UTW w Purdzie.

Życzenia na Święta i na ten Nowy Rok 2024

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2024 składamy wszystkim najlepsze życzenia.
Zdrowia i pomyślności oraz spełnienia wszystkich marzeń i zamierzeń. Niech ten Nowy Rok przyniesie dużo spokoju i radości a Święta przebiegną w najlepszej rodzinnej atmosferze.
Władze Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach życzą wszystkiego najlepszego wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, sponsorom. Pamiętajcie o nas i naszych podopiecznych w przyszłym roku.

Prezes Rady Fundacji
dr. Wacław Domaszewicz
Zarząd
mec. Jarosław Jaworski
Olsztyn/Kłęby Grudzień 2023

13 Lipca.

Mimo trwających wakacji w Fundacji jej przedstawiciele spotkali się z członkami UTW w Purdzie 13 lipca 2023 w bardzo miłej atmosferze powspominano sobie początki powstania UTW. Pani Magister Maria Kordek założycielka UTW z ramienia biblioteki w Purdzie przedstawiła krótko program działania. Bardzo szeroki i przestronny, bardzo dobrze smakowała szarlotka upieczona przez uczestniczkę według nowego przepisu zapisy na imprezę były też bardzo szerokie i ciekawe zawsze każde spotkanie w Purdzie przynosi nowe wyzwania i jesteśmy dumni z tego, że dwanaście lat temu nasze działania doprowadziły do jego powstania.
Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i życzymy sobie nawzajem dalszej dobrej współpracy.

Zarząd Fundacji uprzejmie informuje, że przerwa wakacyjna w działalności Fundacji
będzie trwać od 20 czerwca do 30 lipca 2023

Udanych wakacji

Lato, lato, lato czeka

Razem z latem czeka rzeka

Razem z rzeką czeka las

A tam ciągle nie ma Was…

Pamiętaliśmy o nich
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Matki dla wszystkich „Ma
m”

od Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Oddziału w Kłębach

Życzenia na Święta

Szanowni Państwo – wolontariusze, sponsorzy, beneficjenci oraz władze Fundacji.
Wszyscy przyjaciele, znajomi, sympatycy.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń oraz realizacji planów.
Życzę dobrego odpoczynku i udanych spotkań w kręgu rodzinnym.
Spędzajmy je tak, aby były przez nas zapamiętane a wspomnienia o nich towarzyszyły nam do następnych.
Z wyrazami szacunku i empatii do wszystkich, którzy są z Fundacją „Łatwiej Razem” i ją wspierają.

Fundator dr. Teresa Cz. Malec
Olsztyn/Kłęby 09.04.2023

Wszystkim Paniom na dzień 8 marca

Chciałoby się, aby nasze życzenia spełniały się przez cały rok.
Składamy je zaś w tym dniu szczególnym, jakim jest 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Życzymy zdrowia, pomyślności, sukcesów w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.
Gdziekolwiek jesteście panie niech się spełniają wasze przemyślenia, życzenia i oczekiwania.

W imieniu Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
Składamy życzenia i przesyłamy kwiaty jakie tylko panie lubicie lub chciałybyście w tym dniu otrzymać.

Prezes Rady Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Pełnomocnik Oddziału Fundacji w Kłębach
mgr Tadeusz Malec

Pamiętajmy to już 114 lat obchodzimy to Święto a więc trudno powiedzieć, że się zapomniało, że ono istnieje(Pierwszy raz luty 1909, drugi raz marzec 1910)

Walentynki 2023

Wszystkim Seniorom, Młodym i Dzieciom składamy najlepsze życzenia

Żeby każde kolejne dni były tak wyjątkowe i fajne jak ten 14 lutego dni pełne miłych niespodzianek, spotkań, uśmiechów, prezentów i dobrych relacji.
Życzmy sobie abyśmy byli nawzajem dla siebie dobrzy i spotykali również dobrych ludzi wokół siebie.
Niech św Walenty dotrze z uśmiechem i symbolicznym prezentem do każdej istoty na ziemi.
Kochajmy się, szanujmy się i bądźmy dla siebie mili nie tylko w tym dniu.

