Zarząd Fundacji uprzejmie informuje, że przerwa wakacyjna w działalności Fundacji w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach
będzie trwać od 1 lipca do 15 sierpnia 2024

Udanych wakacji

POMOC ŻYWNOŚCIOWA DLA POTRZEBUJĄCYCH

Już ponownie pomagamy.
Kochani.
Po naprawdę długiej przerwie niezależnej od nas, rozpoczynamy wsparcie wszystkich potrzebujących, zainteresowanych otrzymaniem produktów żywnościowych.

Program – Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 zostały ponownie uruchomione, program na obecny rok będzie składał się z trzech tur.
Pierwsza rusza 26 czerwca 2024. Następne będą w sierpniu i w październiku 2024
Organizujemy już ponownie grupę wolontariuszy do realizacji programu.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ponownie mamy do dyspozycji grupę wolontariuszy: panie Maria, Ewa, Ela, Jolanta, Agnieszka, Teresa, Adela są w pogotowiu. Nad grupą czuwa pan pełnomocnik Tadeusz
Biorąc pod uwagę warunki dla beneficjentów oraz dla organizatorów dokonaliśmy zmiany miejsca wydawania produktów. Po kilku latach działania uzyskaliśmy zgodę na realizację programu w świetlicy wiejskiej w Barnimiu, dobry dojazd, kilka autobusów, parking i łatwość w dostaniu się do pomieszczeń zapewni na pewno lepszy komfort w obsłudze beneficjentów. Dziękujemy bardzo kierownictwu Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie, że wyraził zgodę na nasze zmiany.
Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Warnicach celem zarejestrowania się na liście chętnych do otrzymania pomocy. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy OSP w Warnicach pod numerem telefonu 91-578-32-84 oraz pełnomocnik Fundacji pod numerem telefonu 604-075-106.
Produkty żywnościowe będą wydawane w dniu 26.06.2024 w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz 27.06.2024 w godzinach od 10:00 do 13:00 Adres Barnim 37B – świetlica Wiejska.
Serdecznie Zapraszamy
Pełnomocnik Oddziału Fundacji w Kłębach
Mgr. Tadeusz Malec

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pogody ducha i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych
w imieniu całej Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
w Olsztynie I w Oddziale w Kłębach
składa jej Fundatorka i Prezes Rady Fundacji

Pomagamy nadal

Praca już na pełnych obrotach w Oddziale Fundacji i w Olsztynie. Już od 17 stycznia w Fundacji „Łatwiej Razem” rozpoczęto regularne formy pomocy. Udzielono 4 porad dla osób mających problemy administracyjno-prawne. Pozyskano produkty z Banku Żywności w Szczecinie i przekazano je do Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy mieszkańcom Wójcina, Kłęb łącznie skorzystało z tej pomocy 21 osób. Pozyskano darowizny rzeczowe które zostały przekazane dla trzech rodzin z Wójcina i Kłęb. Zabezpieczono fanty na imprezy w Kłębach i Kabornie z okazji WOŚP. Rozdysponowano ostatnie pozostałe zabawki zebrane w tamtym roku, podpisano umowę z Bankiem Żywności imieniem Jacka Kuronia na paczki żywnościowe w ramach pomocy systemowej. Ubezpieczono wolontariuszy. Przygotowano wsparcie dla czterech rodzin w których przebywają osoby obłożnie chore. Jednocześnie przez cały okres staramy się docierać z prośbami o wsparcie w ramach 1.5% odpisu od podatku oraz innych form. Oczywiście jesteśmy gotowi w dalszym ciągu pomagać jak tylko będziemy mieli możliwości.

Wolontariusz Artur

Warsztaty „robótki ręczne”

Wizyta władz z Olsztyna w Oddziale w Kłębach

Bank Żywności w Szczecinie szkoli

Władze Oddzialu Fundacji dr Teresy Cz.Malec Łatwiej Razem w Kłębach w czwartek 17 listopada brały udział w spotkaniu na temat:Jak nie marnować żywności.Wykłady i spotkanie z p.kucharzem były ciekawe i pomocne.Impreza była organizowana w siedzibie i przez Bank Żywności im Jacka Kuronia w Szczecinie . Dziękujemy.

W przygotowaniu

Od 8 listopada 2023 pełną parą rozpoczęły się przygotowania paczek dla milusińskich, malujemy torby, segregujemy upominki i mamy nadzieję, że do końca miesiąca nasi sponsorzy i darczyńcy postarają się aby było ich jak najwięcej i jak najfajniejszych. Pamiętajmy o wszystkich dzieciach które oczekują i oby miały przeświadczenie o tym, że wszyscy o nich pamiętamy. Żeby czuły się przynajmniej w okolicy Mikołaja i Świąt w pełni zaopiekowane. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nam już dostarczyli upominki i prosimy jeszcze innych. Jeśli trzeba będzie przyjedziemy i odbierzemy. Prosimy o telefon lub inny sygnał.
Z góry dziękujemy.

Wolontariusz Konrad

Zbieramy dla milusińskich

Nagrody czekają

Jak co roku dnia 2 grudnia spotkamy się na podsumowaniu działalności Fundacji i Oddziału. Fundator i Władzę Fundacji zabezpieczyły z tej okazji nagrody w postaci grafik wykonanych przez artystę Janusza Wierzyńskiego z Olsztyna, dla najbardziej aktywnych wolontariuszy i darczyńców.
Wolontariusz Artur

A misiu czeka i pilnuje nagród
na zakończenie imprezy misiu zostanie przekazany dla jednego z wolontariuszy Fundacji

Przygotowania do warsztatów

W tym roku 2 grudnia 2023 Oddział Fundacji przygotowuje ciekawą propozycje: zrób prezent na Święta na szydełku lub na drutach. Zabezpieczono dosyć sporą ilość wełny, kordonka i innych potrzebnych materiałów. Przyjadą pani Renata z Olsztyna i pani Magda ze Stargardu i będą pomagać zrobić upominki na Święta. Każda osoba obecna na warsztatach, na które już dziś zapraszamy wyjdzie ze zrobioną przez siebie robótką. Warsztaty odbędą się w godzinach od 9 do 11 w świetlicy w Kłębach. Serdecznie zapraszamy babcie z wnuczkami. Wszystkie materiały zabezpiecza Fundacja. Dla wszystkich uczestników biorących udział w warsztatach przewidziane są upominki.
Wolontariusz Magda

Zarząd Fundacji uprzejmie informuje, że przerwa wakacyjna w działalności Fundacji
będzie trwać od 20 czerwca do 30 lipca 2023

Udanych wakacji

Lato, lato, lato czeka

Razem z latem czeka rzeka

Razem z rzeką czeka las

A tam ciągle nie ma Was…

Jak działamy

Cały czas prosimy i wysyłamy prośby o przekazywanie nam 1.5% od podatku lub darowizny na nasze konto:

69124055981111001036436072
Prosimy i dziękujemy

Szanowni Państwo –
mieszkańcy Kłęb

W dniu dzisiejszym zapadły pewne decyzje, które dojrzewały w Nas od dłuższego czasu.
Za zgodą i w uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem procesja w Boże Ciało po raz pierwszy odbędzie się w naszej wsi, w Kłębach, o godzinie 14.00.
Lokalizacje czterech ołtarzy są już uzgodnione i mamy nadzieje, że wszyscy mieszkańcy w razie potrzeby wesprą głównych odpowiedzialnych/ ołtarz plac przy p. Bartczak, Brama pani Batog, brama pani B. Cioch, kapliczka na końcu wsi. Przepraszam za takie określenia. Jednocześnie informujemy, że dzieci, które sypią kwiatki będą szły w procesji w Kłębach. Informujemy ponadto, aby dzieci chętne, nie tylko po komunijne, jeśli chcą brać udział i sypać kwiatki proszone są o przyjście na godzinę 14.00 z koszyczkiem kwiatów.
Porządek ostateczny:
jak prowadzenie księdza, niesienie różańca, sztandaru Kłęb czy figurki Matki Boskiej zostanie podany w środę. Tego dnia msza święta została odwołana a będzie spotkanie w sprawie procesji. Liczymy na pełne zaakceptowanie tej zmiany. Dziękujemy wszystkim osobom, które wyraziły zgodę na poprowadzenie budowy ołtarzy. Wzajemna pomoc przy tym wydarzeniu innych mieszkańców będzie bardzo mile widziana i pożyteczna. Ustalcie państwo pomiędzy sobą, kto mieszkając po stronie ołtarzy może coś pomóc. W środę wieczorem proszę tylko o podanie nazwisk osób, które pomagały. Potrzebny stół, święty obraz, świeca i dywanik. Reszta to pomysły państwa. W przypadku pytań proszę o telefon 604075105.
Pozdrawiam.
Uwaga: cała organizacja obowiązuje tylko na ten rok, W przyszłości będziecie państwo ustalać wszystko według doświadczenia z tego roku sami.

Szanowni Państwo

W dniu wczorajszym w naszej wsi Kłęby szła pierwszy raz procesja. Zbudowano 4 ołtarze. Fundacja „Łatwiej Razem”, Oddział w Kłębach też brała udział. Pomagała w budowie 1 z nich. Pomagali wolontariusze Konrad i Artur oraz Violeta.
Ale przede wszystkim sprawdzili się nasi sąsiedzi. Byli to Ela Durka, Małgorzata Czech z małżonkiem, Anna Wilczyńska z mamą i partnerem, Ryszard Wełpa, Maria Kuteta, Mariusz Piekarski, Tadeusz i Teresa Malcowie. Dzięki za kwiaty, te ze sklepu i z ogródka.Wypadło okazale. Dziękuje inicjatorka. Był też tort !!!
Tort był przeznaczony dla wszystkich którzy ten ołtarz budowali.

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Matki dla wszystkich mam
Od Fundacji Dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”

Przesłali nam życzenia. Dziękujemy

Życzenia na Święta

Szanowni Państwo – wolontariusze, sponsorzy, beneficjenci oraz władze Fundacji.
Wszyscy przyjaciele, znajomi, sympatycy.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń oraz realizacji planów.
Życzę dobrego odpoczynku i udanych spotkań w kręgu rodzinnym.
Spędzajmy je tak, aby były przez nas zapamiętane a wspomnienia o nich towarzyszyły nam do następnych.
Z wyrazami szacunku i empatii do wszystkich, którzy są z Fundacją „Łatwiej Razem” i ją wspierają.

Fundator dr. Teresa Cz. Malec
Olsztyn/Kłęby 09.04.2023

Wszystkim Paniom na dzień 8 marca

Chciałoby się, aby nasze życzenia spełniały się przez cały rok.
Składamy je zaś w tym dniu szczególnym, jakim jest 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Życzymy zdrowia, pomyślności, sukcesów w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.
Gdziekolwiek jesteście panie niech się spełniają wasze przemyślenia, życzenia i oczekiwania.

W imieniu Fundacji dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
Składamy życzenia i przesyłamy kwiaty jakie tylko panie lubicie lub chciałybyście w tym dniu otrzymać.

Prezes Rady Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Pełnomocnik Oddziału Fundacji w Kłębach
mgr Tadeusz Malec

Pamiętajmy to już 114 lat obchodzimy to Święto a więc trudno powiedzieć, że się zapomniało, że ono istnieje(Pierwszy raz luty 1909, drugi raz marzec 1910)

Walentynki 2023

Wszystkim Seniorom, Młodym i Dzieciom składamy najlepsze życzenia

Żeby każde kolejne dni były tak wyjątkowe i fajne jak ten 14 lutego dni pełne miłych niespodzianek, spotkań, uśmiechów, prezentów i dobrych relacji.
Życzmy sobie abyśmy byli nawzajem dla siebie dobrzy i spotykali również dobrych ludzi wokół siebie.
Niech św Walenty dotrze z uśmiechem i symbolicznym prezentem do każdej istoty na ziemi.
Kochajmy się, szanujmy się i bądźmy dla siebie mili nie tylko w tym dniu.

