Życzenia na Święta i na ten Nowy Rok 2024

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2024 składamy wszystkim najlepsze życzenia.
Zdrowia i pomyślności oraz spełnienia wszystkich marzeń i zamierzeń. Niech ten Nowy Rok przyniesie dużo spokoju i radości a Święta przebiegną w najlepszej rodzinnej atmosferze.
Władze Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach życzą wszystkiego najlepszego wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, sponsorom. Pamiętajcie o nas i naszych podopiecznych w przyszłym roku.

Prezes Rady Fundacji
dr. Wacław Domaszewicz
Zarząd
mec. Jarosław Jaworski
Olsztyn/Kłęby Grudzień 2023

Spotkanie w UTW w Klewkach

Już po wakacjach. Przedstawicielka Fundacji spotkała się z przewodniczącą UTW w Klewkach panią Grażyną Perkowską oraz wspomagającym jej działalność mężem Januszem. Celem spotkania głównie była sprawa zwiększenia aktywności UTW w Klewkach rozmawiano na temat nowych form oraz współpracy z innymi organizacjami w Klewkach oraz w gminie. Podtrzymano chęć współpracy z KGW w Kabornie oraz organizacji imprezy Mikołajowej dla dzieci jednocześnie pani przewodnicząca oświadczyła, że jest otwarta na wszystkie formy współpracy z innymi organizacjami. Jej starania będą szły w kierunku pozyskiwania nowych członków.

Zarząd Fundacji uprzejmie informuje, że przerwa wakacyjna w działalności Fundacji
będzie trwać od 20 czerwca do 30 lipca 2023

Udanych wakacji

Lato, lato, lato czeka

Razem z latem czeka rzeka

Razem z rzeką czeka las

A tam ciągle nie ma Was…

Pamiętaliśmy o nich
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Matki dla wszystkich „Ma
m”

od Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Oddziału w Kłębach

Życzenia na Święta

Szanowni Państwo – wolontariusze, sponsorzy, beneficjenci oraz władze Fundacji.
Wszyscy przyjaciele, znajomi, sympatycy.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń oraz realizacji planów.
Życzę dobrego odpoczynku i udanych spotkań w kręgu rodzinnym.
Spędzajmy je tak, aby były przez nas zapamiętane a wspomnienia o nich towarzyszyły nam do następnych.
Z wyrazami szacunku i empatii do wszystkich, którzy są z Fundacją „Łatwiej Razem” i ją wspierają.

Fundator dr. Teresa Cz. Malec
Olsztyn/Kłęby 09.04.2023

Wszystkim Paniom na dzień 8 marca

Chciałoby się, aby nasze życzenia spełniały się przez cały rok.
Składamy je zaś w tym dniu szczególnym, jakim jest 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Życzymy zdrowia, pomyślności, sukcesów w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.
Gdziekolwiek jesteście panie niech się spełniają wasze przemyślenia, życzenia i oczekiwania.

W imieniu Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
Składamy życzenia i przesyłamy kwiaty jakie tylko panie lubicie lub chciałybyście w tym dniu otrzymać.

Prezes Rady Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Pełnomocnik Oddziału Fundacji w Kłębach
mgr Tadeusz Malec

Pamiętajmy to już 114 lat obchodzimy to Święto a więc trudno powiedzieć, że się zapomniało, że ono istnieje(Pierwszy raz luty 1909, drugi raz marzec 1910)

Walentynki 2023

Wszystkim Seniorom, Młodym i Dzieciom składamy najlepsze życzenia

Żeby każde kolejne dni były tak wyjątkowe i fajne jak ten 14 lutego dni pełne miłych niespodzianek, spotkań, uśmiechów, prezentów i dobrych relacji.
Życzmy sobie abyśmy byli nawzajem dla siebie dobrzy i spotykali również dobrych ludzi wokół siebie.
Niech św Walenty dotrze z uśmiechem i symbolicznym prezentem do każdej istoty na ziemi.
Kochajmy się, szanujmy się i bądźmy dla siebie mili nie tylko w tym dniu.

Najlepsze życzenia śle
Fundacja dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Kłębach

Dzień Babci i Dziadka

Szanowna Babciu
Szanowny Dziadku

Szanowni Kochani !!!

Zbliża się Wasze ŚWIĘTO! jedyne w roku i niedookreślone, bo jak zmierzyć miłość, czułość, bliskość waszą w stosunku do swoich wnucząt. Po rodzicach czasami jesteście dla wnucząt najważniejsi, wyczekiwani i bardzo potrzebni, często niezastąpieni. Jest to zazwyczaj miłość wzajemna aż do końca, bo dorośli wnukowie też potrzebują waszego wysłuchania, pociechy często i wsparcia, a dziadkowie lub babcie szczęśliwi i ciągle wyczekujący wizyt swoich wnucząt.

