UTW w Rudziskach

Spotkania po dłuższej chwili nieobecności.

Miło odwiedzać znajomych po dłuższej przerwie i przekonywać się, że praca dalej trwa. Osoby trwają na stanowiskach. Zachwycone tą samą pasją. Tak jest właśnie w Uniwersytecie III Wieku w Rudziskach do którego zaprosiła mnie pani przewodnicząca Anna Ziemiańska.

Bardzo fajnie kiedy można przyjechać po pewnym okresie czasu i stwierdzić, że praca w dalszym ciągu wre. Postęp w każdej sprawie. Nowy piec, meble, powystawiane prace, powieszone nowe dyplomy. A prace wykonane potwierdzają jeszcze większą  pomysłowość i talent u Pań. Mamy tu wszystko:  piękne skrzaty, bałwany, bombki, senniki, kwiaty, w doniczkach , wolno stojące, wiszące, jaki kto zapragnie.

Szkoda tylko że nie było zbyt wiele osób ale i spotkanie było zorganizowane dosyć szybko. Może następnym razem będzie możliwość spotkania wszystkich. Miło by zobaczyć wszystkich z okresu, kiedy zakładałam ten Uniwersytet. A jak pamiętam nie łatwo było zorganizować grupę, oj nie łatwo. Ale się udało. I bardzo dobrze, że grupka mała ale konkretne działania. Ale to tylko wspomnienie. Spotkanie było sympatyczne. Ciasto też było wspaniałe z wyglądu i szkoda, że pisząca jest na ostrej diecie. Życzymy dalszej, efektywnej pracy, dobrego samopoczucia i spełnienia wszystkich marzeń. Zapraszamy do obejrzenia foto wystawionych prac. Są naprawdę piękne. Na zakończenie dr Teresa Cz. Malec wręczyła przewodniczącej list okolicznościowy z życzeniami z okazji otwarcia kolejnego roku oświatowego 2018/2019.

Otwarcie roku oświatowego w Uniwersytecie III Wieku w Rudziskach
26.09.2014

Nasze początki 2012

Nazywam się Ziemiańska Anna i jestem przewodniczącą ST. UTW w Rudziskach Gm. Biskupiec. Nasza wieś jest niewielka, liczy niewiele ponad 200 mieszkańców. Dwa lata temu w naszej gminie był projekt „Nasza wieś w naszych rękach” organizowany przez Panią dr Teresę Malec. Projekt przeznaczony był dla wsi, żeby łatwiej było razem. Mam 38 lat i nie znaczy to, że jestem może młoda, ale musi być lider, który coś chce zrobić, jestem w radzie sołeckiej i od kiedy zaczęły się zajęcia metodyczne projektu chciałam spróbować ludzi z naszej wsi przygarnąć do grupy w różnym wieku. Początki jednak nie były łatwe, lecz na zajęcia zaczęła przychodzić spora grupa osób w wieku rentowym. Rok temu założone zostało Stowarzyszenie UTW i uczestniczy w nim grupa osób(do 20), które są bardzo chętne spotykać się w klubie i coś robić, albo po prostu posiedzieć przy herbatce i powspominać jak to było kiedyś. Przez ten niedługi czas działania zrobiliśmy wspólnie bardzo dużo, ponieważ zajmujemy się rękodziełem, co wszystkich bardzo wciągnęło. Wiadomo, że nie każdy umie to samo, ale są ukryte talenty, jeden dzierga na szydełku, inny na drutach, następny robi kwiatki z bibuły, jeszcze inny różne stroiki, ktoś inny wyplata z wikliny, następny wyszywa, a więc uczymy się wzajemnie i się z tego cieszymy. Czas szybko płynie. Na spotkania przychodzą bardzo chętnie raz w tygodniu, a jeśli jest taka potrzeba to częściej i nie mogą się do tego doczekać, bo spotkania w miłym towarzystwie bardzo szybko mijają. Ten rok działania upłynął szybko i przyjemnie, ponieważ organizowaliśmy różne imprezy, takie jak :
-spotkania integracyjne z innymi osobami,
-ogniska dla wsi, powitanie wiosny,
-licytacje przedświąteczne,
-wystawy naszych prac,
-wyjazdy pokazowe: Targi Ekonomii Społecznej, Olsztyn Stare Miasto, Święto Ludowe, Biskupiec, Dożynki Gminne Biskupiec
-statuetka Sukcesy od Burmistrza
W ramach możliwości chcielibyśmy założyć klub dla dzieci, potrzebowalibyśmy jednak wyposażenia świetlicy, bo do tej pory nic się nie działo a dzieci też by były zadowolone z jakiegoś miejsca na spotkania przy zabawie, czy nawet odrabianiu wspólnie lekcji. Chciałabym podkreślić, że nie mamy sponsorów ani nauczycieli do naszych prac, są to całkowicie nasze pomysły i wkład własny. Dziś właśnie chcemy pokazać efekt naszej pracy przez stoisko z wyrobami świątecznymi. Bardzo dziękujemy Pani Teresie i jej Fundacji za to, że założyła to Stowarzyszenie, ponieważ naprawdę Łatwiej jest razem.

Anna Ziemiańska, Rudziska