Program  zakończony – wolontariuszom podziękowano.

Pracowity okres zakończony. Teraz chwilowy odpoczynek.
Działo się, oj działo, aż nawet poczuliśmy zmęczenie. Od miesiąca maja, ciągle się coś działo. Najpierw kiermasze, potem jabłka, potem znów kiermasze a potem kilkakrotnie Program żywnościowy 2014-2020
Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.
Pełnomocnik Oddziału w Kłębach może czuć satysfakcje a cała Fundacja, pełne zadowolenie.
Przez ten okres wolontariusze zdołali przygotować i wydać kilka ton żywności. To była bardzo ciężka praca. Od dawna mieszkańcy naszej gminy nie odbierali takiej ilości żywności. Mówili o tym w trakcie odbierania paczek. Byliśmy zadowoleni i zmęczeni. Do tego było około 300 kg jabłek.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Bankowi Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie, że zaufał nam i powierzył udział w programie. Jako partnerzy lokalni musieliśmy sprostać temu zadaniu. Mieliśmy wsparcie pani sołtys wsi Kłęby. Czuliśmy, że damy rade.
Daliśmy radę, ale jak napisałam na wstępie było dużo pracy. Nie zawsze wszyscy również jednakowo odnosili się do naszej pracy, sami obdarowywani. Jedni byli szczęśliwi, cieszyli się dlaczego tak dużo, inni dlaczego tak mało tego a tego produktu. Inni chcieliby, aby więcej cukru, inni mąki. Ale większość mówiła i okazywała zadowolenie.
Pytali tylko, kiedy następny raz i widać było, że ta pomoc była im potrzebna. Oni tylko dziękowali.
W tym roku już nie bo Program Żywnościowy 2014-2020 został zakończony.
Na pewno w planach Banku Żywności w Szczecinie im. Jacka Kuronia, jest dużo akcji tego typu, ale to w nowym roku. Pani Agata zapewniała Panie na przeprowadzonych w Kłębach warsztatach kulinarnych, że plany są bardzo ciekawe.
Kochani, ale my dziękujemy za to co było.
Na zakończenie spotkali się wszyscy, którzy brali udział we wszystkich edycjach programu. Zaproszono pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Warnice, Zaproszono przedstawicieli Banku, panią Sołtys wsi i sołectwa Kłęby, wolontariuszy
W imieniu Fundacji jej założycielka dr Teresa Cz. Malec podjęła wszystkich w świetlicy skromnym poczęstunkiem.
No tak skromnie nie było – był szampan i bardzo smaczny tort. W milej atmosferze wręczono listy z podziękowaniem, odczytano anons przesłany przez Bank, zrobiono okazjonalne wspólne zdjęcie.
Ja osobiście jeszcze raz dziękuję wszystkim i z osobna.
A byli to Agata, Łukasz i Piotr ze Szczecina.
Wioleta, Artur Konrad, Jarek ze Stargardu, Ewa z Grabowa,
Jolanta, Emilia, Agnieszka, Tadeusz z Kłęb.
Magda, Natalia, Czesław ze Stargardu.
Na tej uroczystości byli obecni jeszcze inni wolontariusze i darczyńcy, którzy na co dzień wspomagają naszą Fundację, którym także mocno dziękuję.

Z wyrazami szacunku dla wszystkich
dr Teresa Cz. Malec

Szczepmy się, bądźmy ostrożni, bo nadchodzi.

4 fala a może 5…..

Codziennie zaczynamy słyszeć, że znowu nadchodzi. Tak naprawdę cały czas jest z nami. Nigdy na dobre nie odszedł. Złośliwy Covid.

Nasze organizacje w większości składają się z osób w tak zwanym trzecim wieku ale niekoniecznie. Są też i w tym najlepszym, najbardziej aktywnym. Ponadto są naszymi rodzinami a więc odpowiedzialni jesteśmy za siebie nawzajem.

Bardzo dobrze że w większości jesteśmy na tyle świadomi, że się zaszczepiliśmy Mówi się, że starszych trzeba słuchać bo oni wiedzą najlepiej, że trzeba o siebie i innych zadbać. Trzeba być odpowiedzialnym. Nie można zaprzeczać umierającym milionom, że nic się nie dzieje. Nie wolno zaprzeczać nauce jak mówią niektórzy   – gdy jednak nas dopadnie i będzie źle to przynajmniej będzie lżej chorować a nie daj Boże i odchodzić. To straszne, ale ostatnio stoczyłam też ostry bój z przeciwnikami szczepienia w utworzonej przez siebie organizacji. Nawet nie spodziewałabym się, że to właśnie te osoby.

Użyłam ostrego argumentu chwaląc pod tym względem miniony ustrój. Całkiem jednak nie głupie było to, że kiedyś nikt nie pytał mnie o zgodę na szczepienia, na ospę, gruźlicę, świnkę, już nie pamiętam. Dostawałam wezwanie z przychodni, żeby zaszczepić dzieci na odrę i nawet przez myśl mi nie przeszło żeby dyskutować. Pilnowałam terminu i koniec. Jak żeśmy się rodzili, też decydował o tym medyk a nie mamusia. Czy to nam zaszkodziło.

Dlatego mamy tak mało kalek, ja też wyszłam z gruźlicy w 18 roku życia. Skąd nagle to się wzięło. Komu zależy, żeby było nas mniej.