Pamiętajcie, jeśli los spowodował, że jesteście już tylko babcią lub dziadkiem – opowiadajcie swoim wnukom o sobie nawzajem, pamięć o obojgu dziadków jest bardzo ważna. Oprócz tego pamiętajcie również, że jesteście też za swoje wnuki odpowiedzialni – nie tylko prezenty i rozpieszczanie, ale i nauka, wychowanie, przekazywanie historii rodu, rodziny, tradycji. To bardzo ważne dla waszych wnucząt, ich rodziców i dla Was.

 

Życzymy wam częstych wizyt i kontaktów z waszymi wnukami,
w zdrowiu i pomyślności.
Niech Święto Babci i Dziadka trwa cały rok a nie tylko 21 i 22 stycznia.
W imieniu władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
w Olsztynie oraz Oddziału Fundacji w Kłębach, składamy najlepsze życzenia.

Za Zarząd Fundacji mec. Jarosław Jaworski
Za Oddział w Kłębach mgr Tadeusz Malec

Za Radę Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Szanowni Państwo

W imieniu Władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” wszystkim naszym wolontariuszom, sponsorom, sympatykom, członkom Uniwersytetów III Wieku, Kół Gospodyń Wiejskich ,dla których Fundacja była założycielem, dużo zdrowia i pomyślności na cały 2023 rok składa Jej Fundator dr Teresa Cz. Malec z małżonkiem.

Do siego Roku.

Dary przekazane przez panią Grażynę z Olsztyna

Uniwersytet III wieku na dożynkach w Klewkach.

Miło nam donieść, że nasze panie z Uniwersytetu III Wieku w Klewkach jak zwykle nie przepuściły okazji, żeby podkreślić swoją prawie 11 letnią działalność. Ponieważ w Klewkach odbywały się w tym roku gminne dożynki wystawiły też stoisko z ciekawym jadłem. Szczególnym uznaniem cieszyły się krokiety z kurkami w sosie. 40 sztuk znikło w bardzo krótkim czasie. Gratulujemy. Wyroby pani Halinki i pani Grażynki też znajdowały swoich amatorów. Dziękujemy pani Zosi za upieczone dwa ciasta. Pani Sabinki rękodzieło też się podobało. Były smaczne. Panu Januszowi dziękujemy za męskie ramię, które wsparło organizację stoiska. Gratulujemy i dziękujemy.

Olsztyn 28.08.2022

Uniwersytet III wieku w oczekiwaniu na normalność.

Mija prawie 10 lat od powstania Uniwersytetu III wieku w Klewkach. Wspominam dobre czasy, kiedy z panią Basią przygotowywałyśmy pierwsze spotkanie –inaugurację, ale przedtem było coś ważniejszego. Spotkanie wszystkich chętnych na Sali Domu Kultury. Bardzo się wtedy denerwowałam, czy przyjdą chętni, czy zgodzą się chętni do władz, bo to najtrudniejsze. Pamiętam najwięcej pytań zadawał o dziwo pan ówczesny sołtys. Dałam radę. Poszło a potem były już tylko spotkania, imprezy.

Popatrzcie państwo jak ten czas szybko leci, już 10 lat. Zaraz będzie wrzesień i będziemy świętować.

Na wstępie na pewno powspominamy te panie, które od nas odeszły. Nie ma i nie będzie wśród nas już nigdy kilkuletniego skarbnika pani Krystyny. Nigdy już nie będzie słychać śmiechu pani Basi. Wielka strata. Tak szybko. Nie ma pani Bożenki, bo wybrała obce kraje i nawet jak przyjeżdża to mówi ze jej tam lepiej. Nie ma pani Basi, bo wybrała na emeryturę Elbląg zamiast Klewek i bliskiego Olsztyna. W miesiące letnie wpadnie Gertruda z Hennefu do swojego dawnego Kaborna, a więc trochę z nami pobiesiaduje. Jak to życie splata figle, jak nie można za dużo planować. Pani Grażyna Perkowska robi wszystko, ale pewnych rzeczy, spraw się nie przeskoczy. Gdyby nie ta pandemia mimo wszystko coś by się działo więcej. Grażynka Z. ze swoją koleżanką jest zawsze, Adela ze swoim dobrym ciastem jest zawsze, pani Zosia w swoim dobrym zawsze humorze, zadowolona z życia zawsze pani Cesarska, Grażynka z Józefem, pani Teresa z Tadeuszem, pani Helenka, jak po drodze będzie to i Alicja wpadnie.

Przeszkadza nam w tym normalnym jeszcze niedawno normalnym życiu właśnie brak tej normalności.

Ale ważne, że kontakty indywidualne podtrzymujecie. Ważne, że od czasu do czasu zdarza się szersze spotkanie. Wiadomo przepisy ograniczają większe imprezy, ale może bądźmy dobrej myśli.

Miejmy nadzieję, że ta 5 fala będzie już ostatnią.