Najlepsze życzenia śle
Fundacja dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Kłębach

Dzień Babci i Dziadka

Szanowna Babciu
Szanowny Dziadku

Szanowni Kochani !!!

Zbliża się Wasze ŚWIĘTO! jedyne w roku i niedookreślone, bo jak zmierzyć miłość, czułość, bliskość waszą w stosunku do swoich wnucząt. Po rodzicach czasami jesteście dla wnucząt najważniejsi, wyczekiwani i bardzo potrzebni, często niezastąpieni. Jest to zazwyczaj miłość wzajemna aż do końca, bo dorośli wnukowie też potrzebują waszego wysłuchania, pociechy często i wsparcia, a dziadkowie lub babcie szczęśliwi i ciągle wyczekujący wizyt swoich wnucząt.

Pamiętajcie, jeśli los spowodował, że jesteście już tylko babcią lub dziadkiem – opowiadajcie swoim wnukom o sobie nawzajem, pamięć o obojgu dziadków jest bardzo ważna. Oprócz tego pamiętajcie również, że jesteście też za swoje wnuki odpowiedzialni – nie tylko prezenty i rozpieszczanie, ale i nauka, wychowanie, przekazywanie historii rodu, rodziny, tradycji. To bardzo ważne dla waszych wnucząt, ich rodziców i dla Was.

 

Życzymy wam częstych wizyt i kontaktów z waszymi wnukami,
w zdrowiu i pomyślności.
Niech Święto Babci i Dziadka trwa cały rok a nie tylko 21 i 22 stycznia.
W imieniu władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
w Olsztynie oraz Oddziału Fundacji w Kłębach, składamy najlepsze życzenia.

Za Zarząd Fundacji mec. Jarosław Jaworski
Za Oddział w Kłębach mgr Tadeusz Malec

Za Radę Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Szanowni Państwo

W imieniu Władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” wszystkim naszym wolontariuszom, sponsorom, sympatykom, członkom Uniwersytetów III Wieku, Kół Gospodyń Wiejskich ,dla których Fundacja była założycielem, dużo zdrowia i pomyślności na cały 2023 rok składa Jej Fundator dr Teresa Cz. Malec z małżonkiem.

Do siego Roku.

Zakończenie roku oświatowego. W Purdzie.

Bardzo piękna pogoda, placyk przed Biblioteką i jak zwykle aktywne panie ustawiające przysmaki, ciasta, owoce. W Purdzie zawsze było na bogato, ale dzisiaj szczególnie. Pani przewodnicząca mgr Maria Kordek i dyrektor Biblioteki Jolanta Gierach- to dwie dobre dusze, które dbają o swoje podopieczne. UTW liczy około 30 słuchaczy i słuchaczek. To duża grupa i bardzo aktywna. Cieszymy się jako Fundacja, która zakładała to stowarzyszenie. Pogadaliśmy, przynieśliśmy tez szampana. Dobrych wakacji mili i zdrowego dobrego powrotu po wakacjach. Wszystkie poniższe fotografie bardzo ważne.

Spotkanie po 11 latach działalności

Spotkanie. Jedno było bardzo osobiste dla mnie. Wspominaliśmy powstanie UTW, moje rozmowy z władzami, pozwolenia i pierwsze wizyty. Było bardzo sympatyczne. Miałam dużą satysfakcję, że panie pamiętają i są razem po 11 latach. Żadne choroby nie przeszkodziły im w stałej działalności. Bardzo sympatycznie. Drugie to, że czułam zadowolenie i satysfakcje z dobrze wykonanej pracy. Przed paroma laty. Fotografia była cudna. Piękna pamiątka.

List

na okoliczność obchodów święta UTW w Purdzie.

Uniwersytet III Wieku w Purdzie ma już tyle lat….