Najlepsze życzenia śle
Fundacja dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Kłębach

Jak działamy

Początek lutego a w Fundacji myśli się o każdej możliwości przekazania dzieciom i seniorom coś dobrego dzięki kontynuowanej dobrej współpracy z Bankiem Żywności była kolejna możliwość uzyskania kolejnych produktów spożywczych. Z otrzymanej puli obdarowaliśmy dzieci z dwóch placówek opiekuńczych(dawne domy dziecka w Stargardzie), część przekazaliśmy dla uchodźców z Ukrainy, do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy, dla seniorów i dzieci w Kłębach i Wójcinie.
W Olsztynie natomiast zebrano dosyć sporą ilość odzieży którą zagospodarowała pani Alicja Bartkowiak dwie rodziny w Olsztynie otrzymały pomoc prawną. Wysłano cztery paczki indywidualne w Polskę, przekazano pomoc finansową dla dwóch rodzin na leki i rehabilitację. Dwóm rodzinom została udzielona pomoc indywidualna przez wolontariuszy Olsztyńskich. Cały czas prosimy i wysyłamy prośby o przekazywanie nam 1.5% od podatku lub darowizny na nasze konto:

69124055981111001036436072
Prosimy i dziękujemy

Dzień Babci i Dziadka

Szanowna Babciu
Szanowny Dziadku

Szanowni Kochani !!!

Zbliża się Wasze ŚWIĘTO! jedyne w roku i niedookreślone, bo jak zmierzyć miłość, czułość, bliskość waszą w stosunku do swoich wnucząt. Po rodzicach czasami jesteście dla wnucząt najważniejsi, wyczekiwani i bardzo potrzebni, często niezastąpieni. Jest to zazwyczaj miłość wzajemna aż do końca, bo dorośli wnukowie też potrzebują waszego wysłuchania, pociechy często i wsparcia, a dziadkowie lub babcie szczęśliwi i ciągle wyczekujący wizyt swoich wnucząt.

Pamiętajcie, jeśli los spowodował, że jesteście już tylko babcią lub dziadkiem – opowiadajcie swoim wnukom o sobie nawzajem, pamięć o obojgu dziadków jest bardzo ważna. Oprócz tego pamiętajcie również, że jesteście też za swoje wnuki odpowiedzialni – nie tylko prezenty i rozpieszczanie, ale i nauka, wychowanie, przekazywanie historii rodu, rodziny, tradycji. To bardzo ważne dla waszych wnucząt, ich rodziców i dla Was.

 

Życzymy wam częstych wizyt i kontaktów z waszymi wnukami,
w zdrowiu i pomyślności.
Niech Święto Babci i Dziadka trwa cały rok a nie tylko 21 i 22 stycznia.
W imieniu władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
w Olsztynie oraz Oddziału Fundacji w Kłębach, składamy najlepsze życzenia.

Za Zarząd Fundacji mec. Jarosław Jaworski
Za Oddział w Kłębach mgr Tadeusz Malec

Za Radę Fundacji w Olsztynie
dr Wacław Domaszewicz

Szanowni Państwo

W imieniu Władz Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” wszystkim naszym wolontariuszom, sponsorom, sympatykom, członkom Uniwersytetów III Wieku, Kół Gospodyń Wiejskich ,dla których Fundacja była założycielem, dużo zdrowia i pomyślności na cały 2023 rok składa Jej Fundator dr Teresa Cz. Malec z małżonkiem.

Do siego Roku.

Skarbonka otwarta

W dniu 10 stycznia 2023 w siedzibie Oddziału Fundacji została tradycyjnie otwarta skarbonka – prezent od pani Barbary Cały w Olsztynie w 2011.
Każdego roku zamiast kwiatów założycielka prosi i wystawia skarbonkę. Bardzo sympatycznie, bo również w tym roku wolontariusze Tadeusz, Jarosław, Wioletta przeliczyli i okazało się, że zebrano kwotę 436zł i 35 gr. Pan Konrad ze Stargardu został poproszony o wpłatę powyższej kwoty na konto Fundacji.

Dziękujemy Teresa

Grudzień/styczeń 23

Cdn..

Maria E.-Olsztyn lat 67 – zadaje pani trudne pytanie. Dlaczego? Bo wszystkim nam zaczyna być trochę trudno. A może inaczej nie umiemy przewidzieć co się będzie w naszej gospodarce i naszych portfelach działo. Myślę jednak, że tyle o co pani prosi to będzie mógł pomoc każdy. Liczy się każda pomoc. pozdrawiam.

Janusz W. Kętrzyn lat 47.-moje kontakty z Fundacją są dosyć młode, od 2017 roku. Z materiału, który oglądam ze strony Fundacji wynika .że razem z życiem /problem ukraiński/zmieniają się i priorytety w działalności Fundacji. To bardzo dobrze. W ten sposób odpowiadacie państwo na aktualne potrzeby ludzkie. Myślę, że będę wyrazicielem dużej naszej grupy. Proszę wołać, że potrzeba a my będziemy się mobilizować. Powodzenia.

Aneta Z. Stargard,49 lat—zapewniam, ile będę mogła tak jak od 4 lat to przekaże a 1,5 % na pewno. Pozdrawiam.

Anna W. Dolice, lat 70 – myślę, że każdy powinien poczuć się do obowiązku i wspierać takie organizacje. Widzę, że dobrze gospodarujecie naszymi pieniążkami. Wspieram i pozdrawiam.. Coś na ten temat wiem

Ewa Z. Maszewo. lat 56 – bardzo was wspieram. Jest to bardzo trudne prosić dla innych. Ale mimo trudności, będzie dobrze. Przesyłamy z mężem pozdrowienia. Na nasz 1,5 % możecie Państwo liczyć. Proszę dawać znać, gdy będą inne kłopoty, ile można pomożemy.

Szanowni Państwo.

Jestem bardzo zbudowana. Tyle osób zechciało odpowiedzieć imiennie, zapewnić o swojej woli pomocy. Naprawdę. Dziękujemy bardzo. To dla nas ważne. To utwierdza nas w tym, że dobrze robimy i jesteśmy potrzebni. Szczególnie miłe były wspomnienia niektórych z państwa z naszej dawnej działalności.

Przecież to już trzynasty rok naszego działania dla innych. Mało tego, to już 13 lat są z nami niektórzy wolontariusze i przyjaciele.

Mec. Jarosław Jaworski, mgr Tadeusz Malec, mgr Remigiusz Dobkowski, mgr Zbigniew Lemański, mgr Teresa Koszykowska, dr Wacław Domaszewicz, lic Bogdan Baran, mgr Marcin Malec, mec Adam Dutkowski, dr Maria Truszkowska, prof. Wiesław Mysłek, prof. Aleksander Łuczak, dr Janusz Cichoń. Od 12 lat jest z nami księgowa Alicja Bartkowiak. Z przyczyn naturalnych odeszło parę osób. A potem przychodzili następni. Jest nas ładna rodzinka.

Chciałoby się wszystkich wyściskać i podziękować, że stale są z nami. Działają, pomagają wspierają.

Dziękujemy i ze zdwojoną siłą ruszamy dalej do pracy. Przed nami cały 2023 rok.

Dr Teresa Cz. Malec.
Kłęby / Olsztyn -15 stycznia 23.

Boże Narodzenie 2022

Zdrowych i spokojnych Świąt,
wolnych od zmartwień i przeżywania problemów
dla wszystkich dorosłych i dzieci
zasyła Fundator dr Teresa Cz. Malec
oraz Fundacja „Łatwiej Razem”

Prosimy, pamiętajcie o nas w 2023 roku.

Spotkanie opłatkowe Fundacji,

Oddział w Kłębach 10 grudzień 2022

Udanego i szczodrego Mikołaja
dla milusińskich i nas wszystkich
Życzy
Fundacja dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”
Oddział w Kłębach
Kłęby 6 grudnia 2022

Prezenty dla najmłodszych już dojechały

W imieniu dzieciaków, do których pójdą te wszystkie zabawki, chcemy bardzo gorąco podziękować Pani Magdzie, panu Czesławowi i Natalce.

Kochani, jesteście niezawodni.  To już trzeci rok z rzędu wspomagacie nas taką porcją zebranych cacek dla naszych milusińskich. Huśtawka będzie wylosowana i przekazana dla mieszkańca lub mieszkanki wsi Kłęby.

Wymaga to od Was dużego zaangażowania. Naprawdę, dziękujemy za to również, że zawsze możemy na Was liczyć.

Wolontariusz Alicja.

Kłęby 3 grudnia 22

Kochani – Mikołaj przyjdzie do dzieci i nie tylko.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo trudnej sytuacji nasze pozyskiwanie produktów przynosi konkretne wymiary, Dziękować musimy w pierwszej kolejności dla Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Dziękujemy pełnomocnikowi Oddziału, że tak wytrwale jeździ i wykorzystuje każdą okazję, aby powiększyć Mikołajowe zasoby.

Panie Tadeuszu dziękujemy. Mamy nadzieję, że uda nam się wzbogacić jeszcze nasze torby i dla starszych osób też coś przybędzie, chociażby po to, aby wiedzieli, że ktoś o nich pamięta.

To najważniejsze czasami. To symbol wspólnoty.

Sondaż ciąg dalszy…

Szanowni Państwo. Jestem zbudowana bardzo Państwa postawą i wsparciem. Nasze grono wprawdzie nie jest bardzo duże, ale stabilne. W ostatnim okresie przeprowadziłam rozmowy z kilkoma osobami, ale najciekawsze jest to, że otrzymałam telefony od osób, które same zadzwoniły czytając poprzedni materiał. Same, od siebie chciały zapewnić o swojej dobrej woli chęci pomocy. Bardzo za to dziękujemy w imieniu wszystkich naszych beneficjentów.

Wanda W. Lisice, lat 65: robicie kochani konkretną robotę. Widać to, kiedy zamieszczacie zdjęcia, to widać najlepiej co robicie z naszymi darami. Róbcie tak dalej, pokazujcie co robicie a ja swoje pieniążki też prześle a 1,5 procent trzeba ogłaszać bo ludzie nie wiedzą, że się zmieniło. Pozdrawiam.

Magdalena Z. Zamość-lat 56.: szkoda, że działacie daleko od nas. Chętnie bym Wam więcej pomogła. Nie tylko tym procentem. Zróbcie coś bliżej to będziecie mieli dobrego wolontariusza. Pozdrawiam.

Tadeusz Sz. Olsztyn-lat 47.: witam was serdecznie. Kojarzę waszą Fundacje z tymi darami rozdawanymi przy Sambie, na Gałczyńskiego, czy tak.? Szkoda, że teraz Was tam nie ma. To była dobra robota. Od tego czasu przesyłam wam swój procent i będę nadal.

Marta O. Olsztyn- 69 lat. Witam moją Fundacje. Kiedyś bardzo mi pomogliście a ta pani co była w biurze miała świętą rację. Tak się stało jak doradzała. Pamiętam, dlatego zawsze będę was wspierać. Szkoda, że was tu na Gałczyńskiego nie ma.

Teresa W. Stargard lat 73”: na pewno, kiedy tylko dacie znać. I ja i moja rodzina.

Bardzo jesteśmy zbudowani, że możemy liczyć na przyjaciół. Teraz mamy dużo pracy z końcem roku, ale jeszcze do tematu będziemy wracać.

Piszcie, dzwońcie to nas utwierdza, że potrzebni jesteśmy i tak dalej będziemy robić.

c.d.n.

Kłęby 4 grudnia 22.

Za zbieranie odpowiedzi odpowiedzialna wol. Teresa.

Nowi wolontariusze w Fundacji

Listopadowy chłodny dzień wolontariusze przygotowują paczki żywnościowe dla potrzebujących z gminy Warnice. Od 1 października 2022 dołączyli do naszego grona w charakterze wolontariuszy Sebastian i jego syn Filip. Już w listopadzie zaczęły się pracę na rzecz Fundacji. Witamy w naszych szeregach, chociaż uprzedzamy, czasami będzie trochę pracy ale na pewno razem damy radę. Szczególnie Filip będzie miał możliwość poznawania od podstaw pracy wolontariackiej. Na pewno w przyszłości mu się przydadzą nabyte w ten sposób umiejętności. Jeszcze raz witamy i dziękujemy za wsparcie.

Ogólnopolski Dzień Seniora

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora
w imieniu władz Fundacji Łatwiej Razem oraz własnym
Wszystkim Seniorom
składam najlepsze życzenia.
Z wyrazami szacunku
dr Teresa Cz. Malec, założyciel Fundacji.

Torby już gotowe.Teraz czekamy na pomoc aby je zapełnić prezentami.

Problemy nadchodzące dla Fundacji.

Sondaż chęci pomocy i wsparcia dla Fundacji w nadchodzących miesiącach.

W dniu wczorajszym odbyło się sympatyczne spotkanie chociaż online. Chodziło nam o to, aby w obecnej sytuacji zapytać kilka osób, które stale nas wspierają, co myślą o przyszłości Fundacji w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju.

