Życzenia na Święta i na ten Nowy Rok 2024

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2024 składamy wszystkim najlepsze życzenia.
Zdrowia i pomyślności oraz spełnienia wszystkich marzeń i zamierzeń. Niech ten Nowy Rok przyniesie dużo spokoju i radości a Święta przebiegną w najlepszej rodzinnej atmosferze.
Władze Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach życzą wszystkiego najlepszego wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, sponsorom. Pamiętajcie o nas i naszych podopiecznych w przyszłym roku.

Prezes Rady Fundacji
dr. Wacław Domaszewicz
Zarząd
mec. Jarosław Jaworski
Olsztyn/Kłęby Grudzień 2023

Wizyta władz z Olsztyna w Oddziale w Kłębach

W przygotowaniu

Od 8 listopada 2023 pełną parą rozpoczęły się przygotowania paczek dla milusińskich, malujemy torby, segregujemy upominki i mamy nadzieję, że do końca miesiąca nasi sponsorzy i darczyńcy postarają się aby było ich jak najwięcej i jak najfajniejszych. Pamiętajmy o wszystkich dzieciach które oczekują i oby miały przeświadczenie o tym, że wszyscy o nich pamiętamy. Żeby czuły się przynajmniej w okolicy Mikołaja i Świąt w pełni zaopiekowane. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nam już dostarczyli upominki i prosimy jeszcze innych. Jeśli trzeba będzie przyjedziemy i odbierzemy. Prosimy o telefon lub inny sygnał.
Z góry dziękujemy.

Wolontariusz Konrad

Zbieramy dla milusińskich

Nagrody czekają

Jak co roku dnia 2 grudnia spotkamy się na podsumowaniu działalności Fundacji i Oddziału. Fundator i Władzę Fundacji zabezpieczyły z tej okazji nagrody w postaci grafik wykonanych przez artystę Janusza Wierzyńskiego z Olsztyna, dla najbardziej aktywnych wolontariuszy i darczyńców.

A misiu czeka i pilnuje nagród

Spotkania Władz Fundacji

W dniu 3 października 2023 w Olsztynie w siedzibie Fundacji odbyło się kolejne, trzecie już w tym roku posiedzenie władz Fundacji: Rady Fundacji i Rady Programowej. Omówiono wszystkie sprawy bieżące zarówno z Olsztyna jak i w Oddziale w Kłębach. Pan mecenas Jaworski przedstawił wszystkie problemy z którymi spotkał się w ostatnim kwartale Zarząd. Pełnomocnik Oddziału w Kłębach zapoznał zebranych z problemami których doświadczał w Oddziale. Sytuację finansową przedstawiła pani księgowa Alicja Bartkowiak. Fundator przedstawiła władzom wszystkie swoje starania o prawidłowy jej rozwój i starania o finanse. Podkreśliła szczególnie bardzo dobry oddźwięk sponsorów i darczyńców na działania Fundacji, dobrą współprace z Bankiem Żywności w Szczecinie, z władzami różnego szczebla i wolontariuszy. Ustalono, że podsumowanie roku 2023, podziękowanie wszystkim darczyńcom i wręczenie im nagród odbędzie się w tym roku 2 grudnia w Oddziale w Kłębach.
Wolontariusz Teresa K.

Zarząd Fundacji uprzejmie informuje, że przerwa wakacyjna w działalności Fundacji
będzie trwać od 20 czerwca do 30 lipca 2023

Udanych wakacji

Lato, lato, lato czeka

Razem z latem czeka rzeka

Razem z rzeką czeka las

A tam ciągle nie ma Was…

Jak działamy

Cały czas prosimy i wysyłamy prośby o przekazywanie nam 1.5% od podatku lub darowizny na nasze konto:

69124055981111001036436072
Prosimy i dziękujemy

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Matki dla wszystkich mam
Od Fundacji Dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”

Życzenia na Święta

Szanowni Państwo – wolontariusze, sponsorzy, beneficjenci oraz władze Fundacji.
Wszyscy przyjaciele, znajomi, sympatycy.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń oraz realizacji planów.
Życzę dobrego odpoczynku i udanych spotkań w kręgu rodzinnym.
Spędzajmy je tak, aby były przez nas zapamiętane a wspomnienia o nich towarzyszyły nam do następnych.
Z wyrazami szacunku i empatii do wszystkich, którzy są z Fundacją „Łatwiej Razem” i ją wspierają.

Fundator dr. Teresa Cz. Malec
Olsztyn/Kłęby 09.04.2023

Wszystkim Paniom na dzień 8 marca

Chciałoby się, aby nasze życzenia spełniały się przez cały rok.
Składamy je zaś w tym dniu szczególnym, jakim jest 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Życzymy zdrowia, pomyślności, sukcesów w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.
Gdziekolwiek jesteście panie niech się spełniają wasze przemyślenia, życzenia i oczekiwania.

W imieniu Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
Składamy życzenia i przesyłamy kwiaty jakie tylko panie lubicie lub chciałybyście w tym dniu otrzymać.

Prezes Rady Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Pełnomocnik Oddziału Fundacji w Kłębach
mgr Tadeusz Malec

Pamiętajmy to już 114 lat obchodzimy to Święto a więc trudno powiedzieć, że się zapomniało, że ono istnieje(Pierwszy raz luty 1909, drugi raz marzec 1910)

Walentynki 2023

Wszystkim Seniorom, Młodym i Dzieciom składamy najlepsze życzenia

Żeby każde kolejne dni były tak wyjątkowe i fajne jak ten 14 lutego dni pełne miłych niespodzianek, spotkań, uśmiechów, prezentów i dobrych relacji.
Życzmy sobie abyśmy byli nawzajem dla siebie dobrzy i spotykali również dobrych ludzi wokół siebie.
Niech św Walenty dotrze z uśmiechem i symbolicznym prezentem do każdej istoty na ziemi.
Kochajmy się, szanujmy się i bądźmy dla siebie mili nie tylko w tym dniu.

Najlepsze życzenia śle
Fundacja dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Kłębach

Jak działamy

Początek lutego a w Fundacji myśli się o każdej możliwości przekazania dzieciom i seniorom coś dobrego dzięki kontynuowanej dobrej współpracy z Bankiem Żywności była kolejna możliwość uzyskania kolejnych produktów spożywczych. Z otrzymanej puli obdarowaliśmy dzieci z dwóch placówek opiekuńczych(dawne domy dziecka w Stargardzie), część przekazaliśmy dla uchodźców z Ukrainy, do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy, dla seniorów i dzieci w Kłębach i Wójcinie.
W Olsztynie natomiast zebrano dosyć sporą ilość odzieży którą zagospodarowała pani Alicja Bartkowiak dwie rodziny w Olsztynie otrzymały pomoc prawną. Wysłano cztery paczki indywidualne w Polskę, przekazano pomoc finansową dla dwóch rodzin na leki i rehabilitację. Dwóm rodzinom została udzielona pomoc indywidualna przez wolontariuszy Olsztyńskich. Cały czas prosimy i wysyłamy prośby o przekazywanie nam 1.5% od podatku lub darowizny na nasze konto:

69124055981111001036436072
Prosimy i dziękujemy

Dzień Babci i Dziadka

Szanowna Babciu
Szanowny Dziadku

Szanowni Kochani !!!

Zbliża się Wasze ŚWIĘTO! jedyne w roku i niedookreślone, bo jak zmierzyć miłość, czułość, bliskość waszą w stosunku do swoich wnucząt. Po rodzicach czasami jesteście dla wnucząt najważniejsi, wyczekiwani i bardzo potrzebni, często niezastąpieni. Jest to zazwyczaj miłość wzajemna aż do końca, bo dorośli wnukowie też potrzebują waszego wysłuchania, pociechy często i wsparcia, a dziadkowie lub babcie szczęśliwi i ciągle wyczekujący wizyt swoich wnucząt.

Pamiętajcie, jeśli los spowodował, że jesteście już tylko babcią lub dziadkiem – opowiadajcie swoim wnukom o sobie nawzajem, pamięć o obojgu dziadków jest bardzo ważna. Oprócz tego pamiętajcie również, że jesteście też za swoje wnuki odpowiedzialni – nie tylko prezenty i rozpieszczanie, ale i nauka, wychowanie, przekazywanie historii rodu, rodziny, tradycji. To bardzo ważne dla waszych wnucząt, ich rodziców i dla Was.

 

Życzymy wam częstych wizyt i kontaktów z waszymi wnukami,
w zdrowiu i pomyślności.
Niech Święto Babci i Dziadka trwa cały rok a nie tylko 21 i 22 stycznia.
W imieniu władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
w Olsztynie oraz Oddziału Fundacji w Kłębach, składamy najlepsze życzenia.

Za Zarząd Fundacji mec. Jarosław Jaworski
Za Oddział w Kłębach mgr Tadeusz Malec

Za Radę Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Pamiętali o nas i przesłali najlepsze życzenia

Jak każdego roku otrzymaliśmy życzenia od osób prywatnych i instytucji jest to bardzo ważne dla nas, dodatkowe potwierdzenie istnienia i działania Fundacji „Łatwiej Razem” Chcemy bardzo mocno podziękować i prosić o to abyście Państwo o nas pamiętali cały 23 rok i nas dalej wspierali za wszystkie dobro w ubiegłym roku dziękujemy

Szanowni Państwo

W imieniu Władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” wszystkim naszym wolontariuszom, sponsorom, sympatykom, członkom Uniwersytetów III Wieku, Kół Gospodyń Wiejskich ,dla których Fundacja była założycielem, dużo zdrowia i pomyślności na cały 2023 rok składa Jej Fundator dr Teresa Cz. Malec z małżonkiem.

Do siego Roku.

Skarbonka otwarta

W dniu 10 stycznia 2023 w siedzibie Oddziału Fundacji została tradycyjnie otwarta skarbonka – prezent od pani Barbary Cały w Olsztynie w 2011.
Każdego roku zamiast kwiatów założycielka prosi i wystawia skarbonkę. Bardzo sympatycznie, bo również w tym roku wolontariusze Tadeusz, Jarosław, Wioletta przeliczyli i okazało się, że zebrano kwotę 436zł i 35 gr. Pan Konrad ze Stargardu został poproszony o wpłatę powyższej kwoty na konto Fundacji.

Dziękujemy
Wolontariusz Konrad

Boże Narodzenie 2022

Zdrowych i spokojnych Świąt,
wolnych od zmartwień i przeżywania problemów
dla wszystkich dorosłych i dzieci
zasyła Fundator dr Teresa Cz. Malec
oraz Fundacja „Łatwiej Razem”

Prosimy, pamiętajcie o nas w 2023 roku.