Sprawa antyszczepionkowców jest dla  mnie działaniem tragicznym, nieodpowiedzialnym bo w dobie, kiedy każdy ma dostęp do internetu nie ma usprawiedliwienia, że ktoś jest nie dokształcony, nie ma wiedzy. To nie prawda. A gdzie odpowiedzialność za drugiego człowieka. Jakim prawem ja jestem bardziej narażona, że ktoś ma jakieś ograniczone, specyficzne poglądy albo słucha złych podpowiadaczy. Ciekawe też skąd oni nagle się wzięli.

To jest epidemia, plaga dla całego świata. To nie widzi mi się tylko w naszym państwie. To co wszyscy się mylą. Trzymajcie mnie. Nic z tego nie rozumiem. Jakie ograniczanie praw. Kogo. Nas wszystkich.

Będę ciągle powtarzać o wyższości praw większości jeśli one nie krzywdzą mniejszości. W tym przypadku komu zaszkodzi szczepionka.

Jednemu na setki tysięcy i to nie bez przyczyny ogólnego stanu zdrowia. Zacznijmy rozmawiać i działać odpowiedzialnie. Poważnie. Możemy kiedyś  bardzo tego żałować. Babciu, ciociu, mamo. Oby dzieci nie śmiały się z Was po katach, bo oni idą i chcą się szczepić natychmiast. Chcą być wolni od strachu o zachorowanie. Mam nadzieję, że to bardzo szybko się zmieni. Edukacja pomoże  a politykierów namawiających do sprzeciwu już wkrótce wszystkich poznamy, chyba że się też obudzą  i zaczną myśleć koncyliacyjnie w stosunku do swych pobratymców.

Oby jak najszybciej.

Zwracam się do wszystkich moich Pań z Uniwersytetu III Wieku w Klewkach i Purdzie, do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Kabornie i w Kłębach, do wszystkich wolontariuszy Fundacji „Łatwiej Razem” dajcie przykład i agitujcie wszystkich jeszcze nie zdecydowanych. Działajcie.

Z gorącą prośbą o pozytywne działanie

Dr Teresa Cz. Malec

Lipiec 2021.

Jak działamy……czerwiec 2021.

 Fundacja jest założycielem dla ponad 10 organizacji. Nie tylko pomagamy powstać tym organizacjom ale i trwać, działać Niektóre sprawy nie mogą czekać mimo zapowiedzianych wakacji

Nie dla wszystkich może być przerwa. Na podsumowaniu 29 czerwca 2021 w biurze w Olsztynie, władze Fundacji były bardzo zadowolone z  działalności. Zarząd, pani księgowa, pan Prezes Rady, podkreślali, że Fundacja działa naprawdę dobrze. Wyrazy uznania przekazali obecni na posiedzeniu: wiceprezes mgr Teresa Koszykowska członkowie Rady Fundacji mgr Zbigniew Lemański, mgr Remigiusz Dobkowski, przewodnicząca Rady Programowej dr Maria Truszkowska, członek mgr Pawelczyk-Piłat. Obecna na spotkaniu założyciel Fundacji dr Teresa Cz. Malec podziękowała mecenasowi Jaworskiemu za cały rok, pełnomocnikowi Oddziału w Kłębach i wielu innym wolontariuszom, którzy pomagali przez cały rok, mimo tak nie sprzyjających warunków pandemicznych.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem za rok 2020.

Za Radę Fundacji

Prezes dr Wacław Domaszewicz.

Zdrowych, zdrowych i ciekawych wakacji
życzy Fundacja Dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”

Przerwa wakacyjna od 1 lipca do 30 sierpnia

 TELEGRAM

W imieniu Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” Oddział w Kłębach, serdecznie zapraszamy na” II Kiermasz „bezgotówkowy” oraz”I Kiermasz książek dla dzieci”, który odbędzie się w dniu 30 maja o godz 16.00 na świetlicy w Kłębach. Serdecznie zapraszamy mamy, ciocie, babcie, sąsiadki GMINY Warnice.Wszystko za darmo, wszystko nowe… Wszystkie te dobra: okulary, miski, pudelka, książki dla dzieci, artykuły spożywcze, chemiczne i inne otrzymaliśmy z Banku żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Impreza trwać będzie od 16.00 do 17.00. ZAPRASZAMY /wejście od podwórka/.

Nowy informator PFRON, ZUS, 2021

Informator opracował ZUS I PFRON i jest on bezpłatny dla każdej zainteresowanej osoby do pobrania na stronach internetowych tych podmiotów. My rozpowszechniamy tę informację, aby trafiła do jak największej grupy organizacji i osób z niepełnosprawnością.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował nową wersję Informatora dla osób z niepełnosprawnością. Znalazły się w nim przydatne informacje m.in. na temat rent i dostępnych dofinansowań. Poniżej link do informatora: 

W Oddziale dużo pracy i dużo dobrego.

Już jutro 19 maja rozpocznie się bardzo poważna praca.

 Na mocy podpisanej umowy Z Bankiem Żywności im, Jacka Kuronia  w Szczecinie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Warnicy a Oddziałem Fundacji „Łatwiej Razem” w Kłębach zostaliśmy zobligowani jako Organizacja Partnerska Lokalna do wejścia w program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, Podprogram 2020.

Brzmi to wszystko bardzo poważnie i jest poważne. W dniach 20 i 21 maja ponad 55 rodzin z gminy Warnica otrzyma pomoc żywnościową , po 20 kilo dla każdego członka rodziny.

Jutro w południe do świetlicy w Kłębach przyjedzie Tir i przywiezie ponad 3 tony produktów-cukier, mleko, groszek, puszki mięsne, makarony, fasolka po bretońsku, kasza jaglana, mus jabłkowy, olej. Wszystkie te produkty zostaną przekazane dla rodzin, które zostały zakwalifikowane do pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Warnicach.