Pytanie zasadne, bo sytuacja robi się naprawdę skomplikowana. Najczęściej pomagali nam średniacy, tacy, którzy rozumieją co to sytuacja kryzysowa, co to nagły brak funduszy, nagłe wydatki, niezaplanowane. Właśnie tacy ludzie najbardziej rozumieją innych, którzy znajdą się w nagłej potrzebie. Takich osób było już tylko w tym roku w Fundacji kilkadziesiąt. Pomagamy jak tylko możemy. Do tego wszystkiego w tym roku doszła jeszcze konieczność pomocy dla ludności ukraińskiej. Wiemy, że wszystko to jest konieczne, ale nasze możliwości są też ograniczone. Dlatego zapytaliśmy z dużym niepokojem, czy będą nas wspierać dalej, czy coś się zmieniło w ich pojmowaniu pomocniczości, czy podzielą się z potrzebującymi w danej chwili więcej. W podtekście pytanie brzmiało-czy możemy dalej na Was liczyć.

Barbara M. 72 lata – Stargard : Oczywiście, pomagałam, było mi oczywiście łatwiej, kiedy żył małżonek, ale teraz też się podzielę jak tylko będzie potrzeba a i tak od siebie zawsze coś podrzucę. Nie opuszczajcie rąk. Kiedyś było też ciężko i daliśmy radę.

Marianna P. 65 lat – Sulejowo : oczywiście tak. Nie mogę zbyt dużo, mam wnuki, pomagam dzieciom sąsiadów, ale zawsze to 1,5 procenta teraz, tak będzie przekazane a około świąt trochę więcej rzeczy też dam. Pozdrawiam Fundację i życzę dalszej dobrej pracy, bo potrzebna dla innych bardzo. Szczególnie w nadchodzących ciężkich czasach. Pozdrawiam.

Zuzanna B. 69 lat – Podjazdowo : serdecznie pozdrawiam i zapewniam podzielę się wszystkim co mogę, aby tylko pomóc innym, którym jest ciężej niż mnie. Tak mnie nauczono i tak ma być. Otwórzmy serce i kieszeń. Zawsze znajdzie się coś dla drugiego a tobie nie ubędzie. Damy radę.

Zdzisława P. 70 lat – Boleborze : Pytanie mnie zaskoczyło. Zawsze pomagałam a teraz kiedy robi się, mam nadzieję na krótko, trochę gorzej, trzeba jeszcze więcej. Ile tylko będę mogła.

Tadeusz M. 71 lat – Kłęby : martwię się jako osoba odpowiedzialna za Oddział, ale mam nadzieję, że dotychczasowi sponsorzy i wolontariusze nam nie odmówią. Chciałbym, aby tak było, bo potrzebujących tylko przybywa w bardzo szybkim tempie a co mówić, jak przyjdzie zima. Sytuacja gospodarcza państwa się tak szybko nie poprawi, Bądźmy dobrej myśli.

Zofia G. 45 lat – Zambrów : Jak najbardziej, trzeba pomagać, taki nasz humanitarny obowiązek.

Henryk D. 35 lat – Lutry : Tak bardzo nie wiem, ile mogę zadeklarować, ale 1,5 procenta na pewno oddam jak każdego roku.

Wiesław M. lat 89 – Grajewo : mnie też pomogli kiedyś i dlatego będę też pomagał nadal. Jak tylko Fundacja będzie potrzebowała.

Czesław B. lat 67 – Stargard : Oczywiście zawsze jak tylko Fundacja poprosi nie odmówię. Ile będę mógł, ale poproszę tez moich domowników.

Jarosław S. lat 55 – Stargard : Tak, oczywiście będę pomagał gdy tylko Fundacja poprosi o wsparcie.

Konrad S. Lat 30 – Stargard : Zawsze pomagam Fundacji i będę tak czynił dopóki będzie potrzeba.

Sebastian J. lat 40 – Chociwel: Jak najbardziej chcę pomagać, ile tylko mi sił wystarczy.

Przerywamy zapytania podbudowani odpowiedziami i zapewnieniami.

Szykujemy informacje o 1,5 % i będziemy przypominać się naszym znajomym, przyjaciołom, ludziom dobrej woli.

2 listopada 2022.

Cdn………..

Miłych i udanych wakacji dla wszystkich,

którym Fundacja „Łatwiej Razem” jest bliska

Pamiętajmy o innych….

Półrocze za nami… 2022

Każdego dnia przygotowujemy się na problemy, chociaż tych bardzo trudnych chcielibyśmy unikać. Nie ma jednak takiej możliwości, aby ich nie było.
W dniu 7 i 8 czerwca pracowaliśmy w Oddziale nad dwiema sprawami wymagającymi pomocy prawnej dla 2 rodzin borykających się z problemami obowiązkowych spłat swoich zadłużeń. Dobrze, że są niektóre przepisy i takie postępowanie jak upadłość konsumencka, że można się uratować. Trzeba jednak podpowiedzieć potrzebującym pomocy, że są różne możliwości a potem je wskazać i skierować do firm, które się takimi sprawami zajmują. Problem jest w odpłatności. Z reguły takie osoby nie mają funduszy na pokrycie kosztów takiej usługi prawnej. Wówczas pomagamy my. Tyle ile mogą nasi prawnicy działać pro publico bono. Jeśli sprawy są zbyt trudne, szukamy dalej. Dlatego jesteśmy zobowiązani im z a ich prace.
Na zebraniu KGW w Kłębach Fundacja odpowiedziała również na prośbę pani Sołtys o artykuły spożywcze dla dzieci z Ukrainy, którym będzie przygotowane spotkanie z okazji Dnia Dziecka. Zdobyliśmy smakołyki, ciastka, napoje, czekolady, żelki, cukierki i inne produkty.
W dniu dzisiejszym przekazaliśmy Pani Emilii Werstak zapakowany karton z życzeniami wszystkiego dobrego na spotkanie, bo osobiście nie możemy w tym spotkaniu brać udziału ze względu na inne zobowiązania.
Staramy się mocno i dlatego w dniu dzisiejszym również rankiem zawieźliśmy do Gminy 8 kartonów produktów spożywczych, konserw, puszek warzywnych, mąki cukru, materiałów chemicznych: szamponów, płynów do mycia ciała, naczyń, pampersów, papieru toaletowego i wielu innych Wszystko z przeznaczeniem dla mieszkańców Ukrainy, chwilowo przebywających w naszym kraju. Wiemy co to jest wojna z podręczników historii, oni wojnę widzieli naocznie, dlatego musimy im pomóc. Obyśmy my nie doświadczyli takiego nieszczęścia nigdy. Pomagajmy jak tylko możemy i dopóki starczy nam naszej szczodrobliwości. Wielu naszym podopiecznym, też musimy pomagać, ale to jest inna sytuacja życiowo. Oni mogą żyć skromniej, ale mają spokojny sen we własnym domu. Pamiętajmy o tym, kiedy wrzucamy jakieś dary do koszyków.
Dziękujemy – i pan zastępca Wójta Gminy Warnice też nam bardzo dziękował, pomagając przy wyładunku. Tym razem mieliśmy dodatkowo również ponad 40 główek sałaty lodowej, która na pewno przyda się na surówki. Chciałoby się większego urozmaicenia, ale cieszmy się tym co mamy i co możemy przekazywać.
W dniu jutrzejszym Oddział Fundacji zakupi węgiel drzewny i rozpałkę dla świetlicy w Kłębach. Organizowane spotkania wymagają odpowiedniej oprawy a grill jest lubiany i przez dzieci i przez dorosłych.
Tym razem robimy przerwę do 10 lipca. Główni zainteresowani, którzy działają w Fundacji otrzymali wolne od pracy społecznej.
Po 60+ trzeba też troszkę siły oszczędzać. Dobrego odpoczynku i spotykamy się w połowie lipca.

        Za wszystko dziękujemy i uważamy nasze półrocze w Oddziale za udane, pracowite, spokojne i w miarę naszych wspólnych możliwości dostatnie.

Wolontariusz Marcin 9.06.22.

Wakacje wakacjami a potrzeby są cały czas.

Wsparcie nie może czekać. Tylko w Oddziale w Kłębach w miesiącu czerwcu trzykrotnie wspieraliśmy naszych potrzebujących rożnego rodzaju asortymentem. Były słodycze, napoje. ubrania dla dzieci, zabawki ze wsi Kłęby, Wójcin, Nowy Przylep, Warnice. W miesiącu sierpniu ponownie artykuły spożywcze, kosmetyki, ubranka dziecięce i inne. W miesiącu czerwcu zakupiliśmy także dla mieszkańców Kłęb przybory do grillowania oraz przekazaliśmy różne smakołyki dla dzieci ukraińskich oraz dla przedszkola w Nowym Przylepie. Obiecaliśmy sobie troszkę urlopu.

No wyszło jak wyszło. Praktycznie przerwy dłuższej niż dwa tygodnie nie było. Mimo to jesteśmy zadowoleni i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam to pomaganie. Szczególne podziękowania przesyłamy dla Banku Żywności w Szczecinie, który kilkakrotnie nas obdarował wspaniałymi produktami. Łącznie rozdaliśmy dotychczas pomoc żywnościową dla ponad 450 osób a materialną i rzeczową ponad 180 dzieciom i dorosłym. Odpowiadamy na każdą propozycje i każdą formę współpracy. Dziękujemy w imieniu obdarowanych. Pragniemy nadmienić, że kilkakrotnie przekazaliśmy produkty żywnościowe i chemiczne dla gości z Ukrainy za pośrednictwem Gminy lub bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy z którym współpraca układa się też bardzo dobrze.  Zawsze czerwiec, lipiec to okres spotkań, imprez tradycyjnych, okolicznościowych, nowych pomysłów z racji spotkań przyjezdnych gości, rozmów oraz wymiany poglądów. Pożegnań, podsumowań roku oświatowego, szkolnego.

Było tego bardzo dużo. Lipiec, sierpień były też pracowite. Tym razem dużo również działo się na Warmii i w głównej siedzibie Fundacji w Olsztynie.

Zaczęło się od spotkań w Uniwersytecie III wieku w Purdzie. Potem było Kaborno 2 razy potem Rudziska, Klewki i tak to było Po drodze jeszcze Bałdy. Zapraszamy do przeglądania naszej strony.

Ciągła praca na rzecz potrzebujących w Fundacji.

Prawie cały miesiąc maj, wprawdzie bardzo zimny, a więc nie było żalu, przepracowany.
Przez okres 2 tygodni zbieraliśmy bardzo intensywnie zabawki. Nazbierało się tego dosyć sporo. Nawet nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze. Wprawdzie zawsze jest niedosyt, bo można rozdać bardzo duże ilości, ale jest dobrze
Szczególnie dziękujemy za gry, zabawy planszowe, przytulanki, resoraki, które otrzymaliśmy od pani Magdy ze Stargardu. Pojechały do Przedszkoli w Nowym Przylepie.
Bardzo ciekawy pod względem dydaktycznym był zestaw zabawek przywieziony z Berlina od pani Jolanty Gorzitza. Jednocześnie dziękujemy za przekazane ciuszki i ubrania dziecięce. Zostały przekazane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy. Na pewno trafią do rodziny wielodzietnej potrzebującej takiego wsparcia. Część zabawek zostało rozdanych indywidualnie we wsiach Kłęby, Wójcin, Kaborno, Nowy Przylep oraz w Stargardzie.
Również w miesiącu maju dwukrotnie przekazaliśmy produkty żywnościowe dla naszych gości z Ukrainy.
W Olsztynie działa bardzo intensywnie pani Aneta -Pawelczyk- Piłat. Zarówno na rzecz uchodźców jak i potrzebujących. Imprezy dla dzieci organizują Koła Gospodyń Wiejskich.
Koło w Kłębach zorganizowało piękne spotkanie matek z okazji ich święta. Byliśmy na tę imprezę zaproszeni. Dziękujemy. Również 4 czerwca piękną imprezę dla dzieci zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kabornie. Mieliśmy w niej swój skromny udział. Dziękujemy.
Również w tym miesiącu otrzymaliśmy produkty od Banku w Szczecinie. Przekazaliśmy dla 12 rodzin, które należy wspomagać. W pierwszym tygodniu czerwca trzeba będzie ponownie zmierzyć się z przygotowaniem paczek żywnościowych. Bank Żywności w Szczecinie kolejny raz będzie darczyńcą w myśl podpisanej umowy. Dzieje się bardzo dużo. Jutro idziemy na zebranie do KGW w Kłębach.
Nie ma przerwy. Jeśli nie czynimy prac pomocowych są i przyjemne. Założony przez Fundacje Uniwersytet III wieku w Purdzie, obchodził 10 rocznicę powstania /w zasadzie 11, ale pandemia nie pozwoliła w ubiegłym roku za bardzo świętować. Byliśmy z gratulacjami, kwiatami i było bardzo miło. Takie chwile pomagają nam wierzyć, że jesteśmy potrzebni i opłaca się działać na rzecz innych. Zapytacie, a kiedy wakacje. Urlop.
W zasadzie to chyba tak bardzo całkowitej przerwy to nie będzie. Może małymi przerwami damy radę. Zrobimy dyżury. A może trochę lipca. Zobaczymy jak Zarząd w połowie czerwca postanowi.