W imieniu Fundacji „Łatwiej Razem”, w tym 10 roku działalności, życzę wam dużo zdrowia i do zobaczenia.  Do spotkania w lepszych czasach.

dr Teresa Cz. Malec

Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka i mokrego dyngusa

Życzy Fundator
Dr Teresa Cz. Malec

Z bukietem róż nie możemy przyjść

By złożyć Wam życzenia,

Lecz w głowach naszych jest jedna myśl

Niech spełnią się Wasze marzenia,

Dużo zdrowia i spokoju, życzy

w imieniu Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie
Prezes Rady Fundacji
dr Wacław Domaszewicz

w imieniu Oddziału Fundacji w Kłębach
Pełnomocnik
mgr Tadeusz Malec

Co słychać w Uniwersytecie III Wieku w Klewkach.

Kochani bardzo przykro, że nie można jeszcze się spotykać Ta pandemia robi nam kuku bardzo mocno. Szczególnie, jest bardzo przykro kiedy odchodzą koleżanki a my nie możemy je we właściwy sposób je pożegnać. Na pewno jak się spotkacie po pandemii. trzeba będzie przemyśleć jak utrwalić ich pamięć w danej grupie działania.

 Pani przewodnicząca Grażyna Perkowska z Klewek zapewnia, że Krysia Wawrzyniak, która odeszła pod koniec 2020 roku, będzie na pewno zapamiętana jako sympatyczna, uśmiechnięta pani skarbnik. Lubiła pożartować, była zawsze obecna a teraz będzie zawsze pamiętana.

 Dom Kultury w Klewkach zamknięty, niemożliwe są więc spotkania, tylko pojedyncze lub telefoniczne. Ale te są. Jak mnie zapewniła-w ostatniej rozmowie telefonicznej-pani Grażyna, mają się dobrze.

 Chociaż jak można się czuć dobrze w czasie pandemii. Tęskniąc do ponownych spotkań, doceniają swoją poprzednią działalność. Mając indywidualne kontakty, przygotowują plany na przyszłość.

 Dzwoni pani Gertruda z Hennefu, spotyka się pani Cesarska z panią Adelą. Podtrzymuje kontakty z panią Grażyną pani Teresa, pani Zosia. Pani Basia straciła męża ale kiedy, tylko będzie już można odwiedzi swoje koleżanki. Zakładała przecież wspólnie z Fundacją i panią Kordek Marią z Purdy Uniwersytet III wieku  w Klewkach.

Współczujemy i zapewniamy o pamięci. Bardzo ważne aby teraz nie tracić kontaktu. Trzeba zachowując wszelkie reżimy sanitarne, podtrzymywać kontakty. Trzeba o sobie myśleć. Rozmawiać. Pisać. Robić indywidualnie robótki, wszystko się przyda później.

Do zobaczenia w lepszych czasach. Mamy nadzieję, że już niedługo…

Wolontariusz Teresa M.

Do siego roku 2021.

Zdrowia, spokoju, cierpliwości i pomyślności w nadchodzącym roku
Wszystkim darczyńcom, sponsorom, wolontariuszom i przyjaciołom Fundacji.

Życzą władze Fundacji:

Założyciel
dr. Teresa Cz. Malec

i

Prezes Rady Fundacji
dr. Wacław Domaszewicz

Pisali o Nich…

25 lat UTW na Warmii i Mazurach.

Bardzo nam miło jako Fundacji, że nasza praca i działalność została uwieczniona w bardzo zgrabnym wydawnictwie o Uniwersytetach III wieku na Warmii i Mazurach.
Publikacja została wydana przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miło nam, że nasze III Uniwersytety w Purdzie, Rudziskach i Klewkach zostały w tym wydawnictwie zamieszczone.
Fundacja ma w swoim statucie organizowanie, wsparcie i pomoc organizacjom pozarządowym. Mamy ich już na swoim koncie kilka, będziemy tworzyć dalej.

Mam szczególną satysfakcje kiedy oglądam takie wpisy. Jestem dumna, że moje działanie i pomoc Fundacji przynosi takie skutki.
Składam przy tej okazji najlepsze życzenia dla liderek tych organizacji za ich wytrwałość i zacięcie w prowadzeniu tych organizacji, bo zapewniam państwa to nie jest łatwa praca.
Pani Maria Kordek z Purdy, Pani Anna Ziemiańska z Rudzisk, Pani Grażyna Perkowska z Klewek, to odporne na wszystkie przeciwności kobiety, oddane społecznej pracy. Tak trzymać. Dziękuje również Pani J.Glezman i pani L.Karuzo z Samorządu Wojewódzkiego w Olsztynie, że nie zapomniały o naszych organizacjach.