Udanego i szczodrego Mikołaja
dla milusińskich i nas wszystkich
Życzy
Fundacja dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
Olsztyn 6 grudnia 2022

Prezenty dla najmłodszych już dojechały

W imieniu dzieciaków, do których pójdą te wszystkie zabawki, chcemy bardzo gorąco podziękować Pani Magdzie, panu Czesławowi i Natalce.

Kochani, jesteście niezawodni.  To już trzeci rok z rzędu wspomagacie nas taką porcją zebranych cacek dla naszych milusińskich. Huśtawka będzie wylosowana i przekazana dla mieszkańca lub mieszkanki wsi Kłęby.

Wymaga to od Was dużego zaangażowania. Naprawdę, dziękujemy za to również, że zawsze możemy na Was liczyć.

Wolontariusz Alicja.

Kłęby 3 grudnia 22

Kochani – Mikołaj przyjdzie do dzieci i nie tylko.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo trudnej sytuacji nasze pozyskiwanie produktów przynosi konkretne wymiary, Dziękować musimy w pierwszej kolejności dla Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Dziękujemy pełnomocnikowi Oddziału, że tak wytrwale jeździ i wykorzystuje każdą okazję, aby powiększyć Mikołajowe zasoby.

Panie Tadeuszu dziękujemy. Mamy nadzieję, że uda nam się wzbogacić jeszcze nasze torby i dla starszych osób też coś przybędzie, chociażby po to, aby wiedzieli, że ktoś o nich pamięta.

To najważniejsze czasami. To symbol wspólnoty.

Sondaż ciąg dalszy…

Szanowni Państwo. Jestem zbudowana bardzo Państwa postawą i wsparciem. Nasze grono wprawdzie nie jest bardzo duże, ale stabilne. W ostatnim okresie przeprowadziłam rozmowy z kilkoma osobami, ale najciekawsze jest to, że otrzymałam telefony od osób, które same zadzwoniły czytając poprzedni materiał. Same, od siebie chciały zapewnić o swojej dobrej woli chęci pomocy. Bardzo za to dziękujemy w imieniu wszystkich naszych beneficjentów.

Wanda W. Lisice, lat 65: robicie kochani konkretną robotę. Widać to, kiedy zamieszczacie zdjęcia, to widać najlepiej co robicie z naszymi darami. Róbcie tak dalej, pokazujcie co robicie a ja swoje pieniążki też prześle a 1,5 procent trzeba ogłaszać bo ludzie nie wiedzą, że się zmieniło. Pozdrawiam.

Magdalena Z. Zamość-lat 56.: szkoda, że działacie daleko od nas. Chętnie bym Wam więcej pomogła. Nie tylko tym procentem. Zróbcie coś bliżej to będziecie mieli dobrego wolontariusza. Pozdrawiam.

Tadeusz Sz. Olsztyn-lat 47.: witam was serdecznie. Kojarzę waszą Fundacje z tymi darami rozdawanymi przy Sambie, na Gałczyńskiego, czy tak.? Szkoda, że teraz Was tam nie ma. To była dobra robota. Od tego czasu przesyłam wam swój procent i będę nadal.

Marta O. Olsztyn- 69 lat. Witam moją Fundacje. Kiedyś bardzo mi pomogliście a ta pani co była w biurze miała świętą rację. Tak się stało jak doradzała. Pamiętam, dlatego zawsze będę was wspierać. Szkoda, że was tu na Gałczyńskiego nie ma.

Teresa W. Stargard lat 73”: na pewno, kiedy tylko dacie znać. I ja i moja rodzina.

Bardzo jesteśmy zbudowani, że możemy liczyć na przyjaciół. Teraz mamy dużo pracy z końcem roku, ale jeszcze do tematu będziemy wracać.

Piszcie, dzwońcie to nas utwierdza, że potrzebni jesteśmy i tak dalej będziemy robić.

c.d.n.

Kłęby 4 grudnia 22.

Za zbieranie odpowiedzi odpowiedzialna wol. Teresa.

Ogólnopolski Dzień Seniora

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora
w imieniu władz Fundacji Łatwiej Razem oraz własnym
Wszystkim Seniorom
składam najlepsze życzenia.
Z wyrazami szacunku
dr Teresa Cz. Malec, założyciel Fundacji.

Torby już gotowe.Teraz czekamy na pomoc aby je zapełnić prezentami.

Problemy nadchodzące dla Fundacji.

Sondaż chęci pomocy i wsparcia dla Fundacji w nadchodzących miesiącach.

W dniu wczorajszym odbyło się sympatyczne spotkanie chociaż online. Chodziło nam o to, aby w obecnej sytuacji zapytać kilka osób, które stale nas wspierają, co myślą o przyszłości Fundacji w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju.

Pytanie zasadne, bo sytuacja robi się naprawdę skomplikowana. Najczęściej pomagali nam średniacy, tacy, którzy rozumieją co to sytuacja kryzysowa, co to nagły brak funduszy, nagłe wydatki, niezaplanowane. Właśnie tacy ludzie najbardziej rozumieją innych, którzy znajdą się w nagłej potrzebie. Takich osób było już tylko w tym roku w Fundacji kilkadziesiąt. Pomagamy jak tylko możemy. Do tego wszystkiego w tym roku doszła jeszcze konieczność pomocy dla ludności ukraińskiej. Wiemy, że wszystko to jest konieczne, ale nasze możliwości są też ograniczone. Dlatego zapytaliśmy z dużym niepokojem, czy będą nas wspierać dalej, czy coś się zmieniło w ich pojmowaniu pomocniczości, czy podzielą się z potrzebującymi w danej chwili więcej. W podtekście pytanie brzmiało-czy możemy dalej na Was liczyć.

Barbara M. 72 lata – Stargard : Oczywiście, pomagałam, było mi oczywiście łatwiej, kiedy żył małżonek, ale teraz też się podzielę jak tylko będzie potrzeba a i tak od siebie zawsze coś podrzucę. Nie opuszczajcie rąk. Kiedyś było też ciężko i daliśmy radę.

Marianna P. 65 lat – Sulejowo : oczywiście tak. Nie mogę zbyt dużo, mam wnuki, pomagam dzieciom sąsiadów, ale zawsze to 1,5 procenta teraz, tak będzie przekazane a około świąt trochę więcej rzeczy też dam. Pozdrawiam Fundację i życzę dalszej dobrej pracy, bo potrzebna dla innych bardzo. Szczególnie w nadchodzących ciężkich czasach. Pozdrawiam.

Zuzanna B. 69 lat – Podjazdowo : serdecznie pozdrawiam i zapewniam podzielę się wszystkim co mogę, aby tylko pomóc innym, którym jest ciężej niż mnie. Tak mnie nauczono i tak ma być. Otwórzmy serce i kieszeń. Zawsze znajdzie się coś dla drugiego a tobie nie ubędzie. Damy radę.

Zdzisława P. 70 lat – Boleborze : Pytanie mnie zaskoczyło. Zawsze pomagałam a teraz kiedy robi się, mam nadzieję na krótko, trochę gorzej, trzeba jeszcze więcej. Ile tylko będę mogła.

Tadeusz M. 71 lat – Kłęby : martwię się jako osoba odpowiedzialna za Oddział, ale mam nadzieję, że dotychczasowi sponsorzy i wolontariusze nam nie odmówią. Chciałbym, aby tak było, bo potrzebujących tylko przybywa w bardzo szybkim tempie a co mówić, jak przyjdzie zima. Sytuacja gospodarcza państwa się tak szybko nie poprawi, Bądźmy dobrej myśli.

Zofia G. 45 lat – Zambrów : Jak najbardziej, trzeba pomagać, taki nasz humanitarny obowiązek.

Henryk D. 35 lat – Lutry : Tak bardzo nie wiem, ile mogę zadeklarować, ale 1,5 procenta na pewno oddam jak każdego roku.

Wiesław M. lat 89 – Grajewo : mnie też pomogli kiedyś i dlatego będę też pomagał nadal. Jak tylko Fundacja będzie potrzebowała.

Czesław B. lat 67 – Stargard : Oczywiście zawsze jak tylko Fundacja poprosi nie odmówię. Ile będę mógł, ale poproszę tez moich domowników.

Jarosław S. lat 55 – Stargard : Tak, oczywiście będę pomagał gdy tylko Fundacja poprosi o wsparcie.

Konrad S. Lat 30 – Stargard : Zawsze pomagam Fundacji i będę tak czynił dopóki będzie potrzeba.

Sebastian J. lat 40 – Chociwel: Jak najbardziej chcę pomagać, ile tylko mi sił wystarczy.

Przerywamy zapytania podbudowani odpowiedziami i zapewnieniami.

Szykujemy informacje o 1,5 % i będziemy przypominać się naszym znajomym, przyjaciołom, ludziom dobrej woli.

2 listopada 2022.

Cdn………..

Miłych i udanych wakacji dla wszystkich,

którym Fundacja „Łatwiej Razem” jest bliska

Pamiętajmy o innych….