Do oglądania na stronach Fundacji.

05.06. 22.
dr Teresa Cz. Malec

Szanowni Państwo.

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy.
Są wyjątkowe. One mówią o odradzającym się życiu.
Jak wszystkie inne są wyjątkowe, bo dadzą nam możliwość spotkania naszych ukochanych, bliskich, znajomych. Tych z którymi czujemy się bezpiecznie i spokojnie.
Wyjątkowe, bo przynamniej oficjalnie już bez pandemii, która zabrała nam tyle miesięcy.
Życzmy sobie wzajemnie takich świąt, dużo zdrowia, spokoju, uśmiechu i wreszcie pięknej wiosennej pogody.  

Z wiosennym pozdrowieniem
dr Teresa Cz. Malec z małżonkiem

Ostatnia przed świętami, świąteczna darowizna dla naszych gości z Ukrainy.

W czwartek 7 kwietnia 2022 roku.

Ostatni raz przed świętami ponownie jechaliśmy na Szczecin. Bank Żywności w Szczecinie im. Jacka Kuronia ponownie przekazał, tym razem dla naszych gości z Ukrainy produkty żywnościowe, papiernicze, chemiczne, higieniczne, wody i soczki dla dzieci. Dużo różnych produktów dla dzieci i dorosłych.

Wszystkie rzeczy zostały spakowane, przekazane do Warnicy. Pracownicy Urzędu Gminy wyszli rano z panią Wójt Anielą Werstak na czele i pomogli wyładować. Tyle, ile mogła udźwignąć nasza prywatna Honda. Jesteśmy zadowoleni. To była nasza czwarta porcja przywieziona przez Fundację. Oby było wszystkim chociaż trochę lżej na święta. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych obchodzonych również w Ukrainie.

Ponowne wsparcie uchodźców z Ukrainy.
Łatwiej Razem dalej czyni starania.

Fundacja dr Teresy Cz. Malec w dalszym ciągu działa na rzecz pozyskiwania żywności i różnych produktów pierwszej potrzeby dla przyjeżdzających gości z Ukrainy. Spotkałem właśnie w prasie takie określenia chyba naszego głównego polityka. Nie nazywać uchodźcami a gośćmi. Trochę się z tym nie zgadzam, ładnie brzmi, ale w gości to jedziemy z dobrej woli a nie pod kulami wroga. Ale niech będzie umownie, aby brzmiało miłej. W tej tak tragicznej sytuacji. Ucieczki od wojny.

W ubiegły wtorek ponownie samochód prowadzony przez pełnomocnika Oddziału Fundacji w Kłębach jechał do Pyrzyc. Wiadomo. Pozyskano hasło, coś będzie do odebrania.

Telefon poprzedniego dnia z Banku żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie powiadomił, że Netto w Pyrzycach przy ulicy Zabytkowej 1 i Netto przy ulicy Szczecińskiej 2 przekaże nam zebrane dary dla potrzebujących.

Byliśmy pozytywnie zaskoczeni i prywatna HONDA założycielki Fundacji ledwo pomieściła ponowną porcje darów dla „gości” Gminy Warnice. Od puszek z mięsem po papier toaletowy i drobiazgi higieniczne. Czekolady i słodkości dla dzieci. Ręczniki i chusteczki do nosa. Mąka, cukier i ryz. Wszystkiego po trochu jak mawiała moja znajoma. Ale tak trzeba, bo nie wiadomo, ile komu w danej chwili czegoś będzie potrzeba. Po odpowiednim przepakowaniu ruszyliśmy do Warnicy. Przywitała nas pani sekretarz Gminy a za chwilę przyszedł sam zastępca pani Wójt /ona tego dnia była nieobecna z ważnych powodów/ i inne osoby. Paczki z darami bardzo szybko znalazły się w budynku. Za chwilę pojechały do miejsca przeznaczenia. To może mała porcja dla jeśli każda organizacja zrobi swoje a takie Markety jak NETTO w Pyrzycach pomogą to damy radę przetrwać ten najtrudniejszy czas dla naszych sąsiadów. Dla nas to była trzecia wyprawa.

Ponadto zebraliśmy trochę też sami wolontariusze od siebie

Pomagajmy jak tylko możemy.

Pamiętajmy, że zbliżają się Święta Wielkanocne. Zróbmy tak aby ten „zajączek” był dla każdego bogaty i przyjazny w takiej niedoli. Prosimy i dziękujemy za wszystko dotąd.

Pełnomocnik

Oddziału Fundacji w Kłębach

mgr Tadeusz Malec

Pomoc płynie z pyrzyckiego NETTO.

Szanowni państwo. Dzielimy się dobrą wiadomością. Jesteśmy narodem szczodrym i chętnie pomagamy. Wiemy coś o tym bo pomagamy od lat, aby przekazywać to płynące dobro dla potrzebujących. Tym razem uchodźcom z walczącej Ukrainy.

W dniu 10 marca otrzymaliśmy dobrą wiadomość z Banku Żywności im. J. Kuronia w Szczecinie, że mamy szanse pozyskać dary w Pyrzycach w markecie Netto przy ul. Szczecińskiej 2.Pojechalismy tak szybko jak mogliśmy/zgodnie z przepisami, mandatu nie było/ aby odebrać zebrane dary dla Ukrainy.

Przyjęto nas bardzo ciepło i obdarowano 9 kartonami produktów. Dary były ładnie spakowane co warto podkreślić. Mamy doświadczenie i to jest ważne, aby przekazywane rzeczy były jednak właściwie opakowane. To przyjemne nawet dla nas, rozprowadzających je. Sprawdziliśmy tylko co jest i ile, utrwaliliśmy na foto, aby była dokumentacja o zdarzeniu, które miało miejsce. Wybór był bardzo duży: od papieru toaletowego, ręczników, pasztetów, mąki, cukru, puszek mięsnych, ryżu, kaszy, szamponów, chusteczek, słodyczy, pampersów, płynów do mycia ciała, kocyków, słodzików, napojów dla dzieci, wody mineralnej, po pasty do zębów i inne.

Bardzo dziękujemy.

Zaraz po tej czynności, przewieźliśmy dary do Warnicy do Urzędu Gminy i przekazaliśmy je osobiście dla Pani Wójt, która na nas czekała. Pani Alina Werstak w imieniu Gminy dziękuje. Przyjęte rodziny z Ukrainy przez Gminę, przynajmniej na wstępie będą w miarę dobrze zaopatrzeni, bo potrzeby są bardzo duże.

Dziękujemy Netto przy ul, Szczecińskiej w Pyrzycach i prosimy pamiętać o naszej Fundacji” Łatwiej Razem” w Kłębach, gmina Warnice.

Jeśli macie Państwo do przekazania jakąś znaczącą porcje darów dzwońcie, przyjedziemy, odbierzemy i przekażemy na pewno w pewne ręce. Wiem, że też chcecie wiedzieć, czy to co przekazujecie dociera do potrzebujących. Gwarantujemy solidność.

Z poważaniem

Dr Teresa Cz. Malec.

 Fundacja zbiera dla uchodźców z Ukrainy.

Nie spodziewaliśmy się takiej tragedii, ale przyszła pośrednio do nas też. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem. Jak pomóc wszystkim uciekającym do naszego kraju. Dzieciom, kobietom, seniorom.

I ruszyliśmy jak tylko można było. Może inaczej, jak tylko kto umiał. Organizacje pozarządowe. Osoby indywidualne. My byliśmy pierwsi. Potem poszły samorządy, teraz czekamy na systemowe rozwiązania przez władze naszego państwa. Ale my pracujemy już i teraz.

Również Fundacja natychmiast odpowiedziała na hasło pani sołtys wsi Kłęby.

Nasi wolontariusze jak zwykle nie zawiedli

Ewa, Bogdan, Sebastian, Małgorzata, Filip, Kuba, Jarosław, Wioleta, Teresa, Tadeusz, Konrad, Artur, Zofia, Alicja, Jola, Zenon i Michał odpowiedzieli bardzo szybko i pozytywnie.

W naszych zbiorach znalazły się między innymi: papier toaletowy, płyny do mycia naczyń, szampony, płyny dezynfekujące, ręczniki, mydła, chusteczki, pasty do zębów. To dla higieny, ale znalazły się również puszki mięsne, pasztety, słoiki z zupami, konfitury, puszki rybne.

Czyli jesteśmy otwarci na biedę ludzką od nich niezależną. Mamy nadzieje, że niezbyt długą. Świat czasami szaleje, ale potem wraca wszystko do normy. Tylko dlaczego to się dzieje w XXI wieku nie mogę zrozumieć. Za długo był pokój. Te przeżycia zwłaszcza u dzieci pozostaną wielką traumą, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby była ona jak najmniejsza.

Szczególnie dzieci musimy chronić. One na pewno nikomu nie zawiniły. O ich niedoli nigdy się nie zapomina. W tej chwili trzeba pamiętać powiedzenie „wszystkie dzieci są nasze”.

Będziemy się starać jak tylko będzie to możliwe. Wszystkim naszym wolontariuszom wielkie dzięki.

Zanotował Artur S.

Prośba o 1% lub darowiznę

Szanowni Państwo.

Minął kolejny rok działania Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie i Oddziale w Kłębach. Kolejny rok bardzo trudny bo szaleje pandemia. Uniemożliwia ona spotkania i możliwość osobistego podziękowania dla wolontariuszy i wszystkim którzy cały rok nas wspierają. Działają na odległość, drogą pocztową. Różnymi sposobami. Przysyłają pieniążki, pomagają w zbiórkach, organizują je, rozwożą paczki, wspomagają potrzebujących. bezpośrednio.

PROŚBA

Mimo wielu trudności Fundacja dała wsparcie w 2021 roku dla prawie 1000 osób.

Jestem bardzo szczęśliwa, że moja inicjatywa podjęta 11 lat temu rozwija się, okazała się tak potrzebna .

Dziękując Wam bardzo, proszę nie zapominajcie o Nas, bądźcie z Nami bo „Łatwiej Razem”.

W związku ze zmianami w PIT, sytuacja w tym roku będzie szczególna. 1% od podatku i inne wpłaty i darowizny są nam bardzo potrzebne.

Dziękujemy jeszcze raz i prosimy o dalsze wspólne działanie. Dobro wraca a miarą bogactwa każdego człowieka jest tyle, ile może dać drugiemu człowiekowi. Pamiętajmy o tym i podzielmy się nawet najmniejszą kwotą. Wszystko małe razem wzięte, daje wiele.

1%

Z wyrazami  szacunku                       Prezes Rady Fundacji

dr Teresa Cz. Malec – Założyciel       dr W. Domaszewicz.

www.latwiejrazem.pl      KRS 0000367918
konto
69124055981111001036436072

W Fundacji jeszcze chodzi Mikołaj.
Jeszcze nie ma świąt. 