Bardzo serdecznie dziękuje za zaproszenie na uroczystości z okazji 10 lecia Uniwersytetu III Wieku w Purdzie. Jest to dla mnie bardzo ważne wydarzenie.
Bardzo osobiste i przyjemne ze względu na wspomnienia i możliwość ponownego przypomnienia działania i starań, które przyniosły tak trwałe ślady.
To już naprawdę historia.
Chciałoby się powiedzieć, „minęły lata a myśmy się ostały… „ to tak trochę po warmińsku by zabrzmiało… albo to cudnie, że się powiodło.

Kiedy przyjechałam do pana wójta Jerzego Laskowskiego 12 lutego 2011 roku z propozycją utworzenia UTW w Purdzie, był zaskoczony, potem uśmiechnięty a na koniec … Pani doktor „jestem za tym, aby tylko się udało”. Przyznał później, że troszkę się bał o dobry skutek mojej propozycji. Ale zawsze dawał szansę dla propozycji, które otrzymywał. Chciał, aby działo się dużo w Gminie. To pomogło. Dodawało skrzydeł.
Kiedy znalazłam się u pani dyrektor Biblioteki, Marii Kordek, było trochę przestrachu na początku, niedowierzania, czy to ma szanse, a z kim, ale po godzinie zaczęliśmy już pracować twórczo, mówić o konkretach a pani Lila Skrzypczak nam bardzo mocno sekundowała. Po trzech godzinach ja wróciłam do Olsztyna przygotowywać dokumentację a panie przygotowywać listę potencjalnych kandydatek. Tak to się zaczęło i tak poleciało, a dzisiaj to już ponad 11 lat.

Tak, tak, to był rok 2011. Jak ta pandemia nam wszystko poprzestawiała. Proponuję, aby gwoli historycznej poprawności, po dzisiejszych uroczystościach z okazji 10 lecia, od jutra mówić już o 12 roku działalności UTW w Purdzie.

Mimo wszystko nie wolno tego roku zgubić, bo w naszej kronice tak jest. 16 lutego 2011 zebranie założycielskie i 24 lutego 2011 inauguracja. Program artystyczny – pokaz kolekcji sukien ślubnych pani Barbary Cały z Olsztyna, pokaz rękodzieła pani Renaty Śliwki ze Szczęsnego, pokaz makijażu Renaty Redlińskiej z Olsztyna. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Purdzie tego dnia o godzinie 17.30 wszystkich gości nie pomieściła. Mówiłam wówczas w wykładzie inauguracyjnym o” Roli UTW w środowisku lokalnym, wczoraj i dziś.” Popatrzcie Państwo jak czas jest nieubłagany i w dniu dzisiejszym możemy mówić o naszym UTW również wczoraj i dziś.

Na łamach Gazety Olsztyńskiej napisano16 marca 2011 roku: Purda. Emeryci na wsi mają swój uniwersytet. Starsi nauczą się jak pomagać sobie i innym. W Purdzie przy Gminnej Bibliotece Publicznej powstał i będzie działał pod patronatem olsztyńskiej Fundacji „Łatwiej Razem”. To jeden z nielicznych wiejskich oddziałów UTW w regionie. Wykład inauguracyjny „Rola Uniwersytetów III Wieku w środowisku lokalnym wczoraj i dziś” wygłosiła dr Teresa Cz. Malec. To było naprawdę duże wówczas wydarzenie.

Dzisiaj, kiedy przeglądam dokumentację i pamiątki, z dumą wspominam imprezy, spotkania, pokazy i wiele różnego rodzaju zdarzeń. Piękna jest pierwsza lista chętnych do zapisu, polecam ją Państwu, to były pionierki. A że były to odważne i aktywne dziewczyny świadczy fakt obecności na niej pod pozycją 28 pani Teresy Chrostowskiej, obecnej pani Wójt.

Nie ma już wśród nas kilku osób, bo los tak chciał. Ale wszyscy nowi i starzy przyjmijcie jedno – słowo uznania i podziękowania.

Fundacja dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” jako założyciel i patron, poprzez swoich przedstawicieli bardzo często uczestniczyła aktywnie w wielu imprezach, niektórych była inicjatorem: jak plener malarski czy kiermasz wielkanocny.