Półrocze za nami… 2022

Każdego dnia przygotowujemy się na problemy, chociaż tych bardzo trudnych chcielibyśmy unikać. Nie ma jednak takiej możliwości, aby ich nie było.
W dniu 7 i 8 czerwca pracowaliśmy w Oddziale nad dwiema sprawami wymagającymi pomocy prawnej dla 2 rodzin borykających się z problemami obowiązkowych spłat swoich zadłużeń. Dobrze, że są niektóre przepisy i takie postępowanie jak upadłość konsumencka, że można się uratować. Trzeba jednak podpowiedzieć potrzebującym pomocy, że są różne możliwości a potem je wskazać i skierować do firm, które się takimi sprawami zajmują. Problem jest w odpłatności. Z reguły takie osoby nie mają funduszy na pokrycie kosztów takiej usługi prawnej. Wówczas pomagamy my. Tyle ile mogą nasi prawnicy działać pro publico bono. Jeśli sprawy są zbyt trudne, szukamy dalej. Dlatego jesteśmy zobowiązani im z a ich prace.
Na zebraniu KGW w Kłębach Fundacja odpowiedziała również na prośbę pani Sołtys o artykuły spożywcze dla dzieci z Ukrainy, którym będzie przygotowane spotkanie z okazji Dnia Dziecka. Zdobyliśmy smakołyki, ciastka, napoje, czekolady, żelki, cukierki i inne produkty.
W dniu dzisiejszym przekazaliśmy Pani Emilii Werstak zapakowany karton z życzeniami wszystkiego dobrego na spotkanie, bo osobiście nie możemy w tym spotkaniu brać udziału ze względu na inne zobowiązania.
Staramy się mocno i dlatego w dniu dzisiejszym również rankiem zawieźliśmy do Gminy 8 kartonów produktów spożywczych, konserw, puszek warzywnych, mąki cukru, materiałów chemicznych: szamponów, płynów do mycia ciała, naczyń, pampersów, papieru toaletowego i wielu innych Wszystko z przeznaczeniem dla mieszkańców Ukrainy, chwilowo przebywających w naszym kraju. Wiemy co to jest wojna z podręczników historii, oni wojnę widzieli naocznie, dlatego musimy im pomóc. Obyśmy my nie doświadczyli takiego nieszczęścia nigdy. Pomagajmy jak tylko możemy i dopóki starczy nam naszej szczodrobliwości. Wielu naszym podopiecznym, też musimy pomagać, ale to jest inna sytuacja życiowo. Oni mogą żyć skromniej, ale mają spokojny sen we własnym domu. Pamiętajmy o tym, kiedy wrzucamy jakieś dary do koszyków.
Dziękujemy – i pan zastępca Wójta Gminy Warnice też nam bardzo dziękował, pomagając przy wyładunku. Tym razem mieliśmy dodatkowo również ponad 40 główek sałaty lodowej, która na pewno przyda się na surówki. Chciałoby się większego urozmaicenia, ale cieszmy się tym co mamy i co możemy przekazywać.
W dniu jutrzejszym Oddział Fundacji zakupi węgiel drzewny i rozpałkę dla świetlicy w Kłębach. Organizowane spotkania wymagają odpowiedniej oprawy a grill jest lubiany i przez dzieci i przez dorosłych.
Tym razem robimy przerwę do 10 lipca. Główni zainteresowani, którzy działają w Fundacji otrzymali wolne od pracy społecznej.
Po 60+ trzeba też troszkę siły oszczędzać. Dobrego odpoczynku i spotykamy się w połowie lipca.

        Za wszystko dziękujemy i uważamy nasze półrocze w Oddziale za udane, pracowite, spokojne i w miarę naszych wspólnych możliwości dostatnie.

Wolontariusz Marcin 9.06.22.

Ciągła praca na rzecz potrzebujących w Fundacji.

Prawie cały miesiąc maj, wprawdzie bardzo zimny, a więc nie było żalu, przepracowany.
Przez okres 2 tygodni zbieraliśmy bardzo intensywnie zabawki. Nazbierało się tego dosyć sporo. Nawet nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze. Wprawdzie zawsze jest niedosyt, bo można rozdać bardzo duże ilości, ale jest dobrze
Szczególnie dziękujemy za gry, zabawy planszowe, przytulanki, resoraki, które otrzymaliśmy od pani Magdy ze Stargardu. Pojechały do Przedszkoli w Nowym Przylepie.
Bardzo ciekawy pod względem dydaktycznym był zestaw zabawek przywieziony z Berlina od pani Jolanty Gorzitza. Jednocześnie dziękujemy za przekazane ciuszki i ubrania dziecięce. Zostały przekazane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy. Na pewno trafią do rodziny wielodzietnej potrzebującej takiego wsparcia. Część zabawek zostało rozdanych indywidualnie we wsiach Kłęby, Wójcin, Kaborno, Nowy Przylep oraz w Stargardzie.
Również w miesiącu maju dwukrotnie przekazaliśmy produkty żywnościowe dla naszych gości z Ukrainy.
W Olsztynie działa bardzo intensywnie pani Aneta -Pawelczyk- Piłat. Zarówno na rzecz uchodźców jak i potrzebujących. Imprezy dla dzieci organizują Koła Gospodyń Wiejskich.
Koło w Kłębach zorganizowało piękne spotkanie matek z okazji ich święta. Byliśmy na tę imprezę zaproszeni. Dziękujemy. Również 4 czerwca piękną imprezę dla dzieci zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kabornie. Mieliśmy w niej swój skromny udział. Dziękujemy.
Również w tym miesiącu otrzymaliśmy produkty od Banku w Szczecinie. Przekazaliśmy dla 12 rodzin, które należy wspomagać. W pierwszym tygodniu czerwca trzeba będzie ponownie zmierzyć się z przygotowaniem paczek żywnościowych. Bank Żywności w Szczecinie kolejny raz będzie darczyńcą w myśl podpisanej umowy. Dzieje się bardzo dużo. Jutro idziemy na zebranie do KGW w Kłębach.
Nie ma przerwy. Jeśli nie czynimy prac pomocowych są i przyjemne. Założony przez Fundacje Uniwersytet III wieku w Purdzie, obchodził 10 rocznicę powstania /w zasadzie 11, ale pandemia nie pozwoliła w ubiegłym roku za bardzo świętować. Byliśmy z gratulacjami, kwiatami i było bardzo miło. Takie chwile pomagają nam wierzyć, że jesteśmy potrzebni i opłaca się działać na rzecz innych. Zapytacie, a kiedy wakacje. Urlop.
W zasadzie to chyba tak bardzo całkowitej przerwy to nie będzie. Może małymi przerwami damy radę. Zrobimy dyżury. A może trochę lipca. Zobaczymy jak Zarząd w połowie czerwca postanowi.

Do oglądania na stronach Fundacji.

05.06. 22.
dr Teresa Cz. Malec

Szanowni Państwo.

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy.
Są wyjątkowe. One mówią o odradzającym się życiu.
Jak wszystkie inne są wyjątkowe, bo dadzą nam możliwość spotkania naszych ukochanych, bliskich, znajomych. Tych z którymi czujemy się bezpiecznie i spokojnie.
Wyjątkowe, bo przynamniej oficjalnie już bez pandemii, która zabrała nam tyle miesięcy.
Życzmy sobie wzajemnie takich świąt, dużo zdrowia, spokoju, uśmiechu i wreszcie pięknej wiosennej pogody.  

Z wiosennym pozdrowieniem
dr Teresa Cz. Malec z małżonkiem

Prośba o 1% lub darowiznę

Szanowni Państwo.

Minął kolejny rok działania Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Oddziale w Kłębach. Kolejny rok bardzo trudny bo szaleje pandemia. Uniemożliwia ona spotkania i możliwość osobistego podziękowania dla wolontariuszy i wszystkim którzy cały rok nas wspierają. Działają na odległość, drogą pocztową. Różnymi sposobami. Przysyłają pieniążki, pomagają w zbiórkach, organizują je, rozwożą paczki, wspomagają potrzebujących. bezpośrednio.

PROŚBA

Mimo wielu trudności Fundacja dała wsparcie w 2021 roku dla prawie 1000 osób.

Jestem bardzo szczęśliwa, że moja inicjatywa podjęta 11 lat temu rozwija się, okazała się tak potrzebna .

Dziękując Wam bardzo, proszę nie zapominajcie o Nas, bądźcie z Nami bo „Łatwiej Razem”.

W związku ze zmianami w PIT, sytuacja w tym roku będzie szczególna. 1% od podatku i inne wpłaty i darowizny są nam bardzo potrzebne.

Dziękujemy jeszcze raz i prosimy o dalsze wspólne działanie. Dobro wraca a miarą bogactwa każdego człowieka jest tyle, ile może dać drugiemu człowiekowi. Pamiętajmy o tym i podzielmy się nawet najmniejszą kwotą. Wszystko małe razem wzięte, daje wiele.

1%

Z wyrazami  szacunku                       Prezes Rady Fundacji

dr Teresa Cz. Malec – Założyciel       dr W. Domaszewicz.

www.latwiejrazem.pl      KRS 0000367918
konto
69124055981111001036436072

W Fundacji jeszcze chodzi Mikołaj.
Jeszcze nie ma świąt. 

Jest wtorek, dzwoni telefon, Pani Agata wzywa do „pracy”. Samochód z garażu. Pan Tadeusz nastawia pilota. Kierunek Szczecin. Może jeszcze komuś zrobimy radość, może jeszcze przekonamy kogoś, że nie jest sam, że inni jeszcze myślą o nich. Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie był tak dobry i o naszej Fundacji nie zapomniał a my o innych. Dziękujemy.
O godzinie 12 przyjazd. Rozpakowanie. Następnie podział według potrzeb no i otrzymanych możliwości. Dobrze, że są pomocni ludzie dobrej nadziei którzy zawsze pomogą. Słodycze i przytulanki dzięki aktywności pani Agnieszki Werstak pojadą jutro do dzieci do przedszkola w Starym Przylepie. Pani Jolanta z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy od jutra rozprowadzi kaszki Bobovita dla maluszków, a pani Agnieszka jutro rano odbierze towar. Pani Teresa zrobi kilkanaście paczek dla 14 osób najstarszych w gminie i 15 dzieci. Pan Sebastian ze Stargardu powiózł paczkę do Zakładu Karnego. Każdego roku nie zapominamy o tych, którym nie zawsze los sprzyja. Wieczorem pani księgowa wyśle ostatnie 2 przelewy i wtedy powiemy, że na tym działalność w roku 2021 Fundacja Łatwiej Razem zakończyła. Pan administrator strony Artur Stelmach wszystko to jeszcze udokumentuje na stronie Fundacji www.łatwiejrazem.pl
Dobrych, spokojnych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich Rodzin, ludzi samotnych, bezdomnych, opuszczonych, chorych.
Oby przyszłe święta były równie takie albo lepsze.

Ojej, telefon dzwoni……..ale to już z podziękowaniami i życzeniami dla wolontariuszy Fundacji. To też miłe…

Ratujmy siebie i innych. Jak minął rok 2021.