Założyciel Fundacji
Dr. Teresa Cz. Malec

Mikołajowe popołudnie 7.12.2019

Mikołaj na bogato. Spotkanie pełne niespodzianek 2018

6 grudnia 2018 było wspaniale ale aby tak było postarało się o to kilkanaście osób .Panie : Halina, Grażyna, Sabina z Uniwersytetu III Wieku w Klewkach, obmyśliły przygotowanie  imprezy pod tytułem „Moja choinka” dla dzieci z sołectwa Kaborno. Wspólnie z Fundacją dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” oraz panem sołtysem Piotrem Ogonowskim postanowili zaoferować dzieciom warsztaty  polegające na wykonywaniu różnego rodzaju ozdób choinkowych. O poprowadzenie takich zajęć poproszono wolontariuszkę Fundacji z Olsztyna mgr Anetę Pawelczyk –Piłat. Dokonała zakupów w Olsztynie. Przyjechała 6 grudnia do Domu Kultury w Klewkach przygotowana i z pomysłami .Wsparło ją grono pań z UTW, które również są wspaniałymi nauczycielkami tego typu rzemiosła. Było miło i pożytecznie ale w główkach cały czas był ten jedyny problem ,kiedy przyjdzie Mikołaj. Przyszedł i był bardzo sympatyczny Miał duży czerwony worek a w nim niespodzianki. Ozdoby też okazały się piękne i zawisną na” choince” u każdego dziecka ,które sobie je samo zrobiło. W oddali wspomagały całość jeszcze 2 wolontariuszki .pani Grażynka Z oraz pani Iwona. Miały indywidualne zlecenia  i były bardzo dokładne w ich wykonaniu . Z daleka ciągle jeszcze wydzwaniała wolontariuszka Teresa. Praca wspólna bardzo się opłaciła bo impreza była bardzo udana. Jesteśmy wdzięczni wszystkim Państwu za przygotowanie i wspólne przeżycie Mikołaja 2018.Załączone zdjęcia o tym fakcie zaświadczają i są piękną pamiątką.

Zaprosiliśmy po cichutku Mikołaja ,aby jeszcze raz przyszedł z paczkami do domów dzieci  24 grudnia. Zapewnił nas ,że znajdzie czas.

Wolontariusz  T.M.

Zaraz już 7 lat….. .

Kiedy zakładałam Uniwersytet III wieku w Klewkach nikt nie dawał mi szans na sukces. Mówiono że środowisko, że brak jakichkolwiek tradycji że to niemożliwe. Tylko pan Wójt Jerzy Laskowski dawał mi małe szanse, ale dawał.

Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że nie tylko że jesteśmy, ale i działamy i jest nas stała grupka a zakończenia świadczą o fajnej sprawie. Jesteśmy stali, czasami się zmieniamy. Wyjeżdżamy, wracamy ale jesteśmy. Bardzo dobrze działa pani przewodnicząca Grażyna Perkowska, wspierana przez panią Krystynę, Teresę, Halinkę, Sabinkę, Grażynkę, Helenkę, Zosię, Adelę, Gertrudę, Bożenkę, Basię, Zenka.

Ostatnio grupa olsztyńska została rozwiązana z powodu braku chętnego lidera do prowadzenia, a bez niego nie da rady. Kilka osób podjęło decyzję o wstąpieniu do grupy w Klewkach. To tylko parę minut autobusem miejskim. Są to państwo Teresa Zajączkowska, Wojciech Dudaniec, Alicja Bartkowiak, Iwona Kuciewicz. Witamy na pokładzie. Na rozpoczęcie roku oświatowego we wrześniu 2018 będzie nas więc całkiem dużo, Damy radę.

Szkoda, że Pani Basia odeszła, tłumaczyła to chorobą, cieszymy się że wszystko minęło i namawiamy na powrót. Myślę, że w kolejnym roku, kiedy będziemy świętować 8 rocznicę powstania UTW spotkamy się w komplecie. Taką mamy nadzieję, a przynajmniej ja.

Pani Przewodnicząca musi przygotować się na ich przyjęcie. A może jeszcze dokooptujemy Pana Remigiusza i będzie komplet, on jest z nami cały czas, ale załatwimy jeszcze formalności.

Fundacja też przygotowuje się na kolejną rocznicę i pamięta że mija już 7 lat od pierwszego spotkania. Pomyślimy co takiego sympatycznego należy przygotować, aby rocznica została odpowiednio odnotowana. Ale to już tajemnica, chcemy żeby była niespodzianka. Chciałoby się powiedzieć na zakończenie: że i ja tam z nimi byłam, miód i wino piłam a co zobaczyłam na pewno na długo zapamiętam a przede wszystkim odnotowałam w kronice Fundacji. Fotografie mówią jakie były początki. Do zobaczenia po wakacjach.

Powspominała wolontariusz Teresa.

6 lat minęło jak jeden dzień.