 W Fundacji ostatnie przygotowania, sali, indywidualnych kart dla zainteresowanych, list. Ustalenie dyżurów. Na pierwszy rzut idzie pani Jola, pani Wiola, pani Teresa.

 Pan Tadeusz- pełnomocnik Oddziału dogląda i organizuje męską pomoc do rozładowania towaru na jutro. Pani Kierownik OPS w Warnicy obiecała pomoc w znalezieniu chętnych , ale mało mamy w okolicy mężczyzn w godzinach przedpołudniowych wolnych, kto młody i pracowity jest w pracy. Rolnicy też mają swoje zajęcia. Maj – pogoda różna trzeba się spieszyć z pracami polnymi. Ale mamy nadzieje, że damy radę.

 Dzwonimy i prosimy o pomoc i jeszcze nigdy, nie zdarzyło się abyśmy zostali bez wsparcia.

 Mamy nadzieję również, że takie mocne wsparcie wielu rodzin, szczególnie teraz po pandemii będzie bardzo dobrze przyjęte.

 Zapraszamy wszystkie zakwalifikowane osoby do terminowego odbioru produktów. Informacje dodatkowe pod telefonem 604 075 106.

Ja to widziałem i zapisałem:

Wolontariusz  Michał.

Witam, czy jesteście razem……

Kochani. Pandemia ponoć się cofa. Oby. Zwracam się więc do Was z prośbą, zacznijcie już prace zdalną ale już przygotowującą wasze działania na przyszłość. Chodzi o to abyśmy były przygotowane na dzień rozpoczęcia pełnej działalności. Plany pracy na nadchodzące miesiące po zakończeniu lockdownu.
Możemy przygotowywać już poszczególne elementy. Robić kwiaty, bombki, różne figurki, potem to tylko połączymy. Już można ogłosić konkurs na serwetę, obrus, z wełny, kordonka, nici grubych lub innego materiału, najlepiej odszukanego w koszach, koszykach na strychu lub w szafach. W hurtowniach też bywają resztki. Popracujmy.
Konkurs na takie wyroby też wkrótce ogłosi Fundacja z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. Po zatwierdzeniu regulaminu prześlemy do Państwa wiadomości.
Można już rozpisać konkurs na logo danej organizacji. Logo powinno odzwierciedlać nasz teren, naszą działalność lub historię
Taki na koszulkę, baner lub szyld przenośny. Szyldu  takiego nie ma jeszcze żadne Koło Gospodyń Wiejskich. To jest bardzo potrzebne Chodzi oto, że na wielu imprezach, jest bardzo mile widziane przedstawianie grupy za pomocą takiego przenośnego szyldu.
Proszę pomyśleć, rozpocząć działania, żeby pandemia nie stała się potem stałym wytłumaczeniem dla nic nie robienia w ramach organizacji. Takie w/w prace możemy wykonywać oddzielnie a jednocześnie razem. Uniwersytety III Wieku też na pewno podejmą podobne akcje.
Bardzo proszę Panie przewodniczące: Marię Kordek, Grażynę Perkowską, Marzenę Konopkę, Barbarę Nowicką, Annę Ziemiańską, Iwonę Kuciewicz do wznawiania pomału Waszej działalności. Wkrótce odezwiemy się do Państwa z konkretnymi propozycjami. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy na bieżąco pomagają w działalności Fundacji .
My działamy cały czas. Kończymy sprawozdawczość, zbieraliśmy produkty żywnościowe w sklepach Szczecina, rozdaliśmy już około 60 paczek żywnościowych, około 50 z jabłkami. Cały czas zbieramy ubrania, udzieliliśmy 7 porad. Jesteśmy zadowoleni z powodu nawiązania współpracy z Bankiem żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie i z panią Agatą. Opracowano projekt na koszulki dla wolontariuszy Fundacji „Łatwiej Razem”.
Powstało opracowanie historii powstania obu KGW i zostało umieszczone na stronie. Wysłano własnej ”produkcji” życzenia świąteczne do władz i ponad 67 przyjaciół Fundacji. W chwili obecnej otwieramy zbiórkę zabawek dla dzieci. Zbliża się dzień szczególny, chociaż pamiętać musimy oczywiście cały rok.
Bardzo prosimy o kontakt w razie potrzeby, jesteśmy do dyspozycji. Miłych przemyśleń. pomysłów ku zadowoleniu wszystkich

Z prawie wiosennymi pozdrowieniami
Dr Teresa Cz. Malec.
Fundacja „Łatwiej Razem”
23 kwietnia 2020.

Fundacja „Łatwiej Razem” – prosi o wsparcie,

Szanowni Państwo

 

Z dniem 1 stycznia 2021 r. Fundacja weszła w jedenasty rok działalności, której głównym celem jest pomoc biednym, wykluczonym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale nie tylko. W statucie mamy wiele innych obowiązków, ale najważniejsza to pomoc innym. Z każdym rokiem przybywa potrzebujących. Zdezorientowanych i nie umiejących się poruszać  w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Opuszczonych i zapomnianych. Bardzo szybko starzejących się- roczniki mówią same za nich. Są nas miliony w podeszłym wieku. A nie wszystkim starcza na życie, opał. Jak odmówić pomocy.

Naszej pracy nie widzicie Państwo na co dzień, bo telewizja i radio są dla nas zbyt drogie. Ale możecie śledzić nas na naszej stronie www.