Kolejny rok pandemii. Tak należałoby zacząć. Było wszystko na pół gwizdka. Tak naprawdę nic do końca. Wszystko w połowie i nie do końca.
Bardzo trudno. To zaraz będzie pełne 2 lata. Być może to mało dla młodego człowieka, ale bardzo dużo dla emeryta. To zabranie 2 lat, które można by wykorzystać jeszcze na długie wojaże, wizyty, odwiedziny. Na oglądanie świata, którego nie mogliśmy oglądać dotychczas. Mieliśmy wielkie plany i najgorsze w tym jest to, że nigdy nikt tych 2 lat nam nie odda.
Ojej, jak to bardzo smutno zabrzmiało. Bardzo smutno, ale tak niestety jest. Ostatnio bardzo mądra starsza pani powiedziała mi takie słowa: ja już niczego nie oczekuję, dla mnie już wszystko się skończyło, tylko nie wiem kiedy.
To nie jest odosobnione stanowisko. To bardzo blisko do depresji, zamknięcia się i cichego niebytu. Rozglądajmy się bardzo mocno czy nie mamy obok gdzieś takich osób. W każdej chwili pomagajmy im w każdy dostępny sposób. Przede wszystkim przekonujmy, że zawsze jeszcze mamy wiele nieznanego przed sobą, że zawsze jeszcze jest coś do zrobienia, że zawsze się opłaci, dla siebie, dla innych.
Ratujmy się wspólnie, bo nam też czyniąc to będzie łatwiej. Będziemy wolontariuszami przy tym dla siebie.
Pamiętajmy „Łatwiej Razem”.
U nas w Fundacji mimo wszystko było dużo pracy. Działo się bardzo dużo mimo, tych wszystkich kłopotów o których pisałam wyżej.
Nawet dzisiaj. Ostatnie paczki na pocztę. Karty z życzeniami dla sponsorów i wolontariuszy, odebranie opraw obrazków do nagrody „Bukiecik za serce”, pisanie ostatnich przelewów, trzy telefony o porady, robienie nowej świątecznej gabloty Oddziału, przygotowanie materiału na stronę. Tak wygląda tylko jeden dzień w Fundacji.
Jaki był cały rok 2021 dla Fundacji, mimo pandemii?
Uboższy ze względu na kontakty osobiste, ale nie taki slaby ze względu na działalność. Nawet wręcz bardzo pracowity. Przecież było kilka kiermaszy, kilka rozdziałów żywności, ponad 450 osób je otrzymało. Były imprezy z naszym współudziałem w Kołach Gospodyń Wiejskich, w Kabornie, w Kłębach, w UTW w Stargardzie, w Olsztynie, w kilkunastu miejscowościach województwa zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Były rozmowy telefoniczne, porady, była pomoc finansowa z zebranego 1%. Były zebrania obowiązkowe władz Fundacji, rozpoczęliśmy starania o budowę świetlicy w Kabornie. Czasy trudne, ale nie możemy się poddawać.
Trzeba iść dalej i odpowiadać na potrzeby życia i ludzi. Zaraz akcja sprawozdawcza Starania o 1% od wszystkich ludzi dobrej woli. Czyli pracy i problemów nam nie zabraknie byle tylko zdrowie było.
Wszystkiego najlepszego, dystansu i właściwej ochrony a jak wrócimy do działania po Nowym Roku to damy z siebie jeszcze więcej.

Z zimowym przedświątecznym pozdrowieniem
dr   Teresa Cz. Malec

Szanowni Państwo
Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13
w Olsztynie
Pan Kierownik Admin. SP

W nawiązaniu do naszych wstępnych rozmów uprzejmie informuję, że w imieniu Fundacji mogę potwierdzić naszą propozycję, będzie realna. Zbieranie prezentów, gier zabawek, książek, planszy trwa i zakończy się z końcem miesiąca listopada. Zbierają rodzice, kadra i kierownictwo Przedszkola w Kortowie. Główne osoby bezpośrednio kierujące tą zbiórką to pani Małgorzata Palińska i Joanna Matyka, którym już w tym miejscu bardzo dziękujemy. Odbiór nastąpi przez Państwo, prawdopodobnie ostatniego dnia listopada, w każdym razie do tego dnia trwać będzie zbiórka a następnego dnia odbiór. O dokładnej dacie odbioru, która może jeszcze ulec zmianie oraz o godzinie powiadomimy z możliwie dużym wyprzedzeniem.

W imieniu Fundacji uprzejmie proponuje, aby w dniu imprezy lub spotkania /to od Państwa zależy jaką formę rozdania dzieciom tych darów przyjmiecie/ przy przygotowaniu, mogła pomagać jako wolontariusz naszej Fundacji pani dr Maria Truszkowska. Bardzo proszę Pana Kierownika o przekazanie naszej propozycji Pani Dyrektor i powiadomienie nas o podjętej decyzji.

Mamy nadzieje, że będziemy mogli wspólnie zrobić dzieciom przyjemność dodatkową z okazji Mikołaja.” Łatwiej Razem.”

Z poważaniem
Dr Teresa Cz. Malec

Szanowny Pan
Piotr Duda.
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Gminie Purda.
Panie Piotrze.

W imieniu Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie, uprzejmie potwierdzam wiadomości przekazane telefonicznie w sprawie przekazania rzeczy dla milusińskich w Gminie Purda. Mieszkańcy z Osiedla Tęczowy Las w Olsztynie pod kierunkiem pani Marleny Jamioł. prowadzą zbiórkę rzeczy, ubrań, zabawek gier. Będą to czynić jeszcze chwilę, ponieważ odbiór społeczny jest bardzo dobry. O terminie odbioru i miejscu powiadomię Pana telefonicznie po zakończeniu zbiórki, prawdopodobnie będzie to 29 listopada godz. 10.00. ale jeszcze będzie to potwierdzone Jednocześnie proszę Pana jako dysponenta zbiorów, aby umożliwić KGW z Kaborna odbiór 20 sztuk zabawek, ponieważ 11 grudnia robią też Mikołaja dla dzieci z sołectwa.

Uprzejmie dziękuję za współpracę. Potwierdzenie odbioru przekażę już w przyszłym tygodniu.

Z poważaniem
dr Teresa Cz. Malec

Najlepszego

Z okazji nadchodzącego Mikołaja, który zawsze zapowiada, że już niedługo będą święta, chciałam zwrócić się do Wszystkich ludzi dobrej woli z którymi spotykam się przez cały rok.
Do wolontariuszy, sponsorów, darczyńców, przyjaciół i wszystkich sympatyków reprezentowanych przez naszą Fundację „Łatwiej Razem” myśli, idei i zasad.
Dla każdego z Was…od Mikołaja….
Bardzo dużo prezentów, upominków, wszystkiego czym szczodry Mikołaj Was zechce obdarować. A, że jest zawsze szczodry to wiemy, nie byłby Mikołajem.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, pragnę wszystkim naszym przyjaciołom złożyć serdeczne życzenia, sukcesów, radości i uśmiechu, chociaż pandemia nie daje nam czasami za bardzo do tego powodu i możliwości w starym Roku. Ale mimo to, niech radość i nastrój jaki niosą ze sobą Święta Bożego Narodzenia towarzyszy nam przez cały Nowy Rok 2022.
Życzę, aby był to Rok bogaty w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe i społeczne oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań. W tym wszystkim, abyście Państwo nie zapomnieli o tych, którym jest szczególnie ciężko, smutno i biednie. Dobre słowo, dobry gest, wsparcie finansowe będzie potwierdzeniem, że potrafimy być w każdej sytuacji razem.
Zawsze jest „Łatwiej Razem”. Najlepszego.

Założyciel i Fundator Fundacji „Łatwiej Razem”
dr Teresa Cz. Malec
Olsztyn/Kłęby / grudzień 2021.

Pracowite miesiące i ostatni kwartał…2021…

Tak się zastanowiłam, jak minęły wakacje. Akurat ja jestem na emeryturze zasłużonej po 36 latach pracy i studiach dziennych. To w ogóle powinien być luz. A wiecie Państwo sprawdziło się na mnie powiedzenie, że emeryci to najbardziej zapracowani ludzie. Nie wiem, kiedy się zaczęły wakacje i kiedy się skończyły. Naprawdę. A czy emeryt ma też prawo do wakacji…
Dlatego zacznę od siebie,
To nie tylko prowadzenie domu, to nie tylko pisanie materiałów na stronę i artykułów do druku czy do szuflady czy opracowywanie wspomnień o ludziach z którymi kiedyś na uczelni pracowałam. To pomoc w załatwianiu spraw organizacji, w przygotowywaniu i opracowywaniu różnych form pomocy w ramach prowadzonej Fundacji „Łatwiej Razem”. To sprawy administracyjne. Jak nie robię czegoś sama to przynajmniej doglądam a są to prace takie jak zbiórka rzeczy, ubrań zabawek i imprezy, spotkania, pomoc lub zakładanie nowych organizacji i inne. Oczywiście przy wszystkich tych pracach udzielają się wolontariusze: pani Ala emerytka w Olsztynie, pani Ewa w Grabowie, pani Wioleta w Stargardzie, pani Ania i Piotr w Kabornie, pan Zbyszek w Olsztynie, pani Zosia emerytka z Purdy, pani Ania emerytka z Lipowa, pani Teresa emerytka z Olsztyna, pani Irena emerytka z Olsztynka, pan Tadeusz emeryt w Kłębach. Ale gdzieś tam nad wszystkim trzeba czuwać i to jest moje zadanie. Wspomagają nas i inni młodsi, bo sami nie dalibyśmy sobie rady. Jak ciężko z innymi sprawami trzeba dzwonić do pana Jarka z Olsztyna i prosić, że jest potrzeba, problem natury prawnej. Kiedy nagła potrzeba organizacyjna wołamy pana Jarka emeryta ze Stargardu. Ba, kiedy siada komputer, coś wypadnie na stronie, piszemy błagalny liścik do pana Grzegorza Krzysztofika – Media Star ze Stargardu i nawet w święto nam pomoże. Wolontariusz Artur jest cały czas pod ręką a Konrad zawsze chętny do pomocy. Ci młodzi wspomagają nas emerytów i to jest nasza nadzieja. Oni będą po nas.
Jak tu można więc spokojnie odpoczywać na emeryturze? Właśnie w te wakacje było tak pracowicie jak nigdy. Może to sprawa, że mniej podróżowaliśmy, że pandemia przysporzyła wielu ludziom dość dużo problemów, że lubimy to co robimy i nie mamy jak przestać. Tak naprawdę nie było przerwy w działaniu.
A co dalej. Ostatnie miesiące tego roku. Czy Państwu też tak szybko zleciało jak nam w Fundacji.?
Już były spotkania wrześniowe, festyny, pieczenia ziemniaków, dożynki, a potem sprzątanie grobów, wspomnienia o tych co odeszli, a teraz końcówka. Ostatnie dwa miesiące roku.
Przygotowania do różnych form pomocy dla tych opuszczonych, potrzebujących, aby koniec roku nie był taki smutny. Ostatnie rozliczanie funduszu 1% dla najbardziej potrzebujących.