Jest wtorek, dzwoni telefon, Pani Agata wzywa do „pracy”. Samochód z garażu. Pan Tadeusz nastawia pilota. Kierunek Szczecin. Może jeszcze komuś zrobimy radość, może jeszcze przekonamy kogoś, że nie jest sam, że inni jeszcze myślą o nich. Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie był tak dobry i o naszej Fundacji nie zapomniał a my o innych. Dziękujemy.
O godzinie 12 przyjazd. Rozpakowanie. Następnie podział według potrzeb no i otrzymanych możliwości. Dobrze, że są pomocni ludzie dobrej nadziei którzy zawsze pomogą. Słodycze i przytulanki dzięki aktywności pani Agnieszki Werstak pojadą jutro do dzieci do przedszkola w Starym Przylepie. Pani Jolanta z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warnicy od jutra rozprowadzi kaszki Bobovita dla maluszków, a pani Agnieszka jutro rano odbierze towar. Pani Teresa zrobi kilkanaście paczek dla 14 osób najstarszych w gminie i 15 dzieci. Pan Sebastian ze Stargardu powiózł paczkę do Zakładu Karnego. Każdego roku nie zapominamy o tych, którym nie zawsze los sprzyja. Wieczorem pani księgowa wyśle ostatnie 2 przelewy i wtedy powiemy, że na tym działalność w roku 2021 Fundacja Łatwiej Razem zakończyła. Pan administrator strony Artur Stelmach wszystko to jeszcze udokumentuje na stronie Fundacji www.łatwiejrazem.pl
Dobrych, spokojnych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich Rodzin, ludzi samotnych, bezdomnych, opuszczonych, chorych.
Oby przyszłe święta były równie takie albo lepsze.

Ojej, telefon dzwoni……..ale to już z podziękowaniami i życzeniami dla wolontariuszy Fundacji. To też miłe…

Ratujmy siebie i innych. Jak minął rok 2021.

Kolejny rok pandemii. Tak należałoby zacząć. Było wszystko na pół gwizdka. Tak naprawdę nic do końca. Wszystko w połowie i nie do końca.
Bardzo trudno. To zaraz będzie pełne 2 lata. Być może to mało dla młodego człowieka, ale bardzo dużo dla emeryta. To zabranie 2 lat, które można by wykorzystać jeszcze na długie wojaże, wizyty, odwiedziny. Na oglądanie świata, którego nie mogliśmy oglądać dotychczas. Mieliśmy wielkie plany i najgorsze w tym jest to, że nigdy nikt tych 2 lat nam nie odda.
Ojej, jak to bardzo smutno zabrzmiało. Bardzo smutno, ale tak niestety jest. Ostatnio bardzo mądra starsza pani powiedziała mi takie słowa: ja już niczego nie oczekuję, dla mnie już wszystko się skończyło, tylko nie wiem kiedy.
To nie jest odosobnione stanowisko. To bardzo blisko do depresji, zamknięcia się i cichego niebytu. Rozglądajmy się bardzo mocno czy nie mamy obok gdzieś takich osób. W każdej chwili pomagajmy im w każdy dostępny sposób. Przede wszystkim przekonujmy, że zawsze jeszcze mamy wiele nieznanego przed sobą, że zawsze jeszcze jest coś do zrobienia, że zawsze się opłaci, dla siebie, dla innych.
Ratujmy się wspólnie, bo nam też czyniąc to będzie łatwiej. Będziemy wolontariuszami przy tym dla siebie.
Pamiętajmy „Łatwiej Razem”.
U nas w Fundacji mimo wszystko było dużo pracy. Działo się bardzo dużo mimo, tych wszystkich kłopotów o których pisałam wyżej.
Nawet dzisiaj. Ostatnie paczki na pocztę. Karty z życzeniami dla sponsorów i wolontariuszy, odebranie opraw obrazków do nagrody „Bukiecik za serce”, pisanie ostatnich przelewów, trzy telefony o porady, robienie nowej świątecznej gabloty Oddziału, przygotowanie materiału na stronę. Tak wygląda tylko jeden dzień w Fundacji.
Jaki był cały rok 2021 dla Fundacji, mimo pandemii?
Uboższy ze względu na kontakty osobiste, ale nie taki slaby ze względu na działalność. Nawet wręcz bardzo pracowity. Przecież było kilka kiermaszy, kilka rozdziałów żywności, ponad 450 osób je otrzymało. Były imprezy z naszym współudziałem w Kołach Gospodyń Wiejskich, w Kabornie, w Kłębach, w UTW w Stargardzie, w Olsztynie, w kilkunastu miejscowościach województwa zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Były rozmowy telefoniczne, porady, była pomoc finansowa z zebranego 1%. Były zebrania obowiązkowe władz Fundacji, rozpoczęliśmy starania o budowę świetlicy w Kabornie. Czasy trudne, ale nie możemy się poddawać.
Trzeba iść dalej i odpowiadać na potrzeby życia i ludzi. Zaraz akcja sprawozdawcza Starania o 1% od wszystkich ludzi dobrej woli. Czyli pracy i problemów nam nie zabraknie byle tylko zdrowie było.
Wszystkiego najlepszego, dystansu i właściwej ochrony a jak wrócimy do działania po Nowym Roku to damy z siebie jeszcze więcej.

Z zimowym przedświątecznym pozdrowieniem
dr   Teresa Cz. Malec

Najlepszego

Z okazji nadchodzącego Mikołaja, który zawsze zapowiada, że już niedługo będą święta, chciałam zwrócić się do Wszystkich ludzi dobrej woli z którymi spotykam się przez cały rok.
Do wolontariuszy, sponsorów, darczyńców, przyjaciół i wszystkich sympatyków reprezentowanych przez naszą Fundację „Łatwiej Razem” myśli, idei i zasad.
Dla każdego z Was…od Mikołaja….
Bardzo dużo prezentów, upominków, wszystkiego czym szczodry Mikołaj Was zechce obdarować. A, że jest zawsze szczodry to wiemy, nie byłby Mikołajem.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, pragnę wszystkim naszym przyjaciołom złożyć serdeczne życzenia, sukcesów, radości i uśmiechu, chociaż pandemia nie daje nam czasami za bardzo do tego powodu i możliwości w starym Roku. Ale mimo to, niech radość i nastrój jaki niosą ze sobą Święta Bożego Narodzenia towarzyszy nam przez cały Nowy Rok 2022.
Życzę, aby był to Rok bogaty w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe i społeczne oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań. W tym wszystkim, abyście Państwo nie zapomnieli o tych, którym jest szczególnie ciężko, smutno i biednie. Dobre słowo, dobry gest, wsparcie finansowe będzie potwierdzeniem, że potrafimy być w każdej sytuacji razem.
Zawsze jest „Łatwiej Razem”. Najlepszego.

Założyciel i Fundator Fundacji „Łatwiej Razem”
dr Teresa Cz. Malec
Olsztyn/Kłęby / grudzień 2021.

Program  zakończony – wolontariuszom podziękowano.

Pracowity okres zakończony. Teraz chwilowy odpoczynek.
Działo się, oj działo, aż nawet poczuliśmy zmęczenie. Od miesiąca maja, ciągle się coś działo. Najpierw kiermasze, potem jabłka, potem znów kiermasze a potem kilkakrotnie Program żywnościowy 2014-2020
Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.
Pełnomocnik Oddziału w Kłębach może czuć satysfakcje a cała Fundacja, pełne zadowolenie.
Przez ten okres wolontariusze zdołali przygotować i wydać kilka ton żywności. To była bardzo ciężka praca. Od dawna mieszkańcy naszej gminy nie odbierali takiej ilości żywności. Mówili o tym w trakcie odbierania paczek. Byliśmy zadowoleni i zmęczeni. Do tego było około 300 kg jabłek.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Bankowi Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie, że zaufał nam i powierzył udział w programie. Jako partnerzy lokalni musieliśmy sprostać temu zadaniu. Mieliśmy wsparcie pani sołtys wsi Kłęby. Czuliśmy, że damy rade.
Daliśmy radę, ale jak napisałam na wstępie było dużo pracy. Nie zawsze wszyscy również jednakowo odnosili się do naszej pracy, sami obdarowywani. Jedni byli szczęśliwi, cieszyli się dlaczego tak dużo, inni dlaczego tak mało tego a tego produktu. Inni chcieliby, aby więcej cukru, inni mąki. Ale większość mówiła i okazywała zadowolenie.
Pytali tylko, kiedy następny raz i widać było, że ta pomoc była im potrzebna. Oni tylko dziękowali.
W tym roku już nie bo Program Żywnościowy 2014-2020 został zakończony.
Na pewno w planach Banku Żywności w Szczecinie im. Jacka Kuronia, jest dużo akcji tego typu, ale to w nowym roku. Pani Agata zapewniała Panie na przeprowadzonych w Kłębach warsztatach kulinarnych, że plany są bardzo ciekawe.
Kochani, ale my dziękujemy za to co było.
Na zakończenie spotkali się wszyscy, którzy brali udział we wszystkich edycjach programu. Zaproszono pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Warnice, Zaproszono przedstawicieli Banku, panią Sołtys wsi i sołectwa Kłęby, wolontariuszy
W imieniu Fundacji jej założycielka dr Teresa Cz. Malec podjęła wszystkich w świetlicy skromnym poczęstunkiem.
No tak skromnie nie było – był szampan i bardzo smaczny tort. W milej atmosferze wręczono listy z podziękowaniem, odczytano anons przesłany przez Bank, zrobiono okazjonalne wspólne zdjęcie.
Ja osobiście jeszcze raz dziękuję wszystkim i z osobna.
A byli to Agata, Łukasz i Piotr ze Szczecina.
Wioleta, Artur Konrad, Jarek ze Stargardu, Ewa z Grabowa,
Jolanta, Emilia, Agnieszka, Tadeusz z Kłęb.
Magda, Natalia, Czesław ze Stargardu.
Na tej uroczystości byli obecni jeszcze inni wolontariusze i darczyńcy, którzy na co dzień wspomagają naszą Fundację, którym także mocno dziękuję.

Z wyrazami szacunku dla wszystkich
dr Teresa Cz. Malec

Szczepmy się, bądźmy ostrożni, bo nadchodzi.

4 fala a może 5…..

Codziennie zaczynamy słyszeć, że znowu nadchodzi. Tak naprawdę cały czas jest z nami. Nigdy na dobre nie odszedł. Złośliwy Covid.

Nasze organizacje w większości składają się z osób w tak zwanym trzecim wieku ale niekoniecznie. Są też i w tym najlepszym, najbardziej aktywnym. Ponadto są naszymi rodzinami a więc odpowiedzialni jesteśmy za siebie nawzajem.

Bardzo dobrze że w większości jesteśmy na tyle świadomi, że się zaszczepiliśmy Mówi się, że starszych trzeba słuchać bo oni wiedzą najlepiej, że trzeba o siebie i innych zadbać. Trzeba być odpowiedzialnym. Nie można zaprzeczać umierającym milionom, że nic się nie dzieje. Nie wolno zaprzeczać nauce jak mówią niektórzy   – gdy jednak nas dopadnie i będzie źle to przynajmniej będzie lżej chorować a nie daj Boże i odchodzić. To straszne, ale ostatnio stoczyłam też ostry bój z przeciwnikami szczepienia w utworzonej przez siebie organizacji. Nawet nie spodziewałabym się, że to właśnie te osoby.

Użyłam ostrego argumentu chwaląc pod tym względem miniony ustrój. Całkiem jednak nie głupie było to, że kiedyś nikt nie pytał mnie o zgodę na szczepienia, na ospę, gruźlicę, świnkę, już nie pamiętam. Dostawałam wezwanie z przychodni, żeby zaszczepić dzieci na odrę i nawet przez myśl mi nie przeszło żeby dyskutować. Pilnowałam terminu i koniec. Jak żeśmy się rodzili, też decydował o tym medyk a nie mamusia. Czy to nam zaszkodziło.

Dlatego mamy tak mało kalek, ja też wyszłam z gruźlicy w 18 roku życia. Skąd nagle to się wzięło. Komu zależy, żeby było nas mniej.

Sprawa antyszczepionkowców jest dla  mnie działaniem tragicznym, nieodpowiedzialnym bo w dobie, kiedy każdy ma dostęp do internetu nie ma usprawiedliwienia, że ktoś jest nie dokształcony, nie ma wiedzy. To nie prawda. A gdzie odpowiedzialność za drugiego człowieka. Jakim prawem ja jestem bardziej narażona, że ktoś ma jakieś ograniczone, specyficzne poglądy albo słucha złych podpowiadaczy. Ciekawe też skąd oni nagle się wzięli.

To jest epidemia, plaga dla całego świata. To nie widzi mi się tylko w naszym państwie. To co wszyscy się mylą. Trzymajcie mnie. Nic z tego nie rozumiem. Jakie ograniczanie praw. Kogo. Nas wszystkich.

Będę ciągle powtarzać o wyższości praw większości jeśli one nie krzywdzą mniejszości. W tym przypadku komu zaszkodzi szczepionka.