No może nie dosłownie ale jednak bardzo szybko. Przecież to było tak niedawno a już minęło 6 lat. Jaki będzie 7 zobaczymy ale przecież 7 są szczęśliwe. I tym razem w gronie przyjaciół i wolontariuszy obchodzono tradycyjnie 7 października w Staromiejskiej w Olsztynie rocznicę powstania Fundacji „Łatwiej Razem” dr Teresy Cz. Malec.
Szybko biegnie czas ale i pracy nie brakuje.
Mamy szczęście, że możemy wspierać, dzięki wsparciu przez darczyńców, wiele osób samotnych, biednych, chorych, osamotnionych, zagubionych w danej chwili życia lub całe rodziny.
Kupujemy leki, dopłacamy do zakupu sprzętu inwalidzkiego wózków, butów ortopedycznych, żywności, środków higieny . Zbieramy rzeczy, ubrania i przekazujemy potrzebującym.
Przygotowywaliśmy paczki i przesyłki dla osadzonych. Wspieraliśmy powstawanie funduszy na wyjście z zakładów karnych. Wspieraliśmy Uniwersytety III Wieku., środowiska lokalne, organizacje pozarządowe realizujące ważne cele społeczne.
Wszystko dzięki naszym sponsorom i wolontariuszom. Dziękujemy szczególnie tym bezimiennym darczyńcom, za ich dobry gest w stosunku do naszej Fundacji i zaufanie do nas.

Z wyrazami szacunku i podziękowań dla wszystkich, dzięki którym działa
Fundacja „Łatwiej Razem” .Szczególnie: PP. A. Bartkowiak, I. Kuciewicz, T. Koszykowskiej, T. Pastuszkowi, J. Jaworskiemu, A. Plewce, Z. Lemańskiemu,
G. Perkowskiej, W. Cieślikowi, D. Bartnickiej, W. Domaszewiczowi, L. Krzyżanowskiemu, J. Malinowskiej –Pastuszek, Z. Narkowicz.

Fundator
Dr Teresa Cz. Malec

5 lat Uniwersytetu III Wieku za nami.

21 września 2016 roku minęło 5 lat jak powstał Uniwersytet III Wieku w Klewkach. Pierwszą jego przewodniczącą miała być Sabinka Rychter ale zrezygnowała twierdząc, że sobie nie poradzi. Nastąpiła zamiana i władzę objęła Grażynka Załęska po to, aby po 3 latach pałeczkę przejęła Grażynka Perkowska. Same fajne dziewczyny, zdolne i chętne do pracy i zabawy.

To ważne bo Uniwersytet to nie tylko obowiązkowe zajęcia według planu. To również taki dzień że przychodzą wszyscy i mówią, że piękna pogoda i idą na spacer. Spacer w tym wieku po 50 + to ważna sprawa, czasami wręcz lekarstwo. Ważne żeby wszyscy chcieli i razem poszli a przyjemność ze wspólnej marszruty to na pewno zapowiedź dobrych humorów na następnych zajęciach. Bardzo często nadzorujące osoby z urzędu nie rozumieją potrzeby wspólnego takiego bytowania. Dla nich ważny jest plan, nie zadowolenie ludzi. To III wiek, ten w którym nareszcie można robić co się chce a nie to co nam każą. Listy obecności też się nie podpisuje, bo może nas tego dnia boleć noga lub głowa. Ma prawo. Ważne aby następnym razem chciało się wyjść z domu i przyjść do grupy.
Bardzo wiele razy spotykał się zespół bo chciał. Stopniowo po wielkim początkowym słomianym zachwycie pana sołtysa i kilku innych osób , ukształtował się zespół, który jest po dzień dzisiejszy. Ta która to pisze posiada wszystkie listy. Łącznie było 26 osób. Było, przewinęło się. Przyszli, popatrzyli i po 2 razach już ich nie było. Po 5 latach jest 18 członków. Są to mieszkańcy Klewek, Szczęsna, Kaborna i Klebarka. I ten zespół jest trwały. Ostatnie spotkania to pokazały. Są też takie przypadki losowe, nieodżałowane jak Basia Januszewska – opuściła Klewki na stałe, zamieszkała w Elblągu ale duszą jest z nami i kiedy wpada do Klewek to i do UTW zagląda. Jedna koleżanka odeszła na zawsze. Szkoda ale takie jest życie. Urywa nam się często Bożenka ale praca jest też ważna. Rzadko jest Gertruda ale za to aktywnie, Szczęściary mają dużo zajęć ale są kochane i zawsze na nie czekamy. Mile wspominamy wizyty artystki Teresy Kejnar z Klewek.
Mamy wspaniałych trzech panów, zmotoryzowanych, którzy są niezastąpieni zwłaszcza przy imprezach plenerowych. Jesteśmy mobilne i zadowolone bo mamy zapewnioną opiekę a i można zatańczyć, pożartować. Krysi chlebek też dobrze smakuje na powietrzu, ogórki Halinki i soki Sabinki a ciasta Adeli, sałatki Grażynki, Zosi, to przysmaki o których Państwu się czasami może tylko przyśniło. Umiemy piec, gotować, robić na drutach, na szydełkach, szykować wieńce i wianuszki, lepić garnki, wyszywać, robić cudaki z papieru. Śpiewać i recytować co udowodniliśmy imprezą której nikt w domu kultury nie powtórzył – Minęły wieki a myśmy ostali. Robiliśmy pokazy, wróżby, licytacje Imprezy dla dzieci i dorosłych, Nosiliśmy paczki z żywnością, Zabiegaliśmy do Fundacji o pomoc dla chorych i biednych. Pamiętaliśmy o imieninach i jubileuszach. Naszych koleżanek nigdy nie zostawiliśmy w potrzebie. Chciałoby się powiedzieć.