Organizacja imprez z okazji Mikołaja dla dzieci w Olsztynie, Kabornie, Klewkach, przygotowanie paczek w Gminie Warnice, a dalej co przyniesie los.
Zabrzmiało patetycznie ale taka jest prawda, że czasami jakieś zdalne siły decydują o nas.
Będziemy się starali ile sił starczy ale jednocześnie chcielibyśmy aby więcej osób oglądało się wokół siebie i widziało potrzebujących. To prawda, że prawdziwa bieda nie ma możliwości się ujawniać.
Ludzie żyjący wśród nas czasami chorzy i opuszczeni nie mają ani sił ani możliwości starania się o pomoc. Czasami myślą, że są od nich biedniejsi i im się nie należy np. szlachetna paczka. A im naprawdę potrzebne są leki, trochę żywności, wsparcie psychiczne, rozmowa z innym człowiekiem, Nie przeliczajmy pomocy na wielkość paczki, jej cenę. To dobrze sprzedaje się w telewizji. Pomagając już 12 sty rok coś wiemy na ten temat. Popatrzcie w swoich blokach, na swoich osiedlach, zapytajcie tych samotnie siedzących w parkach. Czego im potrzeba, aby los stał się nie tyle odmieniony, nie zrobi tego nowa lodówka, ale był lżejszy w dalszej egzystencji. ”Porozmawiajcie.”
My też będziemy dalej pomagać, Mamy to szczęście, że coraz częściej dzwonią osoby i chcą pomagać lub pytają co mogą pomóc. Bardzo jesteśmy wówczas zadowoleni, bo znaleźli naszą Fundację, zebrali opinię i chcą na przykład przekazać bardzo dobre ubrania. Wiecie państwo, dlaczego do Nas, bo wiedzą, że my ich na pewno nie sprzedamy a trafią do osób potrzebujących. Do czego to doszło, żeby dobrzy ludzie, chcący wpierać innych musieli mieć takie wątpliwości. W tym wolontariacie tak się porobiło, bo powstały organizacje lepsze, gorsze stały się te po cichu pracujące, bez fleszy od dawna. Bardzo źle. że problemy w państwie przenoszą się, wręcz stają się odbiciem w organizacjach pozarządowych. Kiedyś było wiadomo, co to jest pożytek publiczny.? Teraz jest to bardzo różnie i czasami aż w żenujący sposób wykorzystywany. Nie warto nawet tego głębiej rozpatrywać, bo nie będzie się chciało dalej działać i naprawdę dzielić się nawet skromnymi możliwościami. Może kiedyś wrócimy do normalności i wolontariat wróci na swoje miejsce i nie będzie dobrym interesem dla dzisiaj go wykorzystujących.
A bieda siedzi w kącie…. i płacze. Bądźmy dobrzy i szczodrzy dla tych, którzy tego potrzebują. A szczególnie miejmy dla nich współczucie i serce.
Z pozdrowieniem i podziękowaniem dla tych, którzy wspomagają moją Fundację i w niej działają.

dr Teresa Cz. Malec
Kłęby 30 października 2021.

Kaborno 08.10.2021.

Pani Wójt

Teresa Chrostowska

Rada Gminy Purda.

W sprawie: ponownego  wystąpienia o przyznanie działki

na świetlicę w Kabornie.

W związku z tym, że nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pismo w sprawie przekazania nieruchomości do remontu na świetlicę, a uzyskaniem wiadomości z internetu, ze strony powiatu olsztyńskiego, o wystawieniu jej na przetarg. Społeczny Komitet ds. powstania i organizacji świetlicy w Kabornie postanawia ponownie wystąpić z prośbą o rozpatrzenie i załatwienie naszego problemu poprzez przydział innej lokalizacji. Zarówno w rozmowach  indywidualnych oraz zapewnieniach uzyskanych w czasie dożynek, mieliśmy nadzieję na pozytywny skutek. W obecnej sytuacji postanawiamy ponownie wystąpić do decyzyjnych organów w naszej Gminie

Jesteśmy zdeterminowani.  Występujemy w imieniu społeczności lokalnej o działkę rzędu 2 – 3 ary celem postawienia na razie obiektu tymczasowego, typu holenderskiego. Komitet będzie działał w dalszej przyszłości o zamianę go w budynek stały. Chcemy tak zintegrować mieszkańców, aby w przyszłości zaangażowali swoje siły i środki  w rozwijanie nieruchomości.

Na dzień dzisiejszy chcemy rozwijać, rękodzieło, kulinaria, organizować warsztaty a do tego potrzebujemy przysłowiowego dachu nad głową. Zarówno Sołectwo jak i Koło Gospodyń Wiejskich, Fundacja „Łatwiej Razem” udowodniły, że potrafią i działają. Akcje przez nich organizowane tylko w tym roku zgromadziły łącznie ponad 350 osób a KGW wzięło udział w 6 zewnętrznych imprezach, otrzymując  nagrody i wyróżnienia.

Wyremontowana ostatnio droga dojazdowa do wsi pozwoli na większą jeszcze aktywność i wymianę z innymi ośrodkami. Słuchając telewizyjnych zapewnień, że mieszkańcy wsi powinni mieć podobne warunki jak w mieście, mówimy głośno, my chcemy tylko miejsca na stworzenie sobie warunków do spotkań i realizacji naszych potrzeb. Ponieważ zrozumieliśmy, że w naszej wsi  są działki Powiatu olsztyńskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Gminy, zwracamy się do gospodarza czyli Gminy Purda, z prośbą o działanie za nami u wszystkich wymienionych.

Po sprzedanej kilkanaście lat temu za nieadekwatne pieniądze przez Gminę, remizie, wbrew woli mieszkańców, należy nam się miejsce, na zbudowanie sobie nowego siedliska.

Szanowna Pani Wójt

Szanowna Rado Gminy Purda

Mamy nadzieję, że tym razem zostaniemy poważniej potraktowani. Dziękujemy z góry Pani wójt i Radzie gminy oraz wszystkim, którzy tym razem nam pomogą i w miesiącach wiosennych będziemy mogli działać.

Społeczny Komitet ds. powstania i organizacji świetlicy
w Kabornie w składzie:

dr Teresa Cz. Malec -przewodnicząca
mgr Tadeusz Malec
Piotr Ogonowski – odp.za kontakty z Gminą.
Anna Ogonowska
mgr Andrzej Kuper
mgr Witolda Kuper.
Agnieszka Głębocka
Daniel Głębocki
Marzena Konopka-
Mirosław Konopka
Marek Mróz

Początek starań o świetlicę w Kabornie

Kaborno 30.08.21

Szanowna Pani Wójt
Gminy Purda
Teresa Chrostowska
Rada Gminy Purda

Sprawa: przekazania obiektu na świetlicę w Kabornie.

Uprzejmie informujemy Panią Wójt i Radę, że w dniu 23 sierpnia 21 roku powołaliśmy Społeczny Komitet ds. powstania i organizacji świetlicy w Kabornie. W związku z tym zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie warunków i możliwości powstania świetlicy na bazie budynku nr 22 w centrum Kaborna /dawny właściciel p. Kamiński/.

Jesteśmy zdeterminowani do jego remontu lub odtworzenia w postaci nowej  w obrębie działki, którą zajmuje stary dom. Prosimy o przekazanie nieruchomości

Uzasadnienie:

Wieś Kaborno posiadała Remizę w której prowadzona była ożywiona działalność kulturalna. Paręnaście lat temu zostaliśmy w bardzo koniunkturalny sposób jej pozbawieni. Sprzedano ją za nieadekwatne do wartości pieniądze prywatnej osobie, bez zgody mieszkańców i nie dając w zamian nic mieszkańcom mimo, że były wyższe oferty. A była ona budowana w czynie społecznym, przez mieszkańców Kaborna. Wchodziła w grę  nawet reperacja drogi o którą walczymy po dzień dzisiejszy. Uczestnicy tych transakcji są po dzień dzisiejszy pracownikami gminy i powiatu. To przeszłość ale mieszkańcy czekają na zadośćuczynienie. Kaborno się rozwija, budują domy młodzi ludzie. Rozwija się działalność kulturalna, turystyczna, handlowa. Społeczność lokalna się mobilizuje. Powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Od ponad 10 lat prowadzi swoją działalność oddział Fundacji „Łatwiej Razem”.

Organizowane są spotkania, imprezy. Wieś prezentuje się na zewnątrz z dużymi sukcesami. Rada sołecka i KGW starają się o to, aby mieszkańcy Kaborna czuli się w tej wsi dobrze i uważali ją za własny dom. Na spotkaniu w dniu 23 sierpnia postanowiliśmy utworzyć Społeczny Komitet ds. powstania świetlicy. Stwierdzamy ze jest ona dla naszego sołectwa niezbędna do dalszego rozwoju. Jesteśmy zdeterminowani. Rozpatrujemy już możliwości zdobycia materiałów do remontu lub ewentualnej odbudowy nieruchomości leżącej w środku wsi, naprzeciw placu sportowego i imprezowego, z których latem korzystamy dotychczas. Jesteśmy w związku z tym zainteresowani tą nieruchomością .. Prosimy bardzo o przychylne rozpatrzenie naszej prośby. Prosimy Wszystkich o wsparcie naszej inicjatywy.

Znamy pozytywny stosunek Pani Wójt do naszych dotychczasowych inicjatyw i mamy przekonanie ze i tym razem znajdziemy w Pani wsparcie i pomoc. Jednocześnie jesteśmy otwarci na inną lokalizację, jeśli ta nie byłaby naprawdę możliwa.

Będziemy prosić o pomoc w realizacji tej inicjatywy wszystkie siły społeczne i polityczne, mogące nas wesprzeć aż do jej pozytywnego załatwienia.

Z poważaniem

Za Społeczny Komitet ds. powstania świetlicy w Kabornie

dr Teresa Cz. Malec – przewodnicząca

Piotr Ogonowski –sołtys wsi Kaborno

Społeczny Komitet d/s. powstania i organizacji świetlicy w Kabornie.

21 sierpnia odbył się kolejny Festyn dla mieszkańców sołectwa Kaborno. Impreza bardzo udana ale sprowokowała ponownie mieszkańców tych najbardziej aktywnych do dyskusji – a gdzie się podziejemy jak przyjdzie zima- tak tylko od lata do lata?

Postanowiono spotkać się i porozmawiać o tym problemie już bardzo poważnie. Gdzie – to znowu – pytanie.

Szefowa Fundacji „Łatwiej Razem” dr Teresa Cz. Malec, mieszkanka Kaborna zaproponowała spotkanie na swojej ziemi –w grillowni przy lampce wina.