Nasza strona www.latwiejrazem.pl została obejrzana już przez ponad 1.280 000 osób.  Mimo pandemii, która mocno ograniczyła nasze działania, udało się nam zrobić i tak sporo.

Tylko w roku 2020:

– ponad 25 osób otrzymało paczki żywnościowe

– ponad 38 osób otrzymało paczki rzeczowe,

– udzieliliśmy bezpłatnie ponad 43 porady prawne w czasie pandemii,

– podtrzymaliśmy współpracę z 3 UTW.

-powołaliśmy kolejne Koło Gospodyń Wiejskich w Kabornie /warmińsko-mazurskie/

– zorganizowaliśmy 2 imprezy dla środowiska  lokalnego,

– przez cały rok prowadziliśmy zbiórkę ubrań. Obdzielono 35 rodzin.

– 41 osób otrzymało wsparcie finansowe na zakup leków, rehabilitacje, zakup opału z

funduszy darczyńców oraz 1%.

– 2 punkty biblioteki samoobsługowej są pod opieką naszych wolontariuszy.

– jesteśmy członkiem W-MSON w Olsztynie,

– działamy w woj zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

– szczególnie pomagamy dzieciom  i starszym- niepełnosprawnym.

Nasi wolontariusze działają na terenie swoich miejscowości i pomagają innym.

Jesteśmy organizacją całkowicie charytatywną. Nikt w naszej Fundacji nie otrzymuje wynagrodzenia. Za wszystkie nasze usługi nie pobieramy żadnych opłat. Wszystko co otrzymamy, przekazujemy potrzebującym po sprawdzeniu podstaw do ich wsparcia.

Chcemy pomagać dalej, ale dla Fundacji i jej przyjaciół, staje się to coraz trudniejsze. Potrzebujemy wsparcia bo potrzeby szczególnie w tym roku będą o wiele większe.

Szanowni Państwo. Nasze sprawozdanie zamieszczamy na naszej stronie każdego roku. Chcemy, abyście Państwo wiedzieli co robimy z waszymi darowiznami..

Prosimy o 1% dla naszych podopiecznych. KRS 0000367918

Prosimy również o darowizny, 20, 30, 50 zł. to kwoty, które będą już miały znaczenie.

Numer Rachunku: 69 1240 5598 1111 0010 3643 6072

Szanowni  Państwo.

Chcemy, aby 2021 rok był dla naszych podopiecznych lżejszy w ich kłopotach a starość godniejsza. Pomóżmy, żeby chociaż 2, 3 razy w roku ubodzy starsi mogli wykupić recepty w całości i nie odczuwali tak swojego ubóstwa.

O naszych działaniach informujemy na bieżąco na stronie www.latwiejrazem.pl

Plan pracy Centrum Wsparcia na rok 2021

 1. W ramach Centrum Wsparcia „Łatwiej Razem” w Oddziale w Kłębach w roku 2021 prowadzone będą:

  • porady prawne i socjalne,
  • zbiórki żywności, agd, odzieży,
  • przygotowywania paczek żywnościowych i rzeczowych,
  • wspieranie innych organizacji pozarządowych.
 2. Jako zadanie całoroczne Centrum w dalszym ciągu przyjmuje dbałość o wolontariat i jego rozwój, oraz:
 • poszukiwanie możliwości pomocy dla potrzebujących i wykluczonych.
 • współpracę ze wszystkimi organizacjami prowadzącymi podobną działalność jak Fundacja.
 • organizowanie zbiórek na rzecz podopiecznych Fundacji.

Za nadzór nad realizacją przez wolontariuszy powyższego planu zatwierdzonego przez Radę Programową i Zarząd Fundacji, odpowiedzialny jest Pełnomocnik Oddziału.

Pełnomocnik Oddziału mgr Tadeusz Malec
Kontakt

tel. 604075106

Zatwierdzony uchwałą Rady Programowej marzec 2021      

Przewodnicząca
dr Maria Truszkowska

Skarbonka Pani Basi rozbita

Był rok 2011. Była piękna impreza świąteczna. Były prezenty. Dużo gości Wśród wszystkich obdarowanych znalazła się również Fundacja.

Tak kochani. Czy były szczególne prezenty? Tak były. Właśnie takie, czasami upominki  otrzymują długie życie. Ja pamiętam je szczególnie. To są dwa upominki.

 Jest piękne czerwone serce, poduszeczka z wyhaftowanymi przez panią Basię złotą nitką, literami składającymi się na nazwę Fundacji „Łatwiej Razem”

 Wisi na ścianie po dzień dzisiejszy w Oddziale Fundacji. Było na kilku imprezach. Ale starannie zapakowane wracało do Fundacji za każdym razem, chociaż było na niego kilku chętnych.

Drugi prezent jest bohaterem dzisiejszego eseju w sposób szczególny. Czy pamiętasz Pani Basiu jak to było?

 Powiedziałaś, niech się szczęści i pomoże przetrwać jak będzie krucho. Nigdy z tego faktu nie skorzystaliśmy na szczęście.

 Napisałaś też własna ręką na niej „Łatwiej Razem”. Ja odbierając powiedziałam, że „nie za duża, ale symbolicznie będziemy trzymali ją do X lecia.” Jak przetrwa to i Fundacja będzie trwała.

Ponieważ 7 października 2020 roku minęło X lat Fundacji stało się.

Właśnie wczoraj, pan mgr Tadeusz Malec, pełnomocnik Oddziału w zachodniopomorskim oficjalnie /utrwalono to na fotografii/otworzył skarbonkę otrzymaną 9 lat temu od Pani Barbary Cały z Olsztyna.