TO BYŁY PIĘKNE DNI

Kochamy wszystkich którzy dzielą się z nami swoją wiedza lub doświadczeniem. Mile wspominamy wszystkich którzy zaszczycali swoją obecnością a było ich wielu.
Byli to między innymi: prof. Stanisław Achremczyk, prof. Wiesław Mysłek, prof. E. Malewska, dr Elżbieta Mudrak, dr K. Kuberska –Przekwas, Barbara Cały, mgr Remigiusz Dobkowski, Ksiądz proboszcz Leszek Niedżwiedź, prof. Adolf Gwozdek, wójt mgr Jerzy Laskowski, dr Dorota Bartnicka, prawnicy, księgowi, doradcy finansowi, pielęgniarki autorzy książek.

Trudno pamiętać wszystkie ale to tylko wspomnienie, nie sprawozdanie i wymieniane są te najważniejsze, które zapamiętano najbardziej. Była współpraca ze Stowarzyszeniem Wigor, Związkiem Emerytów i Rencistów, przyjeżdżały na Andrzejki Koleżanki z Uniwersytetu III wieku z Purdy, ,który w lutym skończył już 5 lat Przyjeżdżały Panie z Rudzisk z pięknymi rękodziełami i uczyły nas rzeczy nowych. Jeździły Panie na rewizyty do Stryjewa i Rudzisk. Wszystkie organizacje utworzone przez Fundację „ Łatwiej Razem„ z Kaborna. Obchodziliśmy każdą rocznicę na wyjeździe w Kabornie lub Olsztynie. Ale w tym roku tort był szczególnie słodki bo to 5 rocznica. Piękne zdjęcia z Restauracji „Staromiejska” będą na pewno długo oglądane i będą dowodem na to że warto z sobą robić jeszcze coś więcej. Plany są duże. Jeśli zdrowie pozwoli.
Mamy nadzieję, że następne 5 lat przebiegnie w zdrowiu nas wszystkich i miłej atmosferze. Tego życzymy sobie – Bożence, Adeli , Grażynce Teresie, Gertrudzie, Alicji, Józkowi, Sabince, Tadkowi, Grażynce 2, Joli, Zosi, Krysi, Halince, Andrzejowi, Helenie i wszystkim naszym sympatykom, gościom na naszych spotkaniach. Powspominała dr Teresa Cz. Malec, co ten Uniwersytet zakładała i u Pana Starosty rejestrowała a Pani Basia jej w tym bardzo pomagała. A Maria z Purdy wspierała a Wójt Laskowski akceptował z zadowoleniem.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO .

Dzień Dziecka w Klewkach
31.05.2014

Wieczornica z okazji 660 rocznicy założenia Klewek

Anna Wnuk

„Czym jest starość? W pewnym sensie jest to czas szczególnie nacechowany mądrością, którą zwykle przynoszą z sobą lata doświadczeń, jako że czas jest znakomitym nauczycielem. Powszechnie znane są te słowa, którymi modli się Psalmista: Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca.”

Jan Paweł II

Wywiad dotyczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Klewkach

Na pytania odpowiadała przewodnicząca UTW w Klewkach Pani Grażyna Perkowska.

Witam serdecznie,

1. Co to jest Uniwersytet III Wieku?
Jest to stowarzyszenie ludzi starszych, osób, które chcą poszerzać swoją wiedzę które nie chcą być wykluczone z życia społecznego, towarzyskiego. Jest to organizacja oparta na samopomocy seniorów.

2. Jak powstał UTW, którego Pani jest przewodniczącą?
Dzięki dr Teresie Cz. Malec-prezesowi Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie we wrześniu 2011 roku powstał Uniwersytet III Wieku w Klewkach na bazie Filii Biblioteki Gminnej a następnie zarejestrowany jako stowarzyszenie zwykłe w rejonie starosty Olsztyńskiego.

3. Kto może zostać słuchaczem?
Każdy, kto pragnie w interesujący sposób wspólnie spędzać czas, kto chce nawiązać nowe, ciekawe znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, kto chce zdobywać nowe umiejętności i doskonalić już posiadane może zostać członkiem UTW.

4. Ilu jest chętnych?
W pierwszej fazie powstania Uniwersytetu było więcej osób. Obecnie jest nas ok. 15 osób, które spotykają się raz w tygodniu. Bardzo trudno namówić nowe osoby do uczestniczenia w naszych zajęciach. Podejrzewam, że wpływ na to ma środowisko w którym ludzie żyją.

5.Co można uzyskać uczestnicząc w zajęciach?
Uczestnicząc w zajęciach możemy poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Wymieniać się doświadczeniami. Poprzez spotkania podtrzymujemy więzi towarzyskie. Organizując imprezy kulturalne i towarzyskie stymulujemy się izycznie i psychicznie. Czujemy większa potrzebę wykonywania społecznie użytecznych działań.

6. Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia wyglądają bardzo różnie-w zależności, jaki jest temat spotkania. Spotykamy się również z członkiniami innych UTW w naszej Gminie i nie tylko. Wykonujemy ozdoby choinkowe, wielkanocne. Wiosną robimy Marzannę, z którą idziemy razem z dziećmi nad rzekę.

7.Skąd można dowiedzieć się, że istnieje taki Uniwersytet.
O istnieniu UTW można się dowiedzieć ze strony internetowej Fundacji „Łatwiej Razem” W Olsztynie i oczywiście od koleżanek-czyli pocztą pantoflową.

8. Jakie zajęcia cieszą się największą popularnością?
Największe zainteresowanie wzbudzają zajęcia-wykłady na temat zdrowia, sposobów leczenia niektórych dolegliwości. Prace ręczne ujawniają ukrte zdolności koleżanek.

9. Czy taki Uniwersytet jest potrzebny?
Tak i to bardzo. Klewki, to nieduża miejscowość. Nie wszyscy się znają. Dzięki UTW mogłyśmy się poznać. Zawiązały się przyjaźnie. Spotykamy się nei tylko w Domu Kultury, ale też i w swoich domach. Mimo tego, że jest nas niewiele, każda z nas z niecierpliwością oczekuje kolejnego spotkania. Jesteśmy wdzięczne Pani dr Teresie Cz. Malec, gdyż dzięki temu, że założyła UTW w Klewkach mogłyśmy poznać wiele ciekawych osób, zintegrować się.

Regulamin Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Klewkach
przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Purdzie – Filia w Klewkach.

Rozdział 1
Postanowienia wstępne

  • 1
  1. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Klewkach jest dobrowolnym zgromadzeniem osób, jako forma kształcenia ustawicznego, aktywizująca osoby starsze, działające
    przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Purdzie – Filia w Klewkach.
  2. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Klewkach działa pod patronatem Fundacji dr Teresy Czesławy Malec „Łatwiej Razem”.
  3. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Klewkach współpracuje z instytucjami
    i organizacjami działającymi na terenie Gminy Purda i poza nią w uzgodnieniu z organem prowadzącym.
  • 2

Organem prowadzącym jest Gminna Biblioteka Publiczna w Purdzie.

  • 3

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Klewkach jest formą działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Purdzie – Filia w Klewkach.

  • 4

Siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieści się w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej – w Klewkach.

Rozdział 2
Cele, formy i środki działania

  • 5

Celem Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest:

  1. stymulowanie rozwoju osobowego oraz intelektualnej, psychicznej
    i fizycznej sprawności osób starszych,
  2. prowadzenie działalności edukacyjnej w tym: w zakresie ochrony
    i promocji zdrowia, kulturalnej, twórczej i krajoznawczo – turystycznej i innej,
  3. aktywizacja społeczna osób starszych i propagowanie aktywnego trybu
    życia,
  4. upowszechnianie profilaktyki gerontologicznej.
  • 6

Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje swoje cele w szczególności
poprzez:

  1. wykłady, seminaria, dyskusje, konferencje naukowe z różnych dziedzin nauki,
  2. warsztaty psychologiczne i artystyczne,
  3. spotkania z przedstawicielami nauki, kultury, sztuki, polityki, gospodarki,
  4. zajęcia z kultury fizycznej i rehabilitację zdrowotną,
  5. aktywną działalność turystyczno – krajoznawczą,
  6. działalność w zespołach, klubach i sekcjach zainteresowań,
  7. samopomoc koleżeńską i pracę społeczną słuchaczy,
  8. prowadzenie akcji informacyjnej i wydawniczej, propagującej działalność UTW i

Filii Biblioteki w Klewkach.

Rozdział 3

Słuchacze, ich prawa i obowiązki

  • 7

Słuchaczem może zostać każda osoba w wieku starszym, która pragnie wnieść swój wkład pracy społecznej w urzeczywistnianie celów Uniwersytetu Trzeciego Wieku
oraz złoży pisemną deklarację przystąpienia do grona jego słuchaczy.

  • 8

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają prawo:

  1. współorganizowania działalności edukacyjnej, kulturalnej, twórczej,
    krajoznawczo – turystycznej, klubowej i zespołowej zgodnie z celami
    Uniwersytetu oraz potrzebami słuchaczy,
  2. rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów poprzez uczestniczenie
    w wykładach, seminariach, ćwiczeniach, zajęciach i wszelkich imprezach
    organizowanych dla członków Uniwersytetu,
  3. zapoznawania się z programami działalności Uniwersytetu,
  4. czynnego i biernego wyboru do Zarządu Uniwersytetu,
  5. uczestniczenia w Ogólnych Zebraniach Słuchaczy, zabierania głosu
    i zgłaszania wniosków w sprawach związanych z działalnością
    Uniwersytetu i jego organów.
  • 9

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku są zobowiązani:

  1. aktywnie uczestniczyć w realizacji celów Uniwersytetu,
  2. przestrzegać postanowień obowiązujących w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Klewkach, Regulaminu Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz regulaminów, zarządzeń, uchwał i decyzji organów Uniwersytetu,
  3. przestrzegać zasad kulturalnego współżycia społecznego w uniwersyteckiej
    społeczności oraz wzajemnej życzliwości i pomocy koleżeńskiej.
  • 10
  1. Utrata praw słuchacza Uniwersytetu następuje wskutek:
    1. dobrowolnego wystąpienia z Uniwersytetu złożonego pisemnie,
    2. skreślenia z listy słuchaczy z powodu nieprzestrzegania zasad
      kulturalnego współżycia społecznego, niewłaściwego postępowania
      lub zachowania godzącego w autorytet i dobre imię Uniwersytetu,
      a także w przypadku braku aktywności w życiu Uniwersytetu przez
      okres 6 miesięcy,
    3. śmierci słuchacza,
    4. skazania słuchacza prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego.
      O skreśleniu z listy słuchaczy decyduje Zarząd UTW.
      2. Od decyzji Zarządu UTW przysługuje prawo odwołania do Ogólnego Zebrania Słuchaczy Uniwersytetu, którego decyzja jest ostateczna.

Rozdział 4
Organizacja Uniwersytetu

  • 11

Organami Uniwersytetu Trzeciego Wieku są:

1) Zarząd,
2) Ogólne Zebranie Słuchaczy.

  • 12
  1. Uniwersytetem Trzeciego Wieku kieruje Zarząd.
  2. Zarząd składa się z trzech do pięciu osób wybranych na Ogólnym Zebraniu Słuchaczy na wniosek Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Purdzie i Prezesa Fundacji „Łatwiej Razem”.
  3. Kadencja Zarządu trwa jeden rok.
  4. Zarząd wybiera spośród siebie:
    – Przewodniczącego,
    – Sekretarza,
    – Skarbnika.
  5. Do zakresu działania Zarządu należy:
    – sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem uchwał Ogólnego Zebrania
    Słuchaczy,
    – zwoływanie Ogólnych Zebrań Słuchaczy,
    – rozpatrywanie problemów zgłaszanych przez Słuchaczy Uniwersytetu.

– przygotowywanie sprawozdań,

– opracowywanie planów działania Uniwersytetu,

– kontrola prawidłowości funkcjonowania form aktywizacji osób starszych,

  1. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co
    najmniej 1/2 liczby członków Zarządu.
  2. Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez Przewodniczącego zgodnie
    z rocznym terminarzem i doraźnie.
  3. Słuchacze wchodzący w skład Zarządu są zobowiązani do:
    a) czynnego uczestniczenia we wszystkich posiedzeniach i pracach
    Zarządu,
    b) współtworzenia atmosfery życzliwości i zgodnego współdziałania,
    c) zachowania w tajemnicy spraw poruszanych na posiedzeniach Zarządu,
    które mogą naruszać dobro osobiste słuchaczy i osób współpracujących
    z Uniwersytetem
  4. Zebrania Zarządu są protokołowane. Protokół podpisuje Protokolant
    i Przewodniczący.
  • 13

Obsługę administracyjno – biurową Uniwersytetu zapewnia

Gminna Biblioteka Publiczna w Purdzie – Filia w Klewkach.

  • 14
  1. Do kompetencji Ogólnego Zebrania Słuchaczy należy w szczególności:
    a) proponowanie kierunków działalności Uniwersytetu,
    b) zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu,
    c) podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd,
    d) wybór członków Zarządu zgodnie z § 12 ust. 2.
    e) podejmowanie innych uchwał, które wymagają decyzji Ogólnego Zebrania Słuchaczy,
  2. Ogólne Zebranie Słuchaczy zwoływane jest przez Zarząd co najmniej dwa razy
    raz w roku. O terminie Ogólnego Zebrania Słuchaczy Zarząd zawiadamia
    wszystkich minimum na 14 dni przed terminem zebrania.
  3. c) Zarząd może zwołać w każdym innym terminie Ogólne Zebranie Słuchaczy, jeżeli będzie zachodziła taka Konieczność.
  4. W Ogólnym Zebraniu Słuchaczy udział biorą:
    a) z głosem decydującym – wszyscy słuchacze Uniwersytetu,
    b) z głosem doradczym – osoby zaproszone.
    6. Uchwały Ogólnego Zebrania Słuchaczy podejmowane są zwykłą większością głosów.

Rozdział 5
Postanowienia końcowe

  • 15
  1. Uniwersytet gromadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z zasadami przyjętymi w Gminnej Bibliotece Publicznej Filia w Klewkach i jest ona jej własnością.
  2. Zmian w Regulaminie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Klewkach dokonuje Ogólne Zebranie Słuchaczy UTW na wspólny wniosek Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Prezesa Fundacji „Łatwiej Razem”

Klewki 20.09.2011 r.