Atmosfera przy zapalonym ognisku była bardzo dobra do prowadzonej dysputy. Gospodyni zaproponowała, aby problem odtworzenia świetlicy w Kabornie wziąć w swoje ręce i tym razem nie odpuścić. Zaproponowała aby powołać społeczny komitet d/s powstania świetlicy. Wszyscy zebrani zaakceptowali propozycję i upoważnili panią Teresę do wystąpienia w imieniu Komitetu do pani Wójt Teresy Chrostowskiej z pismem w tej sprawie. Do rozmów bezpośrednich upoważniono sołtysa pana Piotra Ogonowskiego.

Pani Teresa zapewniła, że jeśli będą problemy prawne jej Fundacja pomoże Postanowiono ubiegać się o nieruchomość stojącą jako pustostan od pewnego czasu w centrum wsi. Rozpatrzono możliwości partycypacji w kosztach remontu lub odbudowy Postanowiono sprawdzać możliwości mieszkańcowi, materiały zbędne budowlane, możliwości zakupu materiałów po promocyjnych cenach.

Wszystkie ręce na pokład – tak mawiają ludzie chcący działać.
Naszym hasłem powinno być przejęcie – hasła Fundacji projektu który wygrała w 2010 roku—Nasza Wieś w Naszych Rękach.

Wszyscy zebrani to zaakceptowali. Ustalono następne spotkanie na koniec września. Na bieżąco wszyscy będą kontaktowali się mailowo. Ponieważ wszystko to prowadziłam i przewodniczyłam dyskusji to i opisałam. Uczestnikami byli i członkami się stali: mgr Tadeusz Malec, mgr Andrzej Kuper, mgr Witolda Kuper, Agnieszka Głębocka, Daniel Głębocki, Marzena Konopka, Mirosław Konopka, Marek Mróz, Anna Ogonowska, Piotr Ogonowski.

Będziemy informowali Państwa o naszych zabiegach i sukcesach bo mam nadzieję, że one będą naszym udziałem.

Dr Teresa Cz. Malec

Kaborno 23 sierpnia 2021

Szczepmy się, bądźmy ostrożni, bo nadchodzi.

4 fala a może 5…..

Codziennie zaczynamy słyszeć, że znowu nadchodzi. Tak naprawdę cały czas jest z nami. Nigdy na dobre nie odszedł. Złośliwy Covid.

Nasze organizacje w większości składają się z osób w tak zwanym trzecim wieku ale niekoniecznie. Są też i w tym najlepszym, najbardziej aktywnym. Ponadto są naszymi rodzinami a więc odpowiedzialni jesteśmy za siebie nawzajem.

Bardzo dobrze że w większości jesteśmy na tyle świadomi, że się zaszczepiliśmy Mówi się, że starszych trzeba słuchać bo oni wiedzą najlepiej, że trzeba o siebie i innych zadbać. Trzeba być odpowiedzialnym. Nie można zaprzeczać umierającym milionom, że nic się nie dzieje. Nie wolno zaprzeczać nauce jak mówią niektórzy   – gdy jednak nas dopadnie i będzie źle to przynajmniej będzie lżej chorować a nie daj Boże i odchodzić. To straszne, ale ostatnio stoczyłam też ostry bój z przeciwnikami szczepienia w utworzonej przez siebie organizacji. Nawet nie spodziewałabym się, że to właśnie te osoby.

Użyłam ostrego argumentu chwaląc pod tym względem miniony ustrój. Całkiem jednak nie głupie było to, że kiedyś nikt nie pytał mnie o zgodę na szczepienia, na ospę, gruźlicę, świnkę, już nie pamiętam. Dostawałam wezwanie z przychodni, żeby zaszczepić dzieci na odrę i nawet przez myśl mi nie przeszło żeby dyskutować. Pilnowałam terminu i koniec. Jak żeśmy się rodzili, też decydował o tym medyk a nie mamusia. Czy to nam zaszkodziło.

Dlatego mamy tak mało kalek, ja też wyszłam z gruźlicy w 18 roku życia. Skąd nagle to się wzięło. Komu zależy, żeby było nas mniej.

Sprawa antyszczepionkowców jest dla  mnie działaniem tragicznym, nieodpowiedzialnym bo w dobie, kiedy każdy ma dostęp do internetu nie ma usprawiedliwienia, że ktoś jest nie dokształcony, nie ma wiedzy. To nie prawda. A gdzie odpowiedzialność za drugiego człowieka. Jakim prawem ja jestem bardziej narażona, że ktoś ma jakieś ograniczone, specyficzne poglądy albo słucha złych podpowiadaczy. Ciekawe też skąd oni nagle się wzięli.

To jest epidemia, plaga dla całego świata. To nie widzi mi się tylko w naszym państwie. To co wszyscy się mylą. Trzymajcie mnie. Nic z tego nie rozumiem. Jakie ograniczanie praw. Kogo. Nas wszystkich.

Będę ciągle powtarzać o wyższości praw większości jeśli one nie krzywdzą mniejszości. W tym przypadku komu zaszkodzi szczepionka.

Jednemu na setki tysięcy i to nie bez przyczyny ogólnego stanu zdrowia. Zacznijmy rozmawiać i działać odpowiedzialnie. Poważnie. Możemy kiedyś  bardzo tego żałować. Babciu, ciociu, mamo. Oby dzieci nie śmiały się z Was po katach, bo oni idą i chcą się szczepić natychmiast. Chcą być wolni od strachu o zachorowanie. Mam nadzieję, że to bardzo szybko się zmieni. Edukacja pomoże  a politykierów namawiających do sprzeciwu już wkrótce wszystkich poznamy, chyba że się też obudzą  i zaczną myśleć koncyliacyjnie w stosunku do swych pobratymców.

Oby jak najszybciej.

Zwracam się do wszystkich moich Pań z Uniwersytetu III Wieku w Klewkach i Purdzie, do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Kabornie i w Kłębach, do wszystkich wolontariuszy Fundacji „Łatwiej Razem” dajcie przykład i agitujcie wszystkich jeszcze nie zdecydowanych. Działajcie.

Z gorącą prośbą o pozytywne działanie

Dr Teresa Cz. Malec

Lipiec 2021.

Zaproszenie na Biesiadę

Bardzo nam miło, że zostaliśmy zaproszeni na „Biesiadę Kulturalno- rękodzielniczą” do Rudzisk na 31 lipca na godzinę 15.00. Współpraca i kontakty z Rudziskami trwają już ponad 10 lat. W roku 2011 został tam zorganizowany Uniwersytet III Wieku, który działał prawie 8 lat. Cała działalność jest przedstawiona na linku „UTW Rudziska” na naszej stronie www.latwiejrazem.pl

Zawiązało się wówczas bardzo wiele kontaktów, które pozostały po dzień dzisiejszy. Dlatego, kiedy dostaliśmy hasło, że w Rudziskach szykuje się impreza poczatkująca nową formę działalności, pakujemy się do samochodów i jedziemy. Zaproszenie przyjęły panie z Uniwersytetu III wieku z Klewek z przewodniczącą Grażyną Perkowską na czele. Będzie reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich z Kaborna z panią przewodniczącą Marzeną Konopka oraz pan sołtys Piotr Ogonowski w imieniu sołectwa. Będzie zaprzyjaźniona z naszą Fundacją od lat, artystka, specjalistka od rękodzieła pani Barbara Cały z Olsztyna. Fundację dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” będzie reprezentował mgr Remigiusz Dobkowski członek Rady Fundacji. Ta kilkunasto osobowa grupa świadczy o tym, że działanie społeczne, woluntarystyczne nie tylko wspiera poszczególne społeczności lokalne ale i łączy środowiska. Gminy Olsztyn, Biskupiec i Purda

Wszyscy przygotowali listy gratulacyjne. Będą wystąpienia a jak impreza się uda opiszemy Wam bardzo szczegółowo,

Pani Aniu trzymamy kciuki. Udanej imprezy.

Odnotowała  Alicja z Olsztyna.

Zdrowych, zdrowych i ciekawych wakacji
życzy Fundacja Dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”

Przerwa wakacyjna od 1 lipca do 30 sierpnia

Witam, czy jesteście razem……

Kochani. Pandemia ponoć się cofa. Oby. Zwracam się więc do Was z prośbą, zacznijcie już prace zdalną ale już przygotowującą wasze działania na przyszłość. Chodzi o to abyśmy były przygotowane na dzień rozpoczęcia pełnej działalności. Plany pracy na nadchodzące miesiące po zakończeniu lockdownu.
Możemy przygotowywać już poszczególne elementy. Robić kwiaty, bombki, różne figurki, potem to tylko połączymy. Już można ogłosić konkurs na serwetę, obrus, z wełny, kordonka, nici grubych lub innego materiału, najlepiej odszukanego w koszach, koszykach na strychu lub w szafach. W hurtowniach też bywają resztki. Popracujmy.
Konkurs na takie wyroby też wkrótce ogłosi Fundacja z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. Po zatwierdzeniu regulaminu prześlemy do Państwa wiadomości.
Można już rozpisać konkurs na logo danej organizacji. Logo powinno odzwierciedlać nasz teren, naszą działalność lub historię
Taki na koszulkę, baner lub szyld przenośny. Szyldu  takiego nie ma jeszcze żadne Koło Gospodyń Wiejskich. To jest bardzo potrzebne Chodzi oto, że na wielu imprezach, jest bardzo mile widziane przedstawianie grupy za pomocą takiego przenośnego szyldu.
Proszę pomyśleć, rozpocząć działania, żeby pandemia nie stała się potem stałym wytłumaczeniem dla nic nie robienia w ramach organizacji. Takie w/w prace możemy wykonywać oddzielnie a jednocześnie razem. Uniwersytety III Wieku też na pewno podejmą podobne akcje.
Bardzo proszę Panie przewodniczące: Marię Kordek, Grażynę Perkowską, Marzenę Konopkę, Barbarę Nowicką, Annę Ziemiańską, Iwonę Kuciewicz do wznawiania pomału Waszej działalności. Wkrótce odezwiemy się do Państwa z konkretnymi propozycjami. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy na bieżąco pomagają w działalności Fundacji .
My działamy cały czas. Kończymy sprawozdawczość, zbieraliśmy produkty żywnościowe w sklepach Szczecina, rozdaliśmy już około 60 paczek żywnościowych, około 50 z jabłkami. Cały czas zbieramy ubrania, udzieliliśmy 7 porad. Jesteśmy zadowoleni z powodu nawiązania współpracy z Bankiem żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie i z panią Agatą. Opracowano projekt na koszulki dla wolontariuszy Fundacji „Łatwiej Razem”.
Powstało opracowanie historii powstania obu KGW i zostało umieszczone na stronie. Wysłano własnej ”produkcji” życzenia świąteczne do władz i ponad 67 przyjaciół Fundacji. W chwili obecnej otwieramy zbiórkę zabawek dla dzieci. Zbliża się dzień szczególny, chociaż pamiętać musimy oczywiście cały rok.
Bardzo prosimy o kontakt w razie potrzeby, jesteśmy do dyspozycji. Miłych przemyśleń. pomysłów ku zadowoleniu wszystkich

Z prawie wiosennymi pozdrowieniami
Dr Teresa Cz. Malec.
Fundacja „Łatwiej Razem”
23 kwietnia 2020.