Pani Basiu ponieważ często mówiono, aby wrzucić chociaż tradycyjny grosik, część brała sobie do serca dosłownie ten fakt i 1 groszówek było ponad 150.

 Ale cudownie. To potwierdza fakt, jak wiele osób bywało między nami. Łącznie skarbonka pomieściła 212 złotych. Była wystawiana tylko raz w roku. W okolicach świąt.

Jutro, to znaczy w poniedziałek 18 tego 2021 roku, zostanie zebrana kwota wpłacona na konto Fundacji jako darowizna od darczyńców.

Skarbonka wczoraj opróżniona, wróciła na półkę i dalej będzie czekała. A może uda się przetrwać do 2 dziesięciolecia. Może. Oby….

Życzmy sobie i wszystkim żeby tak się stało. Każdy grosik symboliczny dalej będzie zabezpieczeniem psychicznym. …….ale będzie.

Przy okazji bardzo dziękujemy Pani Barbarze Cały z Olsztyna. Pozdrawiamy ciepło.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy.

 Prosimy o pamiętanie o Nas nadal.

 Wszystkie zebrane kwoty od lat przeznaczamy tylko dla potrzebujących. Wszyscy w Fundacji działamy tylko społecznie.

Dr Teresa Cz. Malec

Założyciel –Fundator.

Jak minął rok 2020….

Jak każdego roku pod koniec grudnia zaczynamy podsumowanie.
Zaduma nad minionym czasem to powód do oceny wszystkich zdarzeń, które były naszym udziałem.

Z nostalgią wspominamy rzeczy dobre, które nam się udały, ze smutkiem zastanawiamy się nad tymi sprawami,
które nam nie wyszły, myślimy dlaczego, szukamy przyczyn.
Rok 2020 był obfitujący szczególnie w rzeczy nie udane lub nie z naszych przyczyn nie wykonane. Zrobiła to „pandemia”.
Nagła, straszna, nieznana w skutkach.
Z powodu konieczności izolacji, kwarantanny, wielu naszych wolontariuszy nie mogło pełnić swoich ról.
Wiele osób nie mogło też pomagać z obawy o własne zdrowie i zakazy.
Wielu naszych wolontariuszy to osoby 50-60+.
Mimo to działalność fundacji była prowadzona chociaż w większości online i za pomocą skype.
Tym bardziej sprawiało to dla nas jeszcze większą satysfakcję.
Przypomnijmy więc wszystkie zdarzenia, które miały miejsce w minionym 2020 roku:

1.Posiedzenie Zarządu i omówienie akcji „Zima 19/20 Łatwiej Razem.” Uchwalenie planu pracy Fundacji w Olsztynie
i w Oddziale w Kłębach. Wykonanie reklamówek do pozyskiwania środków finansowych oraz informacja o działalności Fundacji.
2.Przygotowanie upominków „od zajączka” dla dzieci w Fundacji i w Oddziale.
3.Posiedzenie władz Fundacji i roczne sprawozdanie z działalności za 2019 rok w Olsztynie.
4.Otwarcie akcji „jesteśmy z Tobą”. Pomoc osobom starszym poprzez Internet oraz telefon. Problemy z pandemią.
5.Przygotowanie materiałów reklamowych o KGW. Spotkanie z pierwszymi chętnymi do tego typu działalności w Kabornie.
6.Otwarcie działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kabornie 7 października.
7.Przyznanie nagrody im. prof. zw. dr. hab. E. Malewskiej za rok 2020
8.Rozmowy z Uniwersytetami III Wieku z którymi Fundacja współpracuje w województwie warmińsko-mazurskim.
9.Spotkanie w Kole Gospodyń Wiejskich w Kłębach.
10.Prowadzenie całorocznej akcji zbiórki odzieży i agd w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach.
Przekazywanie dla potrzebujących w Olsztynie, w Kłębach, w Barnimiu, w Kabornie, oraz do GOPS w Purdzie.
11.Rozliczanie i przekazywanie na bieżąco pomocy finansowej z akcji 1% oraz od sponsorów dla beneficjentów Fundacji.
12.Przeprowadzenie małego projektu „dziesięciolecie powstania Fundacji Łatwiej Razem” 2010-2020.
Główne obchody w 2021 roku kiedy pandemia już ustąpi.
13.Przygotowanie i przekazanie skromnych upominków dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Stargardzie.
14.Przekazanie życzeń i upominków z okazji Mikołaja dla wolontariuszy i przedstawicieli organizacji, urzędów.
15.Udzielenie wsparcia finansowego w miesiącu listopadzie-grudniu dla 15 osób.
Przekazanie 10 paczek żywnościowych w Gminie Purda oraz Warnice.

Na zakończenie dziękujemy  za ubiegły rok szczególnie: panu Marcinowi i Michałowi z Warszawy, pani Alicji z Olsztyna,
pani Teresie z Olsztyna, pani Annie i Piotrowi, pani Marzenie, pani Witoldzie z Kaborna, panu Piotrowi z Purdy,
Kancelarii Dutkowski i Jaworski z Olsztyna, panom Arturowi, Konradowi i Jarosławowi ze Stargardu, panu Janowi i Teresie ze Stargardu,
panu Tomaszowi z Olsztyna, panu Tadeuszowi z Kłęb, panu Wojciechowi z Olsztyna.