Jednemu na setki tysięcy i to nie bez przyczyny ogólnego stanu zdrowia. Zacznijmy rozmawiać i działać odpowiedzialnie. Poważnie. Możemy kiedyś  bardzo tego żałować. Babciu, ciociu, mamo. Oby dzieci nie śmiały się z Was po katach, bo oni idą i chcą się szczepić natychmiast. Chcą być wolni od strachu o zachorowanie. Mam nadzieję, że to bardzo szybko się zmieni. Edukacja pomoże  a politykierów namawiających do sprzeciwu już wkrótce wszystkich poznamy, chyba że się też obudzą  i zaczną myśleć koncyliacyjnie w stosunku do swych pobratymców.

Oby jak najszybciej.

Zwracam się do wszystkich moich Pań z Uniwersytetu III Wieku w Klewkach i Purdzie, do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Kabornie i w Kłębach, do wszystkich wolontariuszy Fundacji „Łatwiej Razem” dajcie przykład i agitujcie wszystkich jeszcze nie zdecydowanych. Działajcie.

Z gorącą prośbą o pozytywne działanie

Dr Teresa Cz. Malec

Lipiec 2021.

Jak działamy……czerwiec 2021.

 Fundacja jest założycielem dla ponad 10 organizacji. Nie tylko pomagamy powstać tym organizacjom ale i trwać, działać Niektóre sprawy nie mogą czekać mimo zapowiedzianych wakacji

Nie dla wszystkich może być przerwa. Na podsumowaniu 29 czerwca 2021 w biurze w Olsztynie, władze Fundacji były bardzo zadowolone z  działalności. Zarząd, pani księgowa, pan Prezes Rady, podkreślali, że Fundacja działa naprawdę dobrze. Wyrazy uznania przekazali obecni na posiedzeniu: wiceprezes mgr Teresa Koszykowska członkowie Rady Fundacji mgr Zbigniew Lemański, mgr Remigiusz Dobkowski, przewodnicząca Rady Programowej dr Maria Truszkowska, członek mgr Pawelczyk-Piłat. Obecna na spotkaniu założyciel Fundacji dr Teresa Cz. Malec podziękowała mecenasowi Jaworskiemu za cały rok, pełnomocnikowi Oddziału w Kłębach i wielu innym wolontariuszom, którzy pomagali przez cały rok, mimo tak nie sprzyjających warunków pandemicznych.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem za rok 2020.

Za Radę Fundacji

Prezes dr Wacław Domaszewicz.

Zdrowych, zdrowych i ciekawych wakacji
życzy Fundacja Dr. Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”

Przerwa wakacyjna od 1 lipca do 30 sierpnia

 TELEGRAM

W imieniu Fundacji dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” Oddział w Kłębach, serdecznie zapraszamy na” II Kiermasz „bezgotówkowy” oraz”I Kiermasz książek dla dzieci”, który odbędzie się w dniu 30 maja o godz 16.00 na świetlicy w Kłębach. Serdecznie zapraszamy mamy, ciocie, babcie, sąsiadki GMINY Warnice.Wszystko za darmo, wszystko nowe… Wszystkie te dobra: okulary, miski, pudelka, książki dla dzieci, artykuły spożywcze, chemiczne i inne otrzymaliśmy z Banku żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Impreza trwać będzie od 16.00 do 17.00. ZAPRASZAMY /wejście od podwórka/.

Nowy informator PFRON, ZUS, 2021

Informator opracował ZUS I PFRON i jest on bezpłatny dla każdej zainteresowanej osoby do pobrania na stronach internetowych tych podmiotów. My rozpowszechniamy tę informację, aby trafiła do jak największej grupy organizacji i osób z niepełnosprawnością.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował nową wersję Informatora dla osób z niepełnosprawnością. Znalazły się w nim przydatne informacje m.in. na temat rent i dostępnych dofinansowań. Poniżej link do informatora: 

W Oddziale dużo pracy i dużo dobrego.

Już jutro 19 maja rozpocznie się bardzo poważna praca.

 Na mocy podpisanej umowy Z Bankiem Żywności im, Jacka Kuronia  w Szczecinie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Warnicy a Oddziałem Fundacji „Łatwiej Razem” w Kłębach zostaliśmy zobligowani jako Organizacja Partnerska Lokalna do wejścia w program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, Podprogram 2020.

Brzmi to wszystko bardzo poważnie i jest poważne. W dniach 20 i 21 maja ponad 55 rodzin z gminy Warnica otrzyma pomoc żywnościową , po 20 kilo dla każdego członka rodziny.

Jutro w południe do świetlicy w Kłębach przyjedzie Tir i przywiezie ponad 3 tony produktów-cukier, mleko, groszek, puszki mięsne, makarony, fasolka po bretońsku, kasza jaglana, mus jabłkowy, olej. Wszystkie te produkty zostaną przekazane dla rodzin, które zostały zakwalifikowane do pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Warnicach.

 W Fundacji ostatnie przygotowania, sali, indywidualnych kart dla zainteresowanych, list. Ustalenie dyżurów. Na pierwszy rzut idzie pani Jola, pani Wiola, pani Teresa.

 Pan Tadeusz- pełnomocnik Oddziału dogląda i organizuje męską pomoc do rozładowania towaru na jutro. Pani Kierownik OPS w Warnicy obiecała pomoc w znalezieniu chętnych , ale mało mamy w okolicy mężczyzn w godzinach przedpołudniowych wolnych, kto młody i pracowity jest w pracy. Rolnicy też mają swoje zajęcia. Maj – pogoda różna trzeba się spieszyć z pracami polnymi. Ale mamy nadzieje, że damy radę.

 Dzwonimy i prosimy o pomoc i jeszcze nigdy, nie zdarzyło się abyśmy zostali bez wsparcia.

 Mamy nadzieję również, że takie mocne wsparcie wielu rodzin, szczególnie teraz po pandemii będzie bardzo dobrze przyjęte.

 Zapraszamy wszystkie zakwalifikowane osoby do terminowego odbioru produktów. Informacje dodatkowe pod telefonem 604 075 106.

Ja to widziałem i zapisałem:

Wolontariusz  Michał.

Witam, czy jesteście razem……

Kochani. Pandemia ponoć się cofa. Oby. Zwracam się więc do Was z prośbą, zacznijcie już prace zdalną ale już przygotowującą wasze działania na przyszłość. Chodzi o to abyśmy były przygotowane na dzień rozpoczęcia pełnej działalności. Plany pracy na nadchodzące miesiące po zakończeniu lockdownu.
Możemy przygotowywać już poszczególne elementy. Robić kwiaty, bombki, różne figurki, potem to tylko połączymy. Już można ogłosić konkurs na serwetę, obrus, z wełny, kordonka, nici grubych lub innego materiału, najlepiej odszukanego w koszach, koszykach na strychu lub w szafach. W hurtowniach też bywają resztki. Popracujmy.
Konkurs na takie wyroby też wkrótce ogłosi Fundacja z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. Po zatwierdzeniu regulaminu prześlemy do Państwa wiadomości.
Można już rozpisać konkurs na logo danej organizacji. Logo powinno odzwierciedlać nasz teren, naszą działalność lub historię
Taki na koszulkę, baner lub szyld przenośny. Szyldu  takiego nie ma jeszcze żadne Koło Gospodyń Wiejskich. To jest bardzo potrzebne Chodzi oto, że na wielu imprezach, jest bardzo mile widziane przedstawianie grupy za pomocą takiego przenośnego szyldu.
Proszę pomyśleć, rozpocząć działania, żeby pandemia nie stała się potem stałym wytłumaczeniem dla nic nie robienia w ramach organizacji. Takie w/w prace możemy wykonywać oddzielnie a jednocześnie razem. Uniwersytety III Wieku też na pewno podejmą podobne akcje.
Bardzo proszę Panie przewodniczące: Marię Kordek, Grażynę Perkowską, Marzenę Konopkę, Barbarę Nowicką, Annę Ziemiańską, Iwonę Kuciewicz do wznawiania pomału Waszej działalności. Wkrótce odezwiemy się do Państwa z konkretnymi propozycjami. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy na bieżąco pomagają w działalności Fundacji .
My działamy cały czas. Kończymy sprawozdawczość, zbieraliśmy produkty żywnościowe w sklepach Szczecina, rozdaliśmy już około 60 paczek żywnościowych, około 50 z jabłkami. Cały czas zbieramy ubrania, udzieliliśmy 7 porad. Jesteśmy zadowoleni z powodu nawiązania współpracy z Bankiem żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie i z panią Agatą. Opracowano projekt na koszulki dla wolontariuszy Fundacji „Łatwiej Razem”.
Powstało opracowanie historii powstania obu KGW i zostało umieszczone na stronie. Wysłano własnej ”produkcji” życzenia świąteczne do władz i ponad 67 przyjaciół Fundacji. W chwili obecnej otwieramy zbiórkę zabawek dla dzieci. Zbliża się dzień szczególny, chociaż pamiętać musimy oczywiście cały rok.
Bardzo prosimy o kontakt w razie potrzeby, jesteśmy do dyspozycji. Miłych przemyśleń. pomysłów ku zadowoleniu wszystkich

Z prawie wiosennymi pozdrowieniami
Dr Teresa Cz. Malec.
Fundacja „Łatwiej Razem”
23 kwietnia 2020.

Fundacja „Łatwiej Razem” – prosi o wsparcie,

Szanowni Państwo

 

Z dniem 1 stycznia 2021 r. Fundacja weszła w jedenasty rok działalności, której głównym celem jest pomoc biednym, wykluczonym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale nie tylko. W statucie mamy wiele innych obowiązków, ale najważniejsza to pomoc innym. Z każdym rokiem przybywa potrzebujących. Zdezorientowanych i nie umiejących się poruszać  w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Opuszczonych i zapomnianych. Bardzo szybko starzejących się- roczniki mówią same za nich. Są nas miliony w podeszłym wieku. A nie wszystkim starcza na życie, opał. Jak odmówić pomocy.

Naszej pracy nie widzicie Państwo na co dzień, bo telewizja i radio są dla nas zbyt drogie. Ale możecie śledzić nas na naszej stronie www.

Nasza strona www.latwiejrazem.pl została obejrzana już przez ponad 1.280 000 osób.  Mimo pandemii, która mocno ograniczyła nasze działania, udało się nam zrobić i tak sporo.

Tylko w roku 2020:

– ponad 25 osób otrzymało paczki żywnościowe

– ponad 38 osób otrzymało paczki rzeczowe,

– udzieliliśmy bezpłatnie ponad 43 porady prawne w czasie pandemii,

– podtrzymaliśmy współpracę z 3 UTW.

-powołaliśmy kolejne Koło Gospodyń Wiejskich w Kabornie /warmińsko-mazurskie/

– zorganizowaliśmy 2 imprezy dla środowiska  lokalnego,

– przez cały rok prowadziliśmy zbiórkę ubrań. Obdzielono 35 rodzin.

– 41 osób otrzymało wsparcie finansowe na zakup leków, rehabilitacje, zakup opału z

funduszy darczyńców oraz 1%.

– 2 punkty biblioteki samoobsługowej są pod opieką naszych wolontariuszy.

– jesteśmy członkiem W-MSON w Olsztynie,

– działamy w woj zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

– szczególnie pomagamy dzieciom  i starszym- niepełnosprawnym.

Nasi wolontariusze działają na terenie swoich miejscowości i pomagają innym.

Jesteśmy organizacją całkowicie charytatywną. Nikt w naszej Fundacji nie otrzymuje wynagrodzenia. Za wszystkie nasze usługi nie pobieramy żadnych opłat. Wszystko co otrzymamy, przekazujemy potrzebującym po sprawdzeniu podstaw do ich wsparcia.

Chcemy pomagać dalej, ale dla Fundacji i jej przyjaciół, staje się to coraz trudniejsze. Potrzebujemy wsparcia bo potrzeby szczególnie w tym roku będą o wiele większe.

Szanowni Państwo. Nasze sprawozdanie zamieszczamy na naszej stronie każdego roku. Chcemy, abyście Państwo wiedzieli co robimy z waszymi darowiznami..

Prosimy o 1% dla naszych podopiecznych. KRS 0000367918

Prosimy również o darowizny, 20, 30, 50 zł. to kwoty, które będą już miały znaczenie.

Numer Rachunku: 69 1240 5598 1111 0010 3643 6072

Szanowni  Państwo.

Chcemy, aby 2021 rok był dla naszych podopiecznych lżejszy w ich kłopotach a starość godniejsza. Pomóżmy, żeby chociaż 2, 3 razy w roku ubodzy starsi mogli wykupić recepty w całości i nie odczuwali tak swojego ubóstwa.