Zajączek z okazji świąt wielkanocnych 2021.

Bardzo trudny czas. Bardzo smutny czas. Nie możemy pracować jak chcemy, pełną parą. Ale chociaż troszkę. Najpierw wyjazd pełnomocnika Oddziału w Kłębach do Kołbaskowa za zezwoleniem Banku Żywności w Szczecinie po przepięknej urody jabłka. Po przywiezieniu do świetlicy w Kłębach, paczkowanie  ponad 250 kg do worków spożywczych. Rozwieźliśmy do 11 rodzin i osób starszych w 5 miejscowościach. Kilka osób starszych otrzymało jabłka w naszej rodzimej wsi. Potem sobotnie popołudnie i stanie przy koszu w Carrefourze w Szczecinie, kilka godzin zbierając składniki spożywcze do paczek dla potrzebujących, podopiecznych GOPS w Warnicy. Przygotowano w niedzielę paczki żywnościowe, wzbogacone o zakupy sponsora, bo w markecie było słabo wyjątkowo w tym roku.

W poniedziałek o godzinie 14.00 przyjechała do świetlicy w Kłębach pani Wójt Gminy Warnice i zapakowała do swojego samochodu 40 paczek ponieważ jabłka były tez dla wszystkich. Chcieliśmy aby były bogatsze ale chociaż symbolicznie, aby zapewnić, wszystkich potrzebujących, że o nich pamiętamy. Dołączone ładne życzenia będą tego poświadczeniem. Bardzo dziękujemy pani Wiolecie, panu Tadeuszowi, że stali w Markecie, panu Jarkowi, panu Arturowi. Mamy nadzieję że następnym razem będzie lepiej i bogaciej. Dziękujemy za przekazane płyty CD, będą upominkami dla zainteresowanych oraz wolontariuszy, w podziękowaniu za ich pracę. Część prześlemy do centrali do Olsztyna, a część będzie do dyspozycji w Oddziale. Szkoda, że nie możemy zrobić więcej ale pandemia nie odpuszcza, bardzo nie odpuszcza.

Wiemy, że wszystkie nasze współdziałające organizacje pozarządowe też mają swoje kłopoty ze spotykaniem się, ale każdy robi to co w jego możliwości. Najważniejsze jest zdrowie. Niech pomaga ten co może, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Pomogliśmy w indywidualny sposób 7 rodzinom, a w Olsztynie zbierana jest odzież. Nad tym czuwa pani Alicja.

Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom i życzymy im dużo zdrowia, aby mogli nam  dalej pomagać .

Fundacja „Łatwiej Razem” – prosi o wsparcie,

Szanowni Państwo

 

Z dniem 1 stycznia 2021 r. Fundacja weszła w jedenasty rok działalności, której głównym celem jest pomoc biednym, wykluczonym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale nie tylko. W statucie mamy wiele innych obowiązków, ale najważniejsza to pomoc innym. Z każdym rokiem przybywa potrzebujących. Zdezorientowanych i nie umiejących się poruszać  w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Opuszczonych i zapomnianych. Bardzo szybko starzejących się- roczniki mówią same za nich. Są nas miliony w podeszłym wieku. A nie wszystkim starcza na życie, opał. Jak odmówić pomocy.

Naszej pracy nie widzicie Państwo na co dzień, bo telewizja i radio są dla nas zbyt drogie. Ale możecie śledzić nas na naszej stronie www.

Nasza strona www.latwiejrazem.pl została obejrzana już przez ponad 1.260 000 osób.  Mimo pandemii, która mocno ograniczyła nasze działania, udało się nam zrobić i tak sporo.

Tylko w roku 2020:

ponad 25 osób otrzymało paczki żywnościowe, ponad 38 osób otrzymało paczki rzeczowe, udzieliliśmy bezpłatnie ponad 43 porady prawne w czasie pandemii, podtrzymaliśmy współpracę z 3 UTW, powołaliśmy kolejne Koło Gospodyń Wiejskich w Kabornie /warmińsko-mazurskie/, zorganizowaliśmy 2 imprezy dla środowiska  lokalnego, przez cały rok prowadziliśmy zbiórkę ubrań. Obdzielono 35 rodzin, 41 osób otrzymało wsparcie finansowe na zakup leków, rehabilitacje, zakup opału z funduszy darczyńców oraz 1%, 2 punkty biblioteki samoobsługowej są pod opieką naszych wolontariuszy, jesteśmy członkiem W-MSON w Olsztynie, działamy w woj zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim, szczególnie pomagamy dzieciom  i starszym- niepełnosprawnym.

Nasi wolontariusze działają na terenie swoich miejscowości i pomagają innym.

Jesteśmy organizacją całkowicie charytatywną. Nikt w naszej Fundacji nie otrzymuje wynagrodzenia. Za wszystkie nasze usługi nie pobieramy żadnych opłat. Wszystko co otrzymamy, przekazujemy potrzebującym po sprawdzeniu podstaw do ich wsparcia.

Chcemy pomagać dalej, ale dla Fundacji i jej przyjaciół, staje się to coraz trudniejsze. Potrzebujemy wsparcia bo potrzeby szczególnie w tym roku będą o wiele większe.

Szanowni Państwo. Nasze sprawozdanie zamieszczamy na naszej stronie każdego roku. Chcemy, abyście Państwo wiedzieli co robimy z waszymi darowiznami..

Prosimy o 1% dla naszych podopiecznych. KRS 0000367918

Prosimy również o darowizny, 20, 30, 50 zł. to kwoty, które będą już miały znaczenie.

Numer Rachunku: 69 1240 5598 1111 0010 3643 6072

Szanowni  Państwo.

Chcemy, aby 2021  rok był dla naszych podopiecznych lżejszy w ich kłopotach a starość godniejsza. Pomóżmy, żeby chociaż 2, 3 razy w roku ubodzy starsi mogli wykupić recepty w całości i nie odczuwali tak swojego ubóstwa.

O naszych działaniach informujemy na bieżąco na stronie www.latwiejrazem.pl

Skarbonka Pani Basi rozbita

Był rok 2011. Była piękna impreza świąteczna. Były prezenty. Dużo gości Wśród wszystkich obdarowanych znalazła się również Fundacja.

Tak kochani. Czy były szczególne prezenty? Tak były. Właśnie takie, czasami upominki  otrzymują długie życie. Ja pamiętam je szczególnie. To są dwa upominki.

 Jest piękne czerwone serce, poduszeczka z wyhaftowanymi przez panią Basię złotą nitką, literami składającymi się na nazwę Fundacji „Łatwiej Razem”

 Wisi na ścianie po dzień dzisiejszy w Oddziale Fundacji. Było na kilku imprezach. Ale starannie zapakowane wracało do Fundacji za każdym razem, chociaż było na niego kilku chętnych.

Drugi prezent jest bohaterem dzisiejszego eseju w sposób szczególny. Czy pamiętasz Pani Basiu jak to było?

 Powiedziałaś, niech się szczęści i pomoże przetrwać jak będzie krucho. Nigdy z tego faktu nie skorzystaliśmy na szczęście.

 Napisałaś też własna ręką na niej „Łatwiej Razem”. Ja odbierając powiedziałam, że „nie za duża, ale symbolicznie będziemy trzymali ją do X lecia.” Jak przetrwa to i Fundacja będzie trwała.

Ponieważ 7 października 2020 roku minęło X lat Fundacji stało się.

Właśnie wczoraj, pan mgr Tadeusz Malec, pełnomocnik Oddziału w zachodniopomorskim oficjalnie /utrwalono to na fotografii/otworzył skarbonkę otrzymaną 9 lat temu od Pani Barbary Cały z Olsztyna.

Pani Basiu ponieważ często mówiono, aby wrzucić chociaż tradycyjny grosik, część brała sobie do serca dosłownie ten fakt i 1 groszówek było ponad 150.

 Ale cudownie. To potwierdza fakt, jak wiele osób bywało między nami. Łącznie skarbonka pomieściła 212 złotych. Była wystawiana tylko raz w roku. W okolicach świąt.

Jutro, to znaczy w poniedziałek 18 tego 2021 roku, zostanie zebrana kwota wpłacona na konto Fundacji jako darowizna od darczyńców.

Skarbonka wczoraj opróżniona, wróciła na półkę i dalej będzie czekała. A może uda się przetrwać do 2 dziesięciolecia. Może. Oby….

Życzmy sobie i wszystkim żeby tak się stało. Każdy grosik symboliczny dalej będzie zabezpieczeniem psychicznym. …….ale będzie.

Przy okazji bardzo dziękujemy Pani Barbarze Cały z Olsztyna. Pozdrawiamy ciepło.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy.

 Prosimy o pamiętanie o Nas nadal.

 Wszystkie zebrane kwoty od lat przeznaczamy tylko dla potrzebujących. Wszyscy w Fundacji działamy tylko społecznie.

Dr Teresa Cz. Malec

Założyciel –Fundator.

Jak minął rok 2020….

Jak każdego roku pod koniec grudnia zaczynamy podsumowanie.
Zaduma nad minionym czasem to powód do oceny wszystkich zdarzeń, które były naszym udziałem.