Pamiętajcie o Nas.
Na efekty naszej pracy czekają nasi podopieczni i potrzebujący, którzy nie zawsze z własnej winy mają taki los.
Podzielmy się tym co mamy a nam również przybędzie dobrego samopoczucia i zadowolenia.
Miejmy satysfakcje,że możemy to czynić, że możemy komuś pomóc.

Pandemia pokazała nam jak tragiczna jest samotność. Jak liczy się pomoc drugiego człowieka.

Bądźmy razem bo „Łatwiej Razem.”

Podsumowanie grudzień 2020

Witam.
W związku z kończącym się  X rokiem działalności Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie oraz V rokiem Oddziału w Kłębach,
pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim,
którzy swoją oddaną prospołeczną postawą, zaświadczają o potrzebie działania Fundacji.
Nasza wspólna praca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego
przynosi zadowolenie dla wielu podopiecznych i organizacji dla których Fundacja jest założycielem.
Prosimy o dalsze zrozumienie i pomoc w realizacji statutu,
który ma na względzie bezinteresowną pomoc biednym, niepełnosprawnym, wykluczonym, potrzebującym.
Nie zapominajmy. Jeśli możemy pomóc, zróbmy to spontanicznie, nie czekajmy na akcje. Tu i teraz.
Jeżeli możecie pomóc swoją wiedzą, zróbcie to, bo w społeczeństwie, otwartym, obywatelskim łatwiej jest żyć wszystkim.
Dziękujemy za wszystko co otrzymaliśmy dotąd i prosimy o bieżące wspieranie Fundacji.
Naprawdę chodzi o małe kwoty .
One też czynią dobro.
Mamy nadzieje, że jeszcze w tym roku nas wesprzecie.
Przypominam o 1%, który zaraz będzie do przekazania.
Bardzo proszę pamiętajcie, dobro powraca i „Łatwiej Razem”.

 

Z poważaniem
Prezes Rady Fundacji
Dr. Wacław Domaszewicz

Z poważaniem
Pełnomocnik Oddziału
Mgr. Tadeusz Malec

Z wyrazami szacunku
Założyciel Fundacji
dr Teresa Cz. Malec

Porządki  w Oddziale.

Jak każdego roku zabytkowa / z 1958/ roku / tablica ogłoszeniowa dostaje świeżego blasku. Jest umocowana na płaskiej tablicy, która stała we wsi Kłęby, nie bardzo już wykorzystywanej. A ta zabytkowa trafiła do Kłęb dzięki uprzejmości pana konserwatora ze Szkoły Podstawowej w Stargardzie i wolontariusza pani Ewy Szymczyk, nauczycielki tejże Szkoły.

Ta historia jest jeszcze głębsza albowiem w tej szkole uczyła się w tych latach Założycielka Fundacji „Łatwiej Razem” dr Teresa Cz. Malec/wówczas Dziubak/.  Na pewno nie raz przy tej tablicy przechodziła. Ale za jej pierwszych lat wisiał w niej sztandar Szkoły. Jak to czasami koło się zamyka. Piękna sprawa. Dzięki dobrej inicjatywie, zniszczona upływem czasu i zalegająca na strychu szkoły dostała nowe życie.
Piękna sprawa.

Teraz Pan Tadeusz o nią dba i każdego roku odnawia. Zobaczymy jak długo będzie jeszcze służyć Fundacji. Podobnie ma się sytuacja z regałami biblioteki samoobsługowej w Olsztynie. Najpierw w Fundacji a potem wyniesione na korytarz służą po dzień dzisiejszy dla mieszkańców osiedla, a mają za sobą lata służby w bibliotece szkolnej. Czasami nie trzeba wielkich nakładów, tylko poprosić o prawo „wejścia” na strychy szkół lub innych instytucji oświaty lub kultury.

wolontariusz TM.

A w Kłębach na rondzie  bardzo pięknie.

Mamy dużo szczęścia, że Pani Krystyna, członek naszej Rady Programowej Fundacji, Oddział w Kłębach, jest bardzo konsekwentna i pracowita.
Dzięki tym jej cechom nasze rondo kwitnie.
Początki były skromne jak pamiętacie Państwo, ale dzisiaj jest bardzo pięknie.
Dorodne kwiaty. Podlewane przez cale lato. Bielone kamienie.
W centrum wsi, gdzie zawraca i autobus szkolny i wiele innych, gdzie idą do i wychodzą z kościółka mieszkańcy Kłęb oraz Wójcina.
Wszyscy oglądają i na pewno taki widok cieszy. Kto nie lubi kwiatów?
Pani Krystyna, mieszkanka Kłęb lubi je bardzo.
Dziękujemy w imieniu wszystkich mieszkańców i zachęcamy
do tworzenia innych rond w miejscach zaniedbanych albo opuszczonych.
To popłaca.

Wolontariusz Alicja.

W oczekiwaniu na Wielkanoc 2020

Witam serdecznie na zebraniu wiejskim

Sprawdzamy obecność, czy zebranie może wybierać, czy jest wystarczająca ilość przedstawicieli…i czekamy….. .

Kilka uwag związanych z problemem wyborów w 2019 roku, które nasunęły mi się po ostatnich wyborach w mojej wsi.

My, Polacy chyba jeszcze nie doceniamy niektórych przedstawicieli, jaką mają siłę sprawczą, po co ich wybieramy i dlaczego to nie tylko nasz przywilej ale i obowiązek. Bardzo je lekceważymy te przywileje, a jednocześnie ciągle mamy pretensje, narzekamy, że nam się coś nie podoba. Co robi wybrany nasz przedstawiciel ? On przecież nie mój. Zwłaszcza kiedy wybory są tajne. Zaraz po zebraniu nikt na wybranego nie głosował.