O naszych działaniach informujemy na bieżąco na stronie www.latwiejrazem.pl

Plan pracy Centrum Wsparcia na rok 2021

 1. W ramach Centrum Wsparcia „Łatwiej Razem” w Oddziale w Kłębach w roku 2021 prowadzone będą:

  • porady prawne i socjalne,
  • zbiórki żywności, agd, odzieży,
  • przygotowywania paczek żywnościowych i rzeczowych,
  • wspieranie innych organizacji pozarządowych.
 2. Jako zadanie całoroczne Centrum w dalszym ciągu przyjmuje dbałość o wolontariat i jego rozwój, oraz:
 • poszukiwanie możliwości pomocy dla potrzebujących i wykluczonych.
 • współpracę ze wszystkimi organizacjami prowadzącymi podobną działalność jak Fundacja.
 • organizowanie zbiórek na rzecz podopiecznych Fundacji.

Za nadzór nad realizacją przez wolontariuszy powyższego planu zatwierdzonego przez Radę Programową i Zarząd Fundacji, odpowiedzialny jest Pełnomocnik Oddziału.

Pełnomocnik Oddziału mgr Tadeusz Malec
Kontakt

tel. 604075106

Zatwierdzony uchwałą Rady Programowej marzec 2021      

Przewodnicząca
dr Maria Truszkowska

Skarbonka Pani Basi rozbita

Był rok 2011. Była piękna impreza świąteczna. Były prezenty. Dużo gości Wśród wszystkich obdarowanych znalazła się również Fundacja.

Tak kochani. Czy były szczególne prezenty? Tak były. Właśnie takie, czasami upominki  otrzymują długie życie. Ja pamiętam je szczególnie. To są dwa upominki.

 Jest piękne czerwone serce, poduszeczka z wyhaftowanymi przez panią Basię złotą nitką, literami składającymi się na nazwę Fundacji „Łatwiej Razem”

 Wisi na ścianie po dzień dzisiejszy w Oddziale Fundacji. Było na kilku imprezach. Ale starannie zapakowane wracało do Fundacji za każdym razem, chociaż było na niego kilku chętnych.

Drugi prezent jest bohaterem dzisiejszego eseju w sposób szczególny. Czy pamiętasz Pani Basiu jak to było?

 Powiedziałaś, niech się szczęści i pomoże przetrwać jak będzie krucho. Nigdy z tego faktu nie skorzystaliśmy na szczęście.

 Napisałaś też własna ręką na niej „Łatwiej Razem”. Ja odbierając powiedziałam, że „nie za duża, ale symbolicznie będziemy trzymali ją do X lecia.” Jak przetrwa to i Fundacja będzie trwała.

Ponieważ 7 października 2020 roku minęło X lat Fundacji stało się.

Właśnie wczoraj, pan mgr Tadeusz Malec, pełnomocnik Oddziału w zachodniopomorskim oficjalnie /utrwalono to na fotografii/otworzył skarbonkę otrzymaną 9 lat temu od Pani Barbary Cały z Olsztyna.

Pani Basiu ponieważ często mówiono, aby wrzucić chociaż tradycyjny grosik, część brała sobie do serca dosłownie ten fakt i 1 groszówek było ponad 150.

 Ale cudownie. To potwierdza fakt, jak wiele osób bywało między nami. Łącznie skarbonka pomieściła 212 złotych. Była wystawiana tylko raz w roku. W okolicach świąt.

Jutro, to znaczy w poniedziałek 18 tego 2021 roku, zostanie zebrana kwota wpłacona na konto Fundacji jako darowizna od darczyńców.

Skarbonka wczoraj opróżniona, wróciła na półkę i dalej będzie czekała. A może uda się przetrwać do 2 dziesięciolecia. Może. Oby….

Życzmy sobie i wszystkim żeby tak się stało. Każdy grosik symboliczny dalej będzie zabezpieczeniem psychicznym. …….ale będzie.

Przy okazji bardzo dziękujemy Pani Barbarze Cały z Olsztyna. Pozdrawiamy ciepło.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy.

 Prosimy o pamiętanie o Nas nadal.

 Wszystkie zebrane kwoty od lat przeznaczamy tylko dla potrzebujących. Wszyscy w Fundacji działamy tylko społecznie.

Dr Teresa Cz. Malec

Założyciel –Fundator.

Jak minął rok 2020….

Jak każdego roku pod koniec grudnia zaczynamy podsumowanie.
Zaduma nad minionym czasem to powód do oceny wszystkich zdarzeń, które były naszym udziałem.

Z nostalgią wspominamy rzeczy dobre, które nam się udały, ze smutkiem zastanawiamy się nad tymi sprawami,
które nam nie wyszły, myślimy dlaczego, szukamy przyczyn.
Rok 2020 był obfitujący szczególnie w rzeczy nie udane lub nie z naszych przyczyn nie wykonane. Zrobiła to „pandemia”.
Nagła, straszna, nieznana w skutkach.
Z powodu konieczności izolacji, kwarantanny, wielu naszych wolontariuszy nie mogło pełnić swoich ról.
Wiele osób nie mogło też pomagać z obawy o własne zdrowie i zakazy.
Wielu naszych wolontariuszy to osoby 50-60+.
Mimo to działalność fundacji była prowadzona chociaż w większości online i za pomocą skype.
Tym bardziej sprawiało to dla nas jeszcze większą satysfakcję.
Przypomnijmy więc wszystkie zdarzenia, które miały miejsce w minionym 2020 roku:

1.Posiedzenie Zarządu i omówienie akcji „Zima 19/20 Łatwiej Razem.” Uchwalenie planu pracy Fundacji w Olsztynie
i w Oddziale w Kłębach. Wykonanie reklamówek do pozyskiwania środków finansowych oraz informacja o działalności Fundacji.
2.Przygotowanie upominków „od zajączka” dla dzieci w Fundacji i w Oddziale.
3.Posiedzenie władz Fundacji i roczne sprawozdanie z działalności za 2019 rok w Olsztynie.
4.Otwarcie akcji „jesteśmy z Tobą”. Pomoc osobom starszym poprzez Internet oraz telefon. Problemy z pandemią.
5.Przygotowanie materiałów reklamowych o KGW. Spotkanie z pierwszymi chętnymi do tego typu działalności w Kabornie.
6.Otwarcie działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kabornie 7 października.
7.Przyznanie nagrody im. prof. zw. dr. hab. E. Malewskiej za rok 2020
8.Rozmowy z Uniwersytetami III Wieku z którymi Fundacja współpracuje w województwie warmińsko-mazurskim.
9.Spotkanie w Kole Gospodyń Wiejskich w Kłębach.
10.Prowadzenie całorocznej akcji zbiórki odzieży i agd w Olsztynie i w Oddziale w Kłębach.
Przekazywanie dla potrzebujących w Olsztynie, w Kłębach, w Barnimiu, w Kabornie, oraz do GOPS w Purdzie.
11.Rozliczanie i przekazywanie na bieżąco pomocy finansowej z akcji 1% oraz od sponsorów dla beneficjentów Fundacji.
12.Przeprowadzenie małego projektu „dziesięciolecie powstania Fundacji Łatwiej Razem” 2010-2020.
Główne obchody w 2021 roku kiedy pandemia już ustąpi.
13.Przygotowanie i przekazanie skromnych upominków dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Stargardzie.
14.Przekazanie życzeń i upominków z okazji Mikołaja dla wolontariuszy i przedstawicieli organizacji, urzędów.
15.Udzielenie wsparcia finansowego w miesiącu listopadzie-grudniu dla 15 osób.
Przekazanie 10 paczek żywnościowych w Gminie Purda oraz Warnice.

Na zakończenie dziękujemy  za ubiegły rok szczególnie: panu Marcinowi i Michałowi z Warszawy, pani Alicji z Olsztyna,
pani Teresie z Olsztyna, pani Annie i Piotrowi, pani Marzenie, pani Witoldzie z Kaborna, panu Piotrowi z Purdy,
Kancelarii Dutkowski i Jaworski z Olsztyna, panom Arturowi, Konradowi i Jarosławowi ze Stargardu, panu Janowi i Teresie ze Stargardu,
panu Tomaszowi z Olsztyna, panu Tadeuszowi z Kłęb, panu Wojciechowi z Olsztyna.

Pamiętajcie o Nas.
Na efekty naszej pracy czekają nasi podopieczni i potrzebujący, którzy nie zawsze z własnej winy mają taki los.
Podzielmy się tym co mamy a nam również przybędzie dobrego samopoczucia i zadowolenia.
Miejmy satysfakcje,że możemy to czynić, że możemy komuś pomóc.

Pandemia pokazała nam jak tragiczna jest samotność. Jak liczy się pomoc drugiego człowieka.

Bądźmy razem bo „Łatwiej Razem.”

Podsumowanie grudzień 2020

Witam.
W związku z kończącym się  X rokiem działalności Fundacji „Łatwiej Razem” w Olsztynie oraz V rokiem Oddziału w Kłębach,
pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim,
którzy swoją oddaną prospołeczną postawą, zaświadczają o potrzebie działania Fundacji.
Nasza wspólna praca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego
przynosi zadowolenie dla wielu podopiecznych i organizacji dla których Fundacja jest założycielem.
Prosimy o dalsze zrozumienie i pomoc w realizacji statutu,
który ma na względzie bezinteresowną pomoc biednym, niepełnosprawnym, wykluczonym, potrzebującym.
Nie zapominajmy. Jeśli możemy pomóc, zróbmy to spontanicznie, nie czekajmy na akcje. Tu i teraz.
Jeżeli możecie pomóc swoją wiedzą, zróbcie to, bo w społeczeństwie, otwartym, obywatelskim łatwiej jest żyć wszystkim.
Dziękujemy za wszystko co otrzymaliśmy dotąd i prosimy o bieżące wspieranie Fundacji.
Naprawdę chodzi o małe kwoty .
One też czynią dobro.
Mamy nadzieje, że jeszcze w tym roku nas wesprzecie.
Przypominam o 1%, który zaraz będzie do przekazania.
Bardzo proszę pamiętajcie, dobro powraca i „Łatwiej Razem”.

 

Z poważaniem
Prezes Rady Fundacji
Dr. Wacław Domaszewicz

Z poważaniem
Pełnomocnik Oddziału
Mgr. Tadeusz Malec

Z wyrazami szacunku
Założyciel Fundacji
dr Teresa Cz. Malec

Porządki  w Oddziale.

Jak każdego roku zabytkowa / z 1958/ roku / tablica ogłoszeniowa dostaje świeżego blasku. Jest umocowana na płaskiej tablicy, która stała we wsi Kłęby, nie bardzo już wykorzystywanej. A ta zabytkowa trafiła do Kłęb dzięki uprzejmości pana konserwatora ze Szkoły Podstawowej w Stargardzie i wolontariusza pani Ewy Szymczyk, nauczycielki tejże Szkoły.

Ta historia jest jeszcze głębsza albowiem w tej szkole uczyła się w tych latach Założycielka Fundacji „Łatwiej Razem” dr Teresa Cz. Malec/wówczas Dziubak/.  Na pewno nie raz przy tej tablicy przechodziła. Ale za jej pierwszych lat wisiał w niej sztandar Szkoły. Jak to czasami koło się zamyka. Piękna sprawa. Dzięki dobrej inicjatywie, zniszczona upływem czasu i zalegająca na strychu szkoły dostała nowe życie.
Piękna sprawa.

Teraz Pan Tadeusz o nią dba i każdego roku odnawia. Zobaczymy jak długo będzie jeszcze służyć Fundacji. Podobnie ma się sytuacja z regałami biblioteki samoobsługowej w Olsztynie. Najpierw w Fundacji a potem wyniesione na korytarz służą po dzień dzisiejszy dla mieszkańców osiedla, a mają za sobą lata służby w bibliotece szkolnej. Czasami nie trzeba wielkich nakładów, tylko poprosić o prawo „wejścia” na strychy szkół lub innych instytucji oświaty lub kultury.

wolontariusz TM.

A w Kłębach na rondzie  bardzo pięknie.