Z nostalgią wspominamy rzeczy dobre, które nam się udały, ze smutkiem zastanawiamy się nad tymi sprawami,
które nam nie wyszły, myślimy dlaczego, szukamy przyczyn.
Rok 2020 był obfitujący szczególnie w rzeczy nie udane lub nie z naszych przyczyn nie wykonane. Zrobiła to „pandemia”.
Nagła, straszna, nieznana w skutkach.
Z powodu konieczności izolacji, kwarantanny, wielu naszych wolontariuszy nie mogło pełnić swoich ról.
Wiele osób nie mogło też pomagać z obawy o własne zdrowie i zakazy.
Wielu naszych wolontariuszy to osoby 50-60+.
Mimo to działalność fundacji była prowadzona chociaż w większości online i za pomocą skype.
Tym bardziej sprawiało to dla nas jeszcze większą satysfakcję.
Przypomnijmy więc wszystkie zdarzenia, które miały miejsce w minionym 2020 roku:

1.Posiedzenie Zarządu i omówienie akcji „Zima 19/20 Łatwiej Razem.” Uchwalenie planu pracy Fundacji w Olsztynie
i w Oddziale w Kłębach. Wykonanie reklamówek do pozyskiwania środków finansowych oraz informacja o działalności Fundacji.
2.Przygotowanie upominków „od zajączka” dla dzieci w Fundacji i w Oddziale.
3.Posiedzenie władz Fundacji i roczne sprawozdanie z działalności za 2019 rok w Olsztynie.
4.Otwarcie akcji „jesteśmy z Tobą”. Pomoc osobom starszym poprzez Internet oraz telefon. Problemy z pandemią.
5.Przygotowanie materiałów reklamowych o KGW. Spotkanie z pierwszymi chętnymi do tego typu działalności w Kabornie.
6.Otwarcie działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kabornie 7 października.
7.Przyznanie nagrody im. prof. zw. dr. hab. E. Malewskiej za rok 2020
8.Rozmowy z Uniwersytetami III Wieku z którymi Fundacja współpracuje w województwie warmińsko-mazurskim.
9.Spotkanie w Kole Gospodyń Wiejskich w Kłębach.
10.Prowadzenie całorocznej akcji zbiórki odzieży i agd w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach.
Przekazywanie dla potrzebujących w Olsztynie, w Kłębach, w Barnimiu, w Kabornie, oraz do GOPS w Purdzie.
11.Rozliczanie i przekazywanie na bieżąco pomocy finansowej z akcji 1% oraz od sponsorów dla beneficjentów Fundacji.
12.Przeprowadzenie małego projektu „dziesięciolecie powstania Fundacji Łatwiej Razem” 2010-2020.
Główne obchody w 2021 roku kiedy pandemia już ustąpi.
13.Przygotowanie i przekazanie skromnych upominków dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Stargardzie.
14.Przekazanie życzeń i upominków z okazji Mikołaja dla wolontariuszy i przedstawicieli organizacji, urzędów.
15.Udzielenie wsparcia finansowego w miesiącu listopadzie-grudniu dla 15 osób.
Przekazanie 10 paczek żywnościowych w Gminie Purda oraz Warnice.

Na zakończenie dziękujemy  za ubiegły rok szczególnie: panu Marcinowi i Michałowi z Warszawy, pani Alicji z Olsztyna,
pani Teresie z Olsztyna, pani Annie i Piotrowi, pani Marzenie, pani Witoldzie z Kaborna, panu Piotrowi z Purdy,
Kancelarii Dutkowski i Jaworski z Olsztyna, panom Arturowi, Konradowi i Jarosławowi ze Stargardu, panu Janowi i Teresie ze Stargardu,
panu Tomaszowi z Olsztyna, panu Tadeuszowi z Kłęb, panu Wojciechowi z Olsztyna.

Pamiętajcie o Nas.
Na efekty naszej pracy czekają nasi podopieczni i potrzebujący, którzy nie zawsze z własnej winy mają taki los.
Podzielmy się tym co mamy a nam również przybędzie dobrego samopoczucia i zadowolenia.
Miejmy satysfakcje,że możemy to czynić, że możemy komuś pomóc.

Pandemia pokazała nam jak tragiczna jest samotność. Jak liczy się pomoc drugiego człowieka.

Bądźmy razem bo „Łatwiej Razem.”

Podsumowanie grudzień 2020

Witam.
W związku z kończącym się  X rokiem działalności Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie oraz V rokiem Oddziału w Kłębach,
pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim,
którzy swoją oddaną prospołeczną postawą, zaświadczają o potrzebie działania Fundacji.
Nasza wspólna praca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego
przynosi zadowolenie dla wielu podopiecznych i organizacji dla których Fundacja jest założycielem.
Prosimy o dalsze zrozumienie i pomoc w realizacji statutu,
który ma na względzie bezinteresowną pomoc biednym, niepełnosprawnym, wykluczonym, potrzebującym.
Nie zapominajmy. Jeśli możemy pomóc, zróbmy to spontanicznie, nie czekajmy na akcje. Tu i teraz.
Jeżeli możecie pomóc swoją wiedzą, zróbcie to, bo w społeczeństwie, otwartym, obywatelskim łatwiej jest żyć wszystkim.
Dziękujemy za wszystko co otrzymaliśmy dotąd i prosimy o bieżące wspieranie Fundacji.
Naprawdę chodzi o małe kwoty .
One też czynią dobro.
Mamy nadzieje, że jeszcze w tym roku nas wesprzecie.
Przypominam o 1%, który zaraz będzie do przekazania.
Bardzo proszę pamiętajcie, dobro powraca i „Łatwiej Razem”.

 

Z poważaniem
Prezes Rady Fundacji
Dr. Wacław Domaszewicz

Z poważaniem
Pełnomocnik Oddziału
Mgr. Tadeusz Malec

Z wyrazami szacunku
Założyciel Fundacji
dr Teresa Cz. Malec

W oczekiwaniu na Wielkanoc 2020

Fundacja „Łatwiej Razem” – prosi o wsparcie,

Szanowni Państwo

Z dniem 1 stycznia 2019 r. Fundacja weszła w dziewiąty rok działalności, której głównym celem jest pomoc biednym, wykluczonym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale nie tylko. Z każdym kolejnym rokiem przybywa potrzebujących, zdezorientowanych w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, opuszczonych i zapomnianych.

Jak odmówić im pomocy?

Naszej pracy tak na co dzień nie widać bo środki masowego przekazu są dla nas zbyt drogie. Koszt każdego ogłoszenia to wsparcie dla 2, 3 osób potrzebujących.

Nasza strona www.latwiejrazem.pl została obejrzana już przez ponad 1.177.647 osób.

Nasza działalność przynosi wymierne rezultaty, ale chcielibyśmy więcej.

Tylko w roku 2018:
– ponad 200 osób otrzymało paczki żywnościowe,
– ponad 40 osób otrzymało paczki rzeczowe,
– udzieliliśmy bezpłatnie ponad 20 porad,
– podtrzymaliśmy działalność 3 UTW oraz powołaliśmy KGW,
– zorganizowaliśmy 6 imprez integracyjnych,
– zorganizowaliśmy 3 imprezy dla środowisk lokalnych,
– prowadzimy cały rok zbiórkę rzeczy AGD, ubrań – od mebli po zakrętki,
35 osób otrzymało wsparcie finansowe z funduszy darczyńców oraz 1%,
– prowadzimy 2 punkty biblioteki społecznej – samoobsługowej,
– poszukujemy nowych wolontariuszy,
– jesteśmy członkiem W-MSON w Olsztynie,
– Fundacja jest rozpoznawalna dla różnych środowisk,
– działamy poprzez swoje organizacje i wolontariuszy w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim,
– pomagamy dzieciom, młodym i starszym.

Chcemy pomagać dalej, ale dla Fundacji i jej przyjaciół, staje się to coraz trudniejsze. Potrzebujących przybywa a sponsorów trochę mniej.
Szanowni Państwo. Nasze sprawozdanie zamieszczamy na ministerialnej stronie każdego roku. Chcemy, abyście Państwo wiedzieli co robimy z waszymi darami.

Prosimy o 1% dla naszych podopiecznych. KRS 0000367918

Prosimy również o darowizny, 20, 30, 50 zł. to kwoty, które będą już miały znaczenie.

Numer Rachunku: 69 1240 5598 1111 0010 3643 6072

Szanowni Państwo. Nie prosimy dla siebie a dla potrzebujących.

Chcemy, aby 2019 rok był dla naszych podopiecznych lżejszy w ich kłopotach a starość godniejsza. Pomóżmy, żeby chociaż 2, 3 razy w roku ubodzy starsi mogli wykupić recepty w całości i nie odczuwali tak swojego ubóstwa.

O naszych działaniach na rzecz potrzebujących, informujemy na bieżąco na stronie

www.latwiejrazem.pl

Pracowity czerwiec 2018 w Fundacji: „Łatwiej Razem”

Jak w każde półrocze trzeba zakończyć wiele spraw. Najpierw Dzień Dziecka, potem zakończenie roku oświatowego, ostatnie sprawozdania, oraz cały czas pomoc bieżąca.

W tym roku Fundacja wsparła finansowo imprezę dla dzieci we wsi Kaborno. 13 letni Michał przekazał skuter dla dziecka w ramach konkursu organizowanego przez p. Annę i Piotra Ogonowskich.

Dzięki p. Alicji z Olsztyna zebrane ubrania i sprzęt AGD trafiły do potrzebujących. Również trzy rodziny otrzymały wsparcie finansowe we wsi Kłęby i Dolice w zachodniopomorskim.

Odbyły się spotkania w ramach UTW a także zakończenie roku oświatowego UTW w Klewkach oraz w Olsztynie. Dokonano przerejestrowania jednej organizacji pozarządowej i złożono dokumentację o rejestrację następnej. Rozpoczęto prace nad założeniem nowej strony Fundacji.

Odbyto 2 spotkania wolontariuszy w siedzibie Fundacji oraz w Oddziale. Podsumowano rok oświatowy, podjęto decyzje o zakończeniu działalności UTW w Olsztynie i przejściu członków do UTW Klewki. Zebrano czasopisma i książki do punktów w Olsztynie i w Warnicy w ramach bibliotek samoobsługowych. Ta idea staje się coraz popularniejsza.

Przygotowujemy się do dyżurów w czasie wakacji, problemy i potrzeby nie mają wakacji. Posiedzenie Zarządu i Rady Fundacji odbyte pod koniec miesiąca było podsumowaniem całego roku oświatowego 2017/18.

Dokonano zmian w statucie. Zrezygnowano z punktu o działalności gospodarczej. Fundacja nie prowadziła i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej i postanowiła odnotować to również w statucie. Podziękowano wszystkim wolontariuszom, zarządowi I Radzie, tylko Pan mecenas Jarek będzie miał jeszcze trochę pracy ze statutem za co bardzo dziękujemy.

Na zakończenie przedstawiciele Fundacji brali udział w spotkaniach na UTW oraz w zakończeniach ich działalności. Do zobaczenia.