Co to znaczy, żeby nie chodzić na wybory swojego gospodarza, przewodnika czyli sołtysa. Przyjeżdża wójt, radni a nie ma mieszkańców. To dla kogo ten sołtys ma potem działać.

To są wybory sołtysa, naszego przedstawiciela a frekwencja, że trzeba wyczekiwać do drugiego terminu. Bardzo wiele mamy jeszcze do zrobienia. Jeszcze z  wychowania obywatelskiego nie odrobiliśmy lekcji. Albo nie chcieliśmy. Uważaliśmy to za mało ważne. Dlaczego?

Bo tak było zawsze. Bo nic nie znaczy ten mój głos. I tak wybiorą kogo zechcą. A potem przychodzi zebranie i nie idziemy wcale. Szkoda, wielka szkoda, bo to jest nasz podstawowy obowiązek. To nasza odpowiedzialność i powinność obywatelska.

Wczoraj odbyły się wybory w naszej wsi. Oczywiście w drugim terminie z braku kworum. Wybrano ponownie sympatyczną panią Emilię. Gratulacje. Szkoda, że nie w pierwszym terminie. Każdy kandydat zasługuje na to.

W drugiej kolejności, wybrano Radę Sołecką. Sama zgłosiłam dwie kandydatki, panią Jolę i panią Krystynę. Inni wskazali swoich przedstawicieli. Cała wybrana szóstka będzie wsparciem dla Pani sołtys. Gratulujemy.

Ja byłam, głosowałam. Nie będę mogła mówić, że to nie moi przedstawiciele.

W dalszej kolejności omówiono najpilniejsze problemy wsi.

Za najważniejszy uważam ten dotyczący bezpieczeństwa we wsi. Postanowiono wystąpić o postawienie znaku drogowego we wsi, przy wjeździe z ograniczeniem prędkości do 30 km oraz zakazu wjazdu pojazdom powyżej 3 ton. Nie dotyczyłoby to pojazdów mieszkańców wsi i dojeżdżających do nich. Droga we wsi jest niszczona pojazdami o olbrzymim tonażu z różnych  firm,, szczególnie w okolicach zwożenia buraków, mimo że jest do tego druga możliwość. Trochę dalej i bez szkody dla naszej wiejskiej.

Pierwsze problemy mieszkańców bardzo pilne i bardzo ważne. Będziemy sprawdzać, jak będą realizowane. Tutaj potrzebna również wielka mobilność wszystkich mieszkańców, bo ich podpisy, mogą sprawić, że noce i dnie we wsi będą spokojniejsze, a nie tak jak przy autostradzie. Myślę, że również ważną sprawą dla naszej wsi winna być sprawa zbudowania kanalizacji odprowadzającej ścieki. Przecież tyle się czyni w kraju w sprawie ekologii a my jesteśmy w tym temacie „bardzo” daleko .Ale to może na inne zebranie.

Na tym zebranie zakończono.

Zawiadomiła Was o tym mieszkanka, która spełniła swój obowiązek obywatelski z przyjemnością i była na wiejskim zebraniu.

Wolontariusz Teresa.

Fundacja „Łatwiej Razem” – prosi o wsparcie,

Szanowni Państwo

Z dniem 1 stycznia 2019 r. Fundacja weszła w dziewiąty rok działalności, której głównym celem jest pomoc biednym, wykluczonym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale nie tylko. Z każdym kolejnym rokiem przybywa potrzebujących, zdezorientowanych w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, opuszczonych i zapomnianych.

Jak odmówić im pomocy?

Naszej pracy tak na co dzień nie widać bo środki masowego przekazu są dla nas zbyt drogie. Koszt każdego ogłoszenia to wsparcie dla 2, 3 osób potrzebujących.

Nasza strona www.latwiejrazem.pl została obejrzana już przez ponad 1.177.647 osób.

Nasza działalność przynosi wymierne rezultaty, ale chcielibyśmy więcej.

Tylko w roku 2018:
– ponad 200 osób otrzymało paczki żywnościowe,
– ponad 40 osób otrzymało paczki rzeczowe,
– udzieliliśmy bezpłatnie ponad 20 porad,
– podtrzymaliśmy działalność 3 UTW oraz powołaliśmy KGW,
– zorganizowaliśmy 6 imprez integracyjnych,
– zorganizowaliśmy 3 imprezy dla środowisk lokalnych,
– prowadzimy cały rok zbiórkę rzeczy AGD, ubrań – od mebli po zakrętki,
35 osób otrzymało wsparcie finansowe z funduszy darczyńców oraz 1%,
– prowadzimy 2 punkty biblioteki społecznej – samoobsługowej,
– poszukujemy nowych wolontariuszy,
– jesteśmy członkiem W-MSON w Olsztynie,
– Fundacja jest rozpoznawalna dla różnych środowisk,
– działamy poprzez swoje organizacje i wolontariuszy w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim,
– pomagamy dzieciom, młodym i starszym.

Chcemy pomagać dalej, ale dla Fundacji i jej przyjaciół, staje się to coraz trudniejsze. Potrzebujących przybywa a sponsorów trochę mniej.
Szanowni Państwo. Nasze sprawozdanie zamieszczamy na ministerialnej stronie każdego roku. Chcemy, abyście Państwo wiedzieli co robimy z waszymi darami.

Prosimy o 1% dla naszych podopiecznych. KRS 0000367918

Prosimy również o darowizny, 20, 30, 50 zł. to kwoty, które będą już miały znaczenie.