Ja jako inicjatorka założenia UTW, zawsze czułam się mile widziana w Purdzie i bardzo byłam przejęta zdarzeniami, które były moim udziałem. Pozwólcie, że szczególnie podkreślę moje kontakty z paniami: Marią Kordek, Lilą Skrzypską, Ewą Kowalską, Jadwigą Wagner, Marią Nosek, Bożenną Tomalą, Ireną Obrębską.  Pozostałe panie niech będą pełne wyrozumienia za moją niepamięć. Ale wszystkie ściskam i pozdrawiam.

Myślę, że będzie mi jeszcze dane uczynić to osobiście. Obecnej pani Jolancie Gierach, dyrektor Biblioteki bardzo dziękuję za ciągłe identyfikowanie się z ideą UTW i wspieranie jej. Zawsze będę pamiętać jej współdziałanie na polu Uniwersytetu III Wieku w Klewkach, bardzo tam pani dyrektor brakuje. Za to zyskuje Purda. Dziękuję.

Dawaliście Panie i dajecie nadal wielu osobom wiele radości, uczulacie na poznawanie piękna, pozwalacie poznawać nowe rodzaje kultury, zwiedzać kraj, być razem w pięknym senioralnym wieku.

Jak ogromne to ma znaczenie dla Was wszystkich nie trzeba tłumaczyć. Bardzo serdecznie wszystkim gratuluję dobrej współpracy, aktywności, pomysłowości i dalszej chęci częstego spotykania się oraz zadowolenia z wzajemnej pracy społecznej, Wszystkiego dobrego dla władz organizacji oraz wolontariuszy, którzy w sposób szczególny powodują, że Uniwersytet III Wieku w Purdzie jest znany, podziwiany a przede wszystkim potrzebny.
Najlepszego na przyszłość.
Na następne lata.

A może jak los pozwoli spotkamy się na 20 leciu, przecież to tylko za nie całe 8 lat.

Z gorącymi pozdrowieniami
dr Teresa Czesława Malec –
Fundator Fundacji „Łatwiej Razem”.
Olsztyn 3 czerwca 2022.

Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka i mokrego dyngusa

Życzy Fundator
Dr Teresa Cz. Malec

Z bukietem róż nie możemy przyjść

By złożyć Wam życzenia,

Lecz w głowach naszych jest jedna myśl

Niech spełnią się Wasze marzenia,

Dużo zdrowia i spokoju,życzy

w imieniu Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie
Prezes Rady Fundacji
dr Wacław Domaszewicz

w imieniu Oddziału Fundacji w Kłębach
Pełnomocnik
mgr Tadeusz Malec

Hallo Purda……..UTW….

Bardzo przykro, kiedy nie możemy z przyczyn od nas niezależnych robić czegoś co lubimy, kochamy. Tak właśnie jest teraz, a wszystkiemu winna pandemia.

 Na Warmii i Mazurach najgorzej w Polsce. Tego nikt się nie spodziewał Pełny lockdown.

Wiele organizacji z przyczyn od nich niezależnych przerwało nagle działalność.

 Smutno, głucho. Najgorsze w tym wszystkim, że nie wszyscy w pewnym wieku są tak przygotowani do obecnych czasów, nie wszyscy mają smartfony, skype, komputery. Nie mogą się widywać, rozmawiać a ten zwykły telefon to niestety teraz  trochę mało. Tak nam się wydawało, że wszyscy mają wszystko. Pandemia unaoczniła, że tak nie jest. Druga sprawa to, to że mało już jest rodzin, których nie dotknęła złośliwa ręka tego wirusa.

Wszyscy cierpimy za bliskimi a wtedy inne kontakty odchodzą na bok. Gdyby było normalnie na pewno wyjście do Uniwersytetu III Wieku, do koleżanek pomogło by trochę zapomnieć o swojej samotności z powodu utraty bliskich. Teraz cierpimy podwójnie bo nie możemy mieć wsparcia. Pozdrawiamy się z tymi co piszemy i oglądamy się na skype a potem dalej pozdrawiajcie pozostałe osoby. Będzie lepiej.