Mamy dużo szczęścia, że Pani Krystyna, członek naszej Rady Programowej Fundacji, Oddział w Kłębach, jest bardzo konsekwentna i pracowita.
Dzięki tym jej cechom nasze rondo kwitnie.
Początki były skromne jak pamiętacie Państwo, ale dzisiaj jest bardzo pięknie.
Dorodne kwiaty. Podlewane przez cale lato. Bielone kamienie.
W centrum wsi, gdzie zawraca i autobus szkolny i wiele innych, gdzie idą do i wychodzą z kościółka mieszkańcy Kłęb oraz Wójcina.
Wszyscy oglądają i na pewno taki widok cieszy. Kto nie lubi kwiatów?
Pani Krystyna, mieszkanka Kłęb lubi je bardzo.
Dziękujemy w imieniu wszystkich mieszkańców i zachęcamy
do tworzenia innych rond w miejscach zaniedbanych albo opuszczonych.
To popłaca.

Wolontariusz Alicja.

W oczekiwaniu na Wielkanoc 2020

Witam serdecznie na zebraniu wiejskim

Sprawdzamy obecność, czy zebranie może wybierać, czy jest wystarczająca ilość przedstawicieli…i czekamy….. .

Kilka uwag związanych z problemem wyborów w 2019 roku, które nasunęły mi się po ostatnich wyborach w mojej wsi.

My, Polacy chyba jeszcze nie doceniamy niektórych przedstawicieli, jaką mają siłę sprawczą, po co ich wybieramy i dlaczego to nie tylko nasz przywilej ale i obowiązek. Bardzo je lekceważymy te przywileje, a jednocześnie ciągle mamy pretensje, narzekamy, że nam się coś nie podoba. Co robi wybrany nasz przedstawiciel ? On przecież nie mój. Zwłaszcza kiedy wybory są tajne. Zaraz po zebraniu nikt na wybranego nie głosował.

Co to znaczy, żeby nie chodzić na wybory swojego gospodarza, przewodnika czyli sołtysa. Przyjeżdża wójt, radni a nie ma mieszkańców. To dla kogo ten sołtys ma potem działać.

To są wybory sołtysa, naszego przedstawiciela a frekwencja, że trzeba wyczekiwać do drugiego terminu. Bardzo wiele mamy jeszcze do zrobienia. Jeszcze z  wychowania obywatelskiego nie odrobiliśmy lekcji. Albo nie chcieliśmy. Uważaliśmy to za mało ważne. Dlaczego?

Bo tak było zawsze. Bo nic nie znaczy ten mój głos. I tak wybiorą kogo zechcą. A potem przychodzi zebranie i nie idziemy wcale. Szkoda, wielka szkoda, bo to jest nasz podstawowy obowiązek. To nasza odpowiedzialność i powinność obywatelska.

Wczoraj odbyły się wybory w naszej wsi. Oczywiście w drugim terminie z braku kworum. Wybrano ponownie sympatyczną panią Emilię. Gratulacje. Szkoda, że nie w pierwszym terminie. Każdy kandydat zasługuje na to.

W drugiej kolejności, wybrano Radę Sołecką. Sama zgłosiłam dwie kandydatki, panią Jolę i panią Krystynę. Inni wskazali swoich przedstawicieli. Cała wybrana szóstka będzie wsparciem dla Pani sołtys. Gratulujemy.

Ja byłam, głosowałam. Nie będę mogła mówić, że to nie moi przedstawiciele.

W dalszej kolejności omówiono najpilniejsze problemy wsi.

Za najważniejszy uważam ten dotyczący bezpieczeństwa we wsi. Postanowiono wystąpić o postawienie znaku drogowego we wsi, przy wjeździe z ograniczeniem prędkości do 30 km oraz zakazu wjazdu pojazdom powyżej 3 ton. Nie dotyczyłoby to pojazdów mieszkańców wsi i dojeżdżających do nich. Droga we wsi jest niszczona pojazdami o olbrzymim tonażu z różnych  firm,, szczególnie w okolicach zwożenia buraków, mimo że jest do tego druga możliwość. Trochę dalej i bez szkody dla naszej wiejskiej.

Pierwsze problemy mieszkańców bardzo pilne i bardzo ważne. Będziemy sprawdzać, jak będą realizowane. Tutaj potrzebna również wielka mobilność wszystkich mieszkańców, bo ich podpisy, mogą sprawić, że noce i dnie we wsi będą spokojniejsze, a nie tak jak przy autostradzie. Myślę, że również ważną sprawą dla naszej wsi winna być sprawa zbudowania kanalizacji odprowadzającej ścieki. Przecież tyle się czyni w kraju w sprawie ekologii a my jesteśmy w tym temacie „bardzo” daleko .Ale to może na inne zebranie.

Na tym zebranie zakończono.

Zawiadomiła Was o tym mieszkanka, która spełniła swój obowiązek obywatelski z przyjemnością i była na wiejskim zebraniu.

Wolontariusz Teresa.

Fundacja „Łatwiej Razem” – prosi o wsparcie,

Szanowni Państwo

Z dniem 1 stycznia 2019 r. Fundacja weszła w dziewiąty rok działalności, której głównym celem jest pomoc biednym, wykluczonym, bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale nie tylko. Z każdym kolejnym rokiem przybywa potrzebujących, zdezorientowanych w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, opuszczonych i zapomnianych.

Jak odmówić im pomocy?

Naszej pracy tak na co dzień nie widać bo środki masowego przekazu są dla nas zbyt drogie. Koszt każdego ogłoszenia to wsparcie dla 2, 3 osób potrzebujących.

Nasza strona www.latwiejrazem.pl została obejrzana już przez ponad 1.177.647 osób.

Nasza działalność przynosi wymierne rezultaty, ale chcielibyśmy więcej.

Tylko w roku 2018:
– ponad 200 osób otrzymało paczki żywnościowe,
– ponad 40 osób otrzymało paczki rzeczowe,
– udzieliliśmy bezpłatnie ponad 20 porad,
– podtrzymaliśmy działalność 3 UTW oraz powołaliśmy KGW,
– zorganizowaliśmy 6 imprez integracyjnych,
– zorganizowaliśmy 3 imprezy dla środowisk lokalnych,
– prowadzimy cały rok zbiórkę rzeczy AGD, ubrań – od mebli po zakrętki,
35 osób otrzymało wsparcie finansowe z funduszy darczyńców oraz 1%,
– prowadzimy 2 punkty biblioteki społecznej – samoobsługowej,
– poszukujemy nowych wolontariuszy,
– jesteśmy członkiem W-MSON w Olsztynie,
– Fundacja jest rozpoznawalna dla różnych środowisk,
– działamy poprzez swoje organizacje i wolontariuszy w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim,
– pomagamy dzieciom, młodym i starszym.

Chcemy pomagać dalej, ale dla Fundacji i jej przyjaciół, staje się to coraz trudniejsze. Potrzebujących przybywa a sponsorów trochę mniej.
Szanowni Państwo. Nasze sprawozdanie zamieszczamy na ministerialnej stronie każdego roku. Chcemy, abyście Państwo wiedzieli co robimy z waszymi darami.

Prosimy o 1% dla naszych podopiecznych. KRS 0000367918

Prosimy również o darowizny, 20, 30, 50 zł. to kwoty, które będą już miały znaczenie.

Numer Rachunku: 69 1240 5598 1111 0010 3643 6072

Szanowni Państwo. Nie prosimy dla siebie a dla potrzebujących.

Chcemy, aby 2019 rok był dla naszych podopiecznych lżejszy w ich kłopotach a starość godniejsza. Pomóżmy, żeby chociaż 2, 3 razy w roku ubodzy starsi mogli wykupić recepty w całości i nie odczuwali tak swojego ubóstwa.

O naszych działaniach na rzecz potrzebujących, informujemy na bieżąco na stronie

www.latwiejrazem.pl

Walentynki w Fundacji 2019 pod znakiem smakowitych wypieków a dla kogo to się państwo domyślajcie.

Wykonała wolontariusz Teresa

Plan pracy
Oddziału Fundacji
dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem” w Kłębach
gmina Warnice woj. Zachodniopomorskie na rok 2019

Za najważniejsze zadanie całoroczne Oddziału przyjmuje się staranie o wolontariuszy, którzy będą swoją pracą społeczną wspierali i pomagali wszystkim potrzebującym zgłaszającym się do Fundacji w Kłębach‘

Jako ważne zadanie przyjmuje się popularyzowanie wśród społeczeństwa idei pomocy oraz pozyskiwania środków na pomoc dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej, opuszczonych, wykluczonych oraz tych którzy chcą sobie organizować życie w III wieku.

Do zadań szczególnych w ciągu roku 2019 Oddziału należeć będzie inicjowanie różnego rodzaju działalności i zadań na rzecz realizacji statutu
Fundacji Łatwiej Razem a w szczególności:

 1. Pozyskiwanie wolontariuszy, sponsorów i ludzi aktywnych, chętnych do pomocy dla innych.
 2. Inicjowanie lub udział w imprezach propagujących solidarność międzypokoleniową.
 3. Współpraca i zakładanie UTW oraz Kół Gospodyń Wiejskich.
 4. Pomoc w organizacji imprez okolicznościowych zgodnie z potrzebami środowiska oraz możliwościami Fundacji lub sponsorów.
 5. Prowadzenie akcji na rzecz rozwoju wolontariatu, budowanie tej formy wśród dzieci .
 6. Budowanie różnymi metodami społeczeństwa obywatelskiego.
 7. Świadczenie pomocy socjalnej dla mieszkańców wsi Kłęby. i okolicznych.
 8. Prowadzenie akcji i nauki wzajemnej samopomocy szczególnie dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych.
 9. Prowadzenie i organizowanie zbiórek, rzeczy, ubrań dla osób potrzebujących.

Swoje plany Oddział realizował będzie poprzez pracę wolontariuszy w ramach Centrum Wsparcia.

Za realizację powyższego planu zatwierdzonego przez Zarząd Fundacji w dniu 10.01.2019 odpowiedzialny jest Pełnomocnik Oddziału.

Pełnomocnik Oddziału
mgr Tadeusz Malec

Jak założono klomb w Kłębach

Gdzieś tam późną jesienią 2017 zagadnęłam w domku P. Krystyny i Łukasza, że przed kościołem jest trochę kamienia. Można by go trochę za zgodą księdza proboszcza zabrać i ułożyć klomb na środku przed kościołem a z reszty ułożyć ładne pryzmy i podpisać, że pochodzą z rozbiórki starego kościoła. A potem była zima…. i czekaliśmy do wiosny. Zaczęły się porządki i pewnego dnia pan Łukasz Samson, porządkując społecznie drogę przy przystanku przywiózł z niej pierwszą łyżkę ziemi i wysypał na środku wsi. Następnego dnia przywiózł drugą. Ziemia poleżała troszkę i jednego dnia zeszłyśmy się na miejscu, aby coś z tym zrobić. Nadjechał pan Edward Swat, wsiadłam do samochodu i pojechałam do Castoramy do Stargardu. Kupiłam 4 worki ziemi, 4 worki kory, 10 pelargonii, 6 aksamitek, 6 pelargonii płożących. Zakup ten został zasponsorowany przez Fundację. Kiedy wróciliśmy ziemia przedtem nawieziona była już rozplantowana. Pani Krystyna Samson, pani Jola Swat i pan Łukasz Samson już pracowali. Wprawdzie po środku ustawiono duży kamień, jednak wyglądał pomnikowo więc go usunięto a wkrótce kwiaty zrobiły swoje. Aksamitki przyniesione przez panią Cioch do obsadzenia na około i pomalowane na biało kamienie dopełniły dzieła. Piękny. A było takie biedne miejsce, błoto i redliny.

Dzisiaj zwraca uwagę każdego przejeżdżającego lub przechodzącego. Podlewany i pilnowany przez p. Krystynę Samson oparł się nawet tegorocznym upałom. Pięknie też prezentuje się wazon przy przystanku oraz przy tablicy Fundacji przed świetlicą wiejską, która wkrótce 1 września 2018 zostanie oddana po kapitalnym remoncie.

Następnym razem zrobimy porządki z kamieniami przy kościele. Ważne aby nam się chciało chcieć. Bo to dla siebie. Mam nadzieje, że kolejne pomysły też zostaną zrealizowane. Ostatnio kilku mieszkańców też zaczęło porządkować posesje ,to chyba się udziela…. .

Tak nie dużo zachodu a tak cieszy. To był kolejny wkład Fundacji „Łatwiej Razem” na rzecz środowiska lokalnego, tym razem Oddziału Fundacji.Zrelacjonowała ten fakt wolontariusz Teresa .

Kłęby. 13 lipca 2018.