Numer Rachunku: 69 1240 5598 1111 0010 3643 6072

Szanowni Państwo. Nie prosimy dla siebie a dla potrzebujących.

Chcemy, aby 2019 rok był dla naszych podopiecznych lżejszy w ich kłopotach a starość godniejsza. Pomóżmy, żeby chociaż 2, 3 razy w roku ubodzy starsi mogli wykupić recepty w całości i nie odczuwali tak swojego ubóstwa.

O naszych działaniach na rzecz potrzebujących, informujemy na bieżąco na stronie

www.latwiejrazem.pl

Walentynki w Fundacji 2019 pod znakiem smakowitych wypieków a dla kogo to się państwo domyślajcie.

Wykonała wolontariusz Teresa

Plan pracy
Oddziału Fundacji
dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Kłębach
gmina Warnice woj. Zachodniopomorskie na rok 2019

Za najważniejsze zadanie całoroczne Oddziału przyjmuje się staranie o wolontariuszy, którzy będą swoją pracą społeczną wspierali i pomagali wszystkim potrzebującym zgłaszającym się do Fundacji w Kłębach‘

Jako ważne zadanie przyjmuje się popularyzowanie wśród społeczeństwa idei pomocy oraz pozyskiwania środków na pomoc dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej, opuszczonych, wykluczonych oraz tych którzy chcą sobie organizować życie w III wieku.

Do zadań szczególnych w ciągu roku 2019 Oddziału należeć będzie inicjowanie różnego rodzaju działalności i zadań na rzecz realizacji statutu
Fundacji Łatwiej Razem a w szczególności:

 1. Pozyskiwanie wolontariuszy, sponsorów i ludzi aktywnych, chętnych do pomocy dla innych.
 2. Inicjowanie lub udział w imprezach propagujących solidarność międzypokoleniową.
 3. Współpraca i zakładanie UTW oraz Kół Gospodyń Wiejskich.
 4. Pomoc w organizacji imprez okolicznościowych zgodnie z potrzebami środowiska oraz możliwościami Fundacji lub sponsorów.
 5. Prowadzenie akcji na rzecz rozwoju wolontariatu, budowanie tej formy wśród dzieci .
 6. Budowanie różnymi metodami społeczeństwa obywatelskiego.
 7. Świadczenie pomocy socjalnej dla mieszkańców wsi Kłęby. i okolicznych.
 8. Prowadzenie akcji i nauki wzajemnej samopomocy szczególnie dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych.
 9. Prowadzenie i organizowanie zbiórek, rzeczy, ubrań dla osób potrzebujących.

Swoje plany Oddział realizował będzie poprzez pracę wolontariuszy w ramach Centrum Wsparcia.

Za realizację powyższego planu zatwierdzonego przez Zarząd Fundacji w dniu 10.01.2019 odpowiedzialny jest Pełnomocnik Oddziału.

Pełnomocnik Oddziału
mgr Tadeusz Malec

Jak założono klomb w Kłębach

Gdzieś tam późną jesienią 2017 zagadnęłam w domku P. Krystyny i Łukasza, że przed kościołem jest trochę kamienia. Można by go trochę za zgodą księdza proboszcza zabrać i ułożyć klomb na środku przed kościołem a z reszty ułożyć ładne pryzmy i podpisać, że pochodzą z rozbiórki starego kościoła. A potem była zima…. i czekaliśmy do wiosny. Zaczęły się porządki i pewnego dnia pan Łukasz Samson, porządkując społecznie drogę przy przystanku przywiózł z niej pierwszą łyżkę ziemi i wysypał na środku wsi. Następnego dnia przywiózł drugą. Ziemia poleżała troszkę i jednego dnia zeszłyśmy się na miejscu, aby coś z tym zrobić. Nadjechał pan Edward Swat, wsiadłam do samochodu i pojechałam do Castoramy do Stargardu. Kupiłam 4 worki ziemi, 4 worki kory, 10 pelargonii, 6 aksamitek, 6 pelargonii płożących. Zakup ten został zasponsorowany przez Fundację. Kiedy wróciliśmy ziemia przedtem nawieziona była już rozplantowana. Pani Krystyna Samson, pani Jola Swat i pan Łukasz Samson już pracowali. Wprawdzie po środku ustawiono duży kamień, jednak wyglądał pomnikowo więc go usunięto a wkrótce kwiaty zrobiły swoje. Aksamitki przyniesione przez panią Cioch do obsadzenia na około i pomalowane na biało kamienie dopełniły dzieła. Piękny. A było takie biedne miejsce, błoto i redliny.

Dzisiaj zwraca uwagę każdego przejeżdżającego lub przechodzącego. Podlewany i pilnowany przez p. Krystynę Samson oparł się nawet tegorocznym upałom. Pięknie też prezentuje się wazon przy przystanku oraz przy tablicy Fundacji przed świetlicą wiejską, która wkrótce 1 września 2018 zostanie oddana po kapitalnym remoncie.

Następnym razem zrobimy porządki z kamieniami przy kościele. Ważne aby nam się chciało chcieć. Bo to dla siebie. Mam nadzieje, że kolejne pomysły też zostaną zrealizowane. Ostatnio kilku mieszkańców też zaczęło porządkować posesje ,to chyba się udziela…. .

Tak nie dużo zachodu a tak cieszy. To był kolejny wkład Fundacji „Łatwiej Razem” na rzecz środowiska lokalnego, tym razem Oddziału Fundacji.Zrelacjonowała ten fakt wolontariusz Teresa .

Kłęby. 13 lipca 2018.