Przecież ten wirus musi kiedyś odejść. Pani Mario, Tobie też wyrazy współczucia. Wracaj do nas pełna  przekonania, że inni na ciebie czekają. Trzymajcie się wszystkie.

 Do zobaczenia w lepszych czasach.

 Wolontariusz T.M.

Do siego roku 2021.

Zdrowia, spokoju, cierpliwości i pomyślności w nadchodzącym roku
Wszystkim darczyńcom, sponsorom, wolontariuszom i przyjaciołom Fundacji.

Życzą władze Fundacji:

Założyciel
dr. Teresa Cz. Malec

i

Prezes Rady Fundacji
dr. Wacław Domaszewicz

Pisali o Nich…

25 lat UTW na Warmii i Mazurach.

Bardzo nam miło jako Fundacji, że nasza praca i działalność została uwieczniona w bardzo zgrabnym wydawnictwie o Uniwersytetach III wieku na Warmii i Mazurach.
Publikacja została wydana przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miło nam, że nasze III Uniwersytety w Purdzie, Rudziskach i Klewkach zostały w tym wydawnictwie zamieszczone.
Fundacja ma w swoim statucie organizowanie, wsparcie i pomoc organizacjom pozarządowym. Mamy ich już na swoim koncie kilka, będziemy tworzyć dalej.

Mam szczególną satysfakcje kiedy oglądam takie wpisy. Jestem dumna, że moje działanie i pomoc Fundacji przynosi takie skutki.
Składam przy tej okazji najlepsze życzenia dla liderek tych organizacji za ich wytrwałość i zacięcie w prowadzeniu tych organizacji, bo zapewniam państwa to nie jest łatwa praca.
Pani Maria Kordek z Purdy, Pani Anna Ziemiańska z Rudzisk, Pani Grażyna Perkowska z Klewek, to odporne na wszystkie przeciwności kobiety, oddane społecznej pracy. Tak trzymać. Dziękuje również Pani J.Glezman i pani L.Karuzo z Samorządu Wojewódzkiego w Olsztynie, że nie zapomniały o naszych organizacjach.

Założyciel Fundacji
Dr. Teresa Cz. Malec

W Purdzie bez zmian.

Za każdym razem kiedy jestem w Purdzie to myślami wracam do samych początków i jestem pełna empatii do obecnej Przewodniczącej mgr Marii Kordek. To właśnie Ona odpowiedziała na moją propozycję utworzenia Uniwersytetu III Wieku w Purdzie. Siedziałyśmy obie w zakamarku Biblioteki Gminnej w Purdzie i planowałyśmy jak wezwać mieszkanki do działań, do akcji, do chęci bycia razem w społeczności lokalnej. Ale byłyśmy obie uparte i dlatego się powiodło. Dzisiaj możemy tylko powspominać. Obecnie 18 października to tylko wspomnienie a w zespole jest prawie 30 osób.

Spotkanie odbyło się w spontanicznej atmosferze, panie właśnie wróciły z Olsztyna, z wykładów na Uniwersytecie III Wieku przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Były zmęczone ale szczęśliwe. Szybko zorganizowane spotkanie okazało się bardzo potrzebne obu stronom. Po ogólnym  wprowadzeniu o sytuacji w Fundacji, członkinie opowiadały o swojej działalności. Bardzo dużo wyjazdów na wycieczki, na koncerty, do kina, wszystkim jeszcze mało. Żyją drugim życiem nie uważają żadnej możliwości nie bycia razem. Podczas spotkania dr Teresa Cz. Malec wręczyła list okolicznościowy z życzeniami pomyślnego kolejnego roku oświatowego. Zaczęto dyskusję nad przygotowaniami do obchodów 10 lecia. Trzeba już myśleć jak je przygotować aby odzwierciedliło radość ze wspólnego działania i potrzebę dalszej kontynuacji.

Wszystkiego najlepszego na cały 2018/ 2019 rok oświatowy.

18.10.2018

Seniorada w Purdzie – 2018

Uniwersytet III Wieku przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Purdzie, zaprosił nas na Senioradę „Dieta +ruch= zdrowie ”, która odbyła się w Pensjonacie Adler w Łajsie. Miało to miejsce 14 września 2018 o godz.17.00. Program uroczystości obejmował: powitanie gości, wystąpienia Przewodniczącej UTW w Purdzie mgr Marii Kordek oraz Przewodniczącej UTW w Klewkach Grażyny Perkowskiej. W dalszej kolejności nastąpiło podsumowanie wykładów” – Podstawy dietetyki, funkcjonalne podejście dla zdrowia ”prowadzonych w ramach „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” Na koniec były podziękowania dla władz samorządowych i Fundacji INN Warmia.W następnej kolejności miał miejsce występ artystyczny „Szczęściar” ze Szczęsnego pod Olsztynem. Po występie, odbyła impreza integracyjna członków UTW i zaproszonych gości, wspólna kolacja i zabawa. Wszystkiego dobrego. Życzymy następnych takich imprez.

Zanotował wolontariusz – Tadeusz.

Mikołajki UTW 2017

Uroczyste zakończenie roku oświatowego w Purdzie.

Piękne czerwcowe popołudnie, troszeczkę na końcu wsi  zjeżdża się dość  spora grupa kobiet .

Widać, że wszyscy dobrze się znają. Jest też kilku panów i jeden bardzo młody. To osoba towarzysząca –wnuczek pani  dr Teresy Cz, Malec, która w tym dniu miała jeszcze obowiązki Babci a chciała  wywiązać się z obu.

Powitania serdeczne. Widoczne jest, że każdy czuje się na tej imprezie oczekiwany. Gospodyni siedliska bardzo zapraszała a obok niej szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Purdzie. Pani mgr Maria Kordek ,od niedawna. szefowa

Kiedy wspólnie zakładałyśmy w imieniu Fundacji „Łatwiej Razem”, chciała pomagać, nadzorować ale nie szefować. Była członkiem władz, ale teraz kiedy nagle zaistniała taka potrzeba, nie odmówiła i została szefową UTW.A pamiętacie to było już 6 lat temu. Jak ten czas szybko leci. Trochę  za, ale jak go zatrzymać. Dziękujemy bo tak trzeba.

Pod ciekawym daszkiem usadowiło się towarzystwo i zaczęła się uczta wspomagana wspaniałościami z grilla, które serwował mąż Pani domu, goszczącej nas w swoich włościach. Bardzo dobre. Panie chwaliły. Naprawdę.

Wszystko było fantastyczne. Te wspaniałości przyniesione przez Panie również. Kubeczki jako prezenty były też  bardzo miłe.

W trakcie imprezy nie zabrakło planów na następny rok oświatowy 2017/2018. Bardzo ciekawe i intensywne to plany na przyszłość. Krótkie wystąpienie Przewodniczącej zawierało wiele konkretów:  -wycieczki, spotkania, koncerty, zwiedzanie, wspólne gotowanie ,języki obce, komputery. Gratulujemy i życzymy pomyślności w realizacji planowanych zajęć.

Ale jeszcze przed tym: wszystkiego co najlepsze ,miłych wakacji i wszystkiego dobrego w następnym roku.

Rok oświatowy 2016/2017 uważamy za zakończony. Dziękujemy za zaproszenie i do następnego spotkania.

Wspominała obecna na spotkaniu
dr Teresa Cz. Malec
Założyciel Fundacji
„Łatwiej Razem „ z siedzibą w Kabornie.

Grafika i malowanie

Inauguracja roku oświatowego

Ozdoby Wielkanocne

Spotkanie w bibliotece

Spotkanie z Joanną Szwalbe

Szyld dla UTW

Wielkanoc w Purdzie

Zwykły dzień w UTW

Spotkanie 11.09.2014

…dokumenty świadczące o naszym